Chátrajúce kúpele v Bratislave vstávajú z mŕtvych. Vallo prezradil detaily, ich podoba ti vyrazí dych

  • Kúpele Grössling sú známe každému Bratislavčanovi
  • V súčasnosti sa pracuje na ich obnove
  • Pribudne tu aj kaviareň a knižnica
pjimage – 2022-01-27T084728.577
Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu/Nora a Jakub MIB.sk
  • Kúpele Grössling sú známe každému Bratislavčanovi
  • V súčasnosti sa pracuje na ich obnove
  • Pribudne tu aj kaviareň a knižnica

So zámerom týkajúcim sa obnovy kúpeľov Grössling prišlo hlavné mesto v spolupráci s Mestským inštitútom Bratislavy už na konci roka 2020. Ako na sociálnej sieti informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo, práce na objekte naplno pokračujú aj počas týchto dní.

Vzhľadom na to, že ide o historickú súčasť mesta, je potrebné, aby o ňu bolo postarané. V súčasnosti z objektu zmizli nánosy z 90. rokov ako sú sadrokartóny zakrývajúce staršie architektonické prvky interiéru v objekte.

zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu/Nora a Jakub

Vallo ďalej informuje, že bola založená mestská spoločnosť. Tá bude zabezpečovať rekonštrukciu a prevádzku kúpeľov a mestskej knižnice Grössling. Mestu sa zároveň podarilo získať partnera – štátny investičný fond Slovak Investment Holding, a. s., (SIH).

Dobrou správou je aj pokrok v búracích prácach. Ukončené boli totiž na dvoch stavbách vo dvore na Kúpeľnej ulici, na ktorých mieste vznikne exteriérový bazén. 

„Okrem toho pokračujeme s architektmi s prácou na projektovej dokumentácii, konzultovali sme desiatky otázok s budapeštianskymi kúpeľníkmi, s energetikmi, s hygienou, s knižnicou, a s potápačmi sme vyčistili studňu,“ prezrádza primátor mesta.

zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu(Nora a Jakub

Rekonštrukciou prešiel taktiež komín z roku 1914. Ide o komín, ktorý bol v minulosti najvyšším objektom v Starom Meste. 

Práce na objekte sa ešte nekončia, naopak, mesto má stále plné ruky práce. Vallo uvádza, že mesto ešte čaká séria povoľovacích procesov. S väčšími rekonštrukčnými prácami sa začne až v lete. 

zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu(Nora a Jakub

Verejná inštitúcia

Bývalé kúpele Grössling sa po rekonštrukcii premenia na verejnú inštitúciu prístupnú pre každého, ktorej súčasťou bude aj časť Mestskej knižnice.

V priestoroch nebude chýbať ani kaviareň, ktorá podľa Metropolitného inštitútu Bratislavy bude akousi zónou pre deti a čitárňou dennej tlače a knižných noviniek.

Rekonštrukciou prejdú aj verejné priestory a okolie budovy. Na Medenej ulici vznikne park. 

zdroj: MIB

Projekt bude realizovaný podľa víťazného návrhu talianskeho architektonického štúdia Opps Architektura – Florencia. Návrh naplnil víziu mesta a dokonale dokázal prepojiť funkciu kúpeľov, mestskej knižnice a domu literatúry. Výsledkom bude moderný model objektu, ktorá čerpá zo svojej rozmanitosti účelov.

„Návrh v plnej miere využíva existujúce priestory a obsahuje najmenej deštruktívnych zásahov, čím zvýrazňuje hodnotu a patinu 125 ročnej budovy,“ uviedla porota počas vyhodnocovania súťaže.

Do súťaže sa zapojilo 77 tímov, no víťaz mohol byť len jeden. Vyhral teda ten, koho návrh najviac zaujal sedemčlennú porotu zloženú predovšetkým z architektov.

zdroj: MIB.sk

Porotu taktiež zaujalo materiálové prevedenie vkladaných konštrukcií, pretože tie vytvárajú atmosféru pocitovo príbuznú celkovému charakteru budovy. Vkladané konštrukcie zároveň pracujú s rôznou mierou otvorenosti voči okoliu. Presklené konštrukcie zabezpečujú to, že krehké priestory budú presvetlené.

Zdroje: Facebook, MIB.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá