Cesta pod Strečnom je pre Slovákov pekelný zážitok. Kompetentní odpovedajú, ako to chcú vyriešiť

  • Trojpruh na ceste pod Strečnom zrušia
  • Podľa OÚ je tam havarijný stav
Cesta pod Strečnom
Ilustračný obrázok, TASR/Erika Ďurčová
  • Trojpruh na ceste pod Strečnom zrušia
  • Podľa OÚ je tam havarijný stav

Doprava pod Strečnom kolabuje. Trojpruh na frekventovanej ceste I/18 pod hradom Strečno sa chystajú zrušiť. Okresný úrad (OÚ) v Žiline tam skonštatoval havarijný stav. Pre TASR to v piatok potvrdil prednosta OÚ v Žiline Kamil Ruman.

„Vyzvali sme Slovenskú správu ciest (SSC), aby bezodkladne pristúpila k zmene organizácie dopravy na klasickú obojsmernú premávku s primeranými krajnicami,“ doplnil Ruman.

Oprava však môže začať až o niekoľko mesiacov. Vodiči si tak budú musieť dovtedy zvyknúť na obmedzenia.

Reorganizácia a oprava

Zrušenie trojpruhu vyplynulo zo súčasného nevyhovujúceho stavu. Povedal to v piatok riaditeľ Investičnej výstavby a správy ciest SSC v Žiline Ivan Brečka.

Uviedol, že reorganizáciu dopravy začnú robiť počas budúceho týždňa. Podotkol, že sa ju budú snažiť realizovať v časoch, keď je intenzita premávky nižšia. Súčasne budú opravovať asfalt, v ktorom rokmi vznikli nerovnosti, výtlky a koľaje.

„Po ukončení tejto fázy sa bude rekonštruovať oporný múr a sanovať zdegradovaná časť vozovky. To by malo vzísť z projektu, ktorý by nám mal projektant predložiť zhruba o mesiac,“ priblížil.

Reorganizácia dopravy a oprava súčasného asfaltového povrchu bude podľa Brečku trvať približne mesiac až päť týždňov. „Následne sa okamžite pristúpi k výberu dodávateľa, oprave oporného múru a sanácii celkového nevyhovujúceho havarijného stavu,“ ubezpečil riaditeľ investičnej výstavby.

Dopravu v úseku cesty I/18 medzi Martinom a Žilinou vo februári obmedzili v jednom jazdnom pruhu. Dôvodom je degradácia oporného a stabilizačného múru. Podľa cestárov hrozí zosuv vozovky, prípadne rozpad podložia, ktoré je súčasťou oporného múru. Svah a oporný múr bude potrebné sanovať.

Poškodený oporný múr

Ako informuje portál Aktuality, problémové miesto, kde došlo k poklesu vozovky, vyznačila Slovenská správa ciest. Aj napriek tomu, že prejazd funguje obojsmerne, spomalil sa a zúžil. Už teraz hustá premávka pod Strečnom sa tak ešte viac zabrzdí.

Doprava pod Strečnom
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Hovorca Slovenskej správy ciest (SSC) Martin Guzi vysvetlil príčinu spadnutej cesty. Za tou stojí poškodenie oporného múru vplyvom vysokej intenzity tranzitu a poveternostných podmienok. 

„Doprava je aktuálne vedená obojsmerne v dvoch pruhoch s obmedzením rýchlosti, predovšetkým pre zachovanie bezpečnosti, aby sa stav cesty výrazne nezhoršoval a zamedzilo sa možným kolíziám,“ vysvetlil Guzi.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Aktuality, TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá