Cesta doň netrvá ani hodinu, letenka stojí menej ako 30 eur. Opomenuté mesto ti vyrazí dych

  • Do mesta plného pamiatok a jedinečnej gastronómie sa Slováci môžu dostať za menej ako hodinu
  • Pokiaľ obľubuješ dobrodružstvá, toto môže byť pre teba
banja luka bosna a hercegovina
Ilustračný obrázok, Instagram/reprofoto/_explorer_bz, Unsplash/ Ognjen Kevic
  • Do mesta plného pamiatok a jedinečnej gastronómie sa Slováci môžu dostať za menej ako hodinu
  • Pokiaľ obľubuješ dobrodružstvá, toto môže byť pre teba

Banja Luka je druhé najväčšie mesto v Bosne a Hercegovine a zároveň tiež významné historické, kultúrne a ekonomické centrum tejto malebnej krajiny. Mesto, ktoré sa nachádza na severe krajiny a neďaleko hraníc s Chorvátskom, ponúka návštevníkom fascinujúce zážitky, bohatú históriu a skvelé príležitosti na odpočinok.

Slováci sa do tejto destinácie môžu dostať letecky, pričom cesta tam trvá menej ako hodinu. Výhodou je tiež cenová dostupnosť leteniek, ktorá je v súčasnosti na veľmi dobrej úrovni. Pokiaľ patríš medzi fanúšikov dobrodružstva a rád/a objavuješ nepoznané, porozmýšľaj nad návštevou mesta Banja Luka.

História mesta siaha až do 15. storočia

Banja Luka sa môže pochváliť bohatou históriou, ktorá siaha až do obdobia pred Rimanmi. Prvá zmienka o meste sa datuje do roku 1494, keď bolo súčasťou Osmanskej ríše. Počas stredoveku sa v okolí Banja Luky nachádzali dôležité obchodné cesty, ktoré viedli do Dubrovníka a iných európskych miest.

V 15. a 16. storočí bolo mesto dôležitým vojenským centrom, avšak jeho obchodná prosperita upadla v 17. a 18. storočí po viacerých požiaroch a moroch, uvádza Britannica. V 19. storočí prešla Banja Luka do rakúsko-uhorských rúk, kde ostala až do rozpadu Habsburskej monarchie po prvej svetovej vojne.

Zaujímavosti a pamiatky mesta

  • Kastel – Stredoveká pevnosť s názvom Fortress Kastel je jedným z najdôležitejších symbolov mesta. Stavba situovaná na brehu rieky Vrbas pôvodne slúžila ako obrana pred nepriateľskými nájazdmi. V súčasnosti je Kastel centrom kultúrnych a spoločenských podujatí.
  • Chrám Krista Spasiteľa – Pravoslávny chrám, postavený v roku 2004, je najväčším svojho druhu v Bosne a Hercegovine. Jeho impozantná architektúra a výzdoba interiéru z neho robia obľúbenú turistickú atrakciu.
  • Park Petara Kočića – Výnimočný mestský park je obľúbeným miestom na oddych a zábavu pre miestnych obyvateľov i turistov. Park je pomenovaný po slávnom srbskom spisovateľovi Petarovi Kočićovi, ktorý tu má aj svoju sochu. V parku sa nachádzajú detské ihriská, fontány, zelené prechádzkové zóny a priestor na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia.
  • Gospodska ulica – Hlavná obchodná a pešia zóna Banja Luky je ideálnym miestom na prechádzky, nákupy či relax v mnohých kaviarňach a reštauráciách. Nájdeš tu tiež historické budovy a pamiatky vrátane radnice.
  • Rieka Vrbas – Rieka preteká cez mesto a ponúka príležitosti na rôzne vodné športy, ako je rafting, kanoistika či rybolov. Okolie rieky je tiež obľúbeným miestom na pikniky, prechádzky či cyklistiku.
 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zoran Bakić | ᴘʜᴏᴛᴏɢʀᴀᴘʜʏ 📸 | ᴛʀᴀᴠᴇʟ 🌏 (@_explorer_bz)

Gastronómia a ubytovanie

Banja Luka je známa svojou vynikajúcou gastronómiou. Okrem tradičných bosnianskych jedál, ako sú ćevapi (čevabčiči), burek, sarma či baklava, tu nájdeš aj medzinárodnú kuchyňu. Mesto ponúka široký výber reštaurácií, kaviarní a barov, ktoré uspokoja aj tie najnáročnejšie chuťové poháriky.

Z pohľadu ubytovania Banja Luka ponúka rôzne možnosti, od luxusných hotelov až po penzióny, apartmány či hostely. Ubytovacie zariadenia sú zväčša situované v centre mesta alebo v blízkosti hlavných turistických atrakcií, takže sa pridlhej cesty na ubytovanie báť nemusíš.

Ako uvádza Banja Luka Airport na svojej oficiálnej webovej stránke, letisko je od mesta vzdialené iba 23 kilometrov, takže doprava funguje rýchlo a plynulo.

Spiatočná letenka z Viedne do Banja Luky od štvrtka 20. apríla do stredy 26. apríla ťa vyjde iba na 28 €. Na výber máš z nekonečných kombinácií za podobnú cenu, no pri iných dátumoch už musíš počítať s tým, že do peňaženky siahneš o niečo hlbšie. 

Banja Luka je jedinečné mesto, ktoré návštevníkom ponúka nezabudnuteľný zážitok. Kombinácia bohatej histórie, zaujímavých pamiatok, pestrého kultúrneho života či malebného okolia Banja Luky môže byť ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, kultúru a oddych.

Zdroje: Britannica, Kiwi, Banja Luka Airport, Instagram/_explorer_bz, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá