Cesta do Chorvátska sa komplikuje, krajina zavádza niekoľko zmien. Matovič sa obáva uzavretia hraníc

  • Obľúbená turistická destinácia Chorvátsko si pokazila svoj pozitívny epidemiologických vývoj v súvislosti s COVID-19
  • Krajina musela pristúpiť k opätovnému zavedeniu niektorých opatrení proti šíreniu nového koronavírusu
chorvatsko, more
Unsplash/John Weinhardt
  • Obľúbená turistická destinácia Chorvátsko si pokazila svoj pozitívny epidemiologických vývoj v súvislosti s COVID-19
  • Krajina musela pristúpiť k opätovnému zavedeniu niektorých opatrení proti šíreniu nového koronavírusu

Spoločnosť RegioJet len nedávno ohlásila, že bude celé leto možné cestovať do Chorvátska vlakom aj priamo z Bratislavy. Po tomto vyhlásení sa nie jeden Slovák rozhodol pre zakúpenie lístka na vlak a ubytovania v tejto obľúbenej prímorskej destinácii. 

Na chvíľu sa tak zdalo, že pobrežie Jadranu nebude toto leto ukrátené o návštevu slovenských dovolenkárov. Aj keď sa dnes mnohí ľudia tvária, akoby pandémia koronavírusu dávno odišla a nikdy sa nevráti, nie je tomu celkom tak. Momentálne síce môžeme voľne cestovať hneď do niekoľkých európskych krajín, no situácia sa môže zmeniť doslova každým dňom.

AKTUÁLNE: Žltý vlak z Bratislavy do Chorvátska bude premávať každý deň. Záujem o lístky je enormný

Stále síce platí, že Chorvátsko je z nášho pohľadu bezpečnou krajinou. Máme s ňou neobmedzený hraničný režim a naši občania dnes môžu do Chorvátska voľne vstúpiť, či už pôjdu autom cez Maďarsko, Rakúsko alebo Slovinsko. Nemusia sa pritom preukazovať testom na COVID-19. A to isté platí aj pri návrate. 

CHYSTÁTE SA DO CHORVÁTSKA? 🇭🇷 POZOR – NIEKTORÉ VECI SA ZMENILI ❗ TOTO BY STE MALI VEDIEŤ PRED CESTOU K JADRANU:……

Gepostet von Martin Klus am Donnerstag, 25. Juni 2020

Štátny tajomník MZV SR Martin Klus však upozorňuje, aby si ľudia, ktorí si naplánovali cestu do Chorvátska, dávali pozor na zmeny, ktoré nastali.

„Pozitívny vývoj Chorvátom pokazil jeden tenisový turnaj v Zadare, ktorý museli predčasne zrušiť pre šírenie nákazy koronavírusom. Pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19 bol aj slávny srbský tenista Novak Djokovič,“ upozorňuje Klus. 

„V stredu 24. júna navyše došlo k jednej dôležitej zmene – ak by ste si chceli urobiť zachádzku a do Chorvátska vojsť z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severného Macedónska či zo Srbska, museli by ste ísť na 14 dní do povinnej samoizolácie. Opatrenie sa netýka tých, ktorí cez Chorvátsko len prechádzajú,“ hovorí.

Igor Matovič sa obáva, že hranice sa opäť uzavrú

Ja som tri štyrikrát povedal, že Chorvátsko vyzerá ako bezpečná destinácia. Včera tam mali 94 prípadov, dramaticky sa im tam vracia druhá vlna a zrazu z lokality, ktorá vyzerala, že bude bezpečná, sa v priebehu dvoch týždňov stane pre nás nebezpečná krajina. Čiže takto musíme byť na to pripravení, vyjadril sa Igor Matovič v relácii Braňa Závodského v rádiu Expres.

Poznamenal, že celý svet dramaticky naberá počet prípadov. Európa si ako tak žije v pohode, ale žiaľ, otvorené hranice spôsobujú, že počet prípadov stúpa a vytvárajú sa ohniská. Ak to pôjde takto ďalej, premiér vyjadril obavu, že sa o pár týždňov začnú zatvárať hranice aj v rámci Európy.

Niekto si možno bude plánovať dovolenku, ale možno zrazu do tej krajiny nebude môcť cestovať. Alebo, keď sa bude z tej krajiny vracať späť, mal by ísť do povinnej karantény, ale je to ako v koši voda. Dnes to tam je, zajtra to tam nemusí byť, niečo je dnes bezpečné, zajtra bude nebezpečné, dodal Matovič.

Igor Matovič je hosťom Braňa Závodského. Záznam nájdete aj na www.expres.sk/podcasty#BranoZavodskyNazivo

Gepostet von Radio Expres am Freitag, 26. Juni 2020

Dôležité je tiež povedať, že po novom v Chorvátsku opäť platí aj povinné nosenie tvárových masiek či rúšok vo vozidlách verejnej dopravy. Podľa Martina Klusa tak  nemožno vylúčiť, že v najbližších dňoch nastanú aj ďalšie zmeny.

Od 15. júna 2020 je dostupná aj webová stránka reopen.europa.eu. Nájdeš tu aj praktické informácie o cestovných obmedzeniach či opatreniach v oblasti verejného zdravia a bezpečnosti v jednotlivých členských štátoch EÚ.

Nezabúdaj, že osoby z iných ako zdravotne bezpečných krajín musia absolvovať domácu izoláciu. Najskôr v piaty deň izolácie musia absolvovať test na ochorenie COVID-19. Zároveň sú do domácej izolácie zaradené aj osoby žijúce v spoločnej domácnosti.

Zdroje: Facebook/Martin Klus, Radio Expres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech