Chalani z Arolla Film to dokázali: Slovenský dokument na National Geographic!

  • Traja Slováci vytvorili skutočne vydarený filmársky počin. Až taký, že si ho všimol svetoznámy National Geographic.
image_1444986543.jpeg
  • Traja Slováci vytvorili skutočne vydarený filmársky počin. Až taký, že si ho všimol svetoznámy National Geographic.

 

Erik Baláž, Karol Kaliský a Jozef Fiala dostali slovenskú dokumentaristiku tam, kde ju všetci chceme vidieť. Ich filmársky počin „Vlčie hory“ si po vynikajúcich hodnoteniach kritikov a laickej verejnosti získal pozornosť svetových médií, až napokon dostal priestor na globálnej televíznej stanici Nat Geo Wild. Znamená to, že Vlčie hory sa budú vysielať v 118 krajinách sveta!

 

 

Film Vlčie hory sústreďuje svoju pozornosť na územie na pohraničí Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Dychberúce zábery dávajú poznať, že toto je snáď jedno z posledných, ľuďmi nepoškvrnených miest Európy. Po zhliadnutí traileru ťažko vôbec uveriť, že sa podobné miesto nachádza na Slovensku. Vlky, jelene, bobry, rysy, mohutné zubre, medvede – to všetko na jednom mieste a v dokonalej symbióze.

 

 

Cieľom filmárom je spropagovať toto územie a prispieť k jeho ochrane. Pochyboval by som trochu o tom, či to nebude kontraproduktívne. Podobné bohatstvo by v zahraničí zrejme dávno skomercionalizovali, viď. africkú safari. Len či by práve to územiu neuškodilo. V každom prípade takýto koncept funguje napríklad v Bavorských lesoch, tak prečo nie u nás. Slovenská divočina je ohromne bohatá a práve krásna slovenská príroda by mohla – a zrejme aj mala byť pevnou súčasťou našej identity. Máme na čom stavať. 

 

 

Film navyše financovala organizácia Rewilding Europe, ktorá chce z Vlčích hôr spraviť jedno z území, ktoré zostane absolútne nedotknuté, no zároveň sa tu rozvinie turistický ruch.

Chalani strávili pri filmovaní v tejto divočine bláznivých 500 dní. A že mali viackrát na mále. Kameraman Karol Kaliský sa ocitol v situácii, keď sa k nemu na metrovú vzdialenosť priblížil obrovský zubrí samec v ruji. Kedže netušil, čo zviera urobí, zdvihol spacák nad hlavu, aby bol vyšší ako zubor, a zubor odišiel.

 

 

Okrem trojice nadšencov pracoval na filme ako rozprávač aj známy herec Marián Geišberg. Hudbu k filmu pripravil Anton Popovič.

 

Zdroj: arollafilm.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech