Český miliardár a slovenský finančník zvýšili podiel v nemeckom koncerne Metro

  • Vedenie Cash & Carry považuje piatkovú ponuku spoločnosti EPGC za podhodnotenú
  • Partneri spoločnosti Metro sa k otázke zatiaľ nevyjadrili
  • Daniel Křetinský a Patrik Tkáč zvyšujú svoj podiel
Obchod METRO
TASR
  • Vedenie Cash & Carry považuje piatkovú ponuku spoločnosti EPGC za podhodnotenú
  • Partneri spoločnosti Metro sa k otázke zatiaľ nevyjadrili
  • Daniel Křetinský a Patrik Tkáč zvyšujú svoj podiel

Správa o snahách o prebratie koncernu Metro sa objavila v piatok. Americký portál Bloomberg informoval, že vedenie koncernu Metro považuje ponuku za podhodnotenú. Daniel Křetínský a Patrik Tkáč svoj podiel v nemeckom obchodnom koncerne Metro zvyšujú vďaka spoločnosti Ceconomy a Heniel, od ktorej už minulý rok získali 7,3 % kmeňových akcií spoločnosti Metro. Na úplne ovládnutie to zatiaľ nestačí. Ich piatkovej ponuke je však spoločnosť Heniel stále naklonená.

EPGC zvyšuje svoj podiel

Holding EP Global Commerce (EPGC), ktorý patrí Křetínskému (53 %) a Tkáčovi (47 %), ponúkol nemeckému koncernu 5,8 miliardy eur ešte v piatok 20. júna. Teraz urobil ďalší krok, ktorý by mal viesť k prevzatiu kontroly nad Metrom. Ako v pondelok informovala spoločnosť Ceconomy, EP Global Commerce si uplatnil opciu na nákup ďalšieho balíka akcií Metra.

Dokončenie transakcie, ktorou holding získa ďalších 5,4 % akcií Metra, sa očakáva v najbližších dňoch. Ceconomy vo svojej tlačovej správe informovala, že obe strany sa dohodli, že kúpnu cenu nezverejnia. Ceconomy tak zostane v koncerne 1 percentný podiel, ktorý si bude držať z daňových dôvodov až do roku 2023.

Holding EP vstúpil do krízou zasiahnutého koncernu Metro v auguste 2018. Medzičasom si prostredníctvom nákupu akcií a opcií zabezpečil prístup k vyše 30 % akcií koncernu. Holding v piatok (21. 6.) večer predložil akcionárom Metra ponuku na prevzatie koncernu.

EP ponúkol za kmeňovú akciu Metro AG 16 eur a za prioritnú akciu 13,80 eura, čo celkovo ohodnotilo koncern na 5,8 miliardy eur. Vedenie Metra v nedeľu (23. 6.) uviedlo, že ponuka výrazne podhodnocuje koncern, a poradilo podielnikom, aby svoje akcie zatiaľ nepredávali.

Veľký akcionár Metra, spoločnosť Haniel v pondelok potvrdila, že chce prijať ponuku a predať svoj zvyšný podiel vo výške 15,2 %. Hovorca firmy zdôraznil, že Haniel považuje cenu za férovú a primeranú a že podporuje Křetínského plány. Křetínský podľa vlastných slov chce získať plnú prevádzkovú kontrolu nad Metrom, aby mohol presadiť jasnú rastovú stratégiu.

Z malého podniku gigantom

Ak by sa prevzatie nemeckého prepravného koncernu podarilo uskutočniť, spoločnosť EPGC, by sa podľa Bloombergu mohla stať jednou z najsilnejších v strednej Európe.

Zdroj: TASR, Bloomberg, Ceconomy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech