Chatu si teraz kúpiš aj do 15-tisíc eur. Slovensko zažíva masívny pád ich cien

  • Ponuky na trhu začínajú stúpať
  • Spolu s tým začínajú klesať ich ceny
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/David Kovalenko, David Jusko
  • Ponuky na trhu začínajú stúpať
  • Spolu s tým začínajú klesať ich ceny

Pred troma rokmi, keď prišla celosvetová pandémia koronavírusu, sa začalo vo veľkom pracovať z domu. Pre mnohých to znamenalo vytvorenie si dostatočne vhodného domáceho prostredia na to, aby sa vo svojej „práci“ cítili pohodlne. 

Na realitnom trhu sa v tom čase zvýšil aj záujem o kúpu rekreačných nehnuteľností, a teda chaty, chalupy a apartmány na horách. Záujem o tieto nehnuteľnosti mali najmä ľudia žijúci v bytoch. Práve to sa odrazilo aj na cenách týchto chát.

„Pri cenovo najdostupnejších sa ceny až zdvojnásobili, avšak v priemere rástli v desiatkach percent počas celej pandémie, keďže na trhu ich bolo minimum,“ spomenul anomáliu trhu cez pandémiu konateľ realitnej kancelárie Grahams Marian Tomko pre portál Finsider

Keďže klesali aj reštrikcie a ľudia sa pomaly začali vracať do svojich pracovísk, klesal aj záujem o tieto nehnuteľnosti. Podľa portálu odborníci už minulý rok odhadovali, že dopyt po chatách klesol o 20 až 30 percent.

Faktory, ktoré znížili cenu rekreačných nehnuteľností

Tých dôvodov bolo hneď viacero. Jeden z nich sme už spomenuli, a to vracanie sa z home office do kancelárií. Práve preto si niektorí potenciálni chalupári povedali, že sa im to neoplatí, a tak sa vrátili do bytu v meste.

Ďalší zvrat nastal aj pri prudkom stúpaní úrokov v bankách. Tie sa vyšplhali z jedného percenta až na štyri a viac percent.

„Čím sú vyššie úrokové sadzby, tým sa znižuje dopyt po niečom, čo až tak bytostne nepotrebujeme. Ľudia sa viac zameriavajú na trvalé bývanie a chaty riešia len okrajovo,“ povedal Tomko.

Ďalším dôležitým faktorom je aj to, že majitelia rekreačných nehnuteľností počas sezóny na prenájme takejto nehnuteľnosti až tak nezarobia. Je to spôsobené najmä tým, že Slováci pre infláciu a energetickú krízu nechcú míňať ďalšie peniaze na víkendové pobyty.

Na základe tohto všetkého sa stalo, že ponuka na trhu začína stúpať. To znamená ďalší faktor – keď ponuka prevyšuje dopyt, ceny idú dole. Samozrejme, neplatí to v každom prípade a za každých okolností. No v niektorých prípadoch, ťa ceny naozaj prekvapia, v dobrom.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Finsider, Zoznam realít, Zoznam realít , Nehnuteľnosti, Nehnuteľnosti

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá