Chcel by si svoje použité tenisky vrátiť? Môžeš! adidas vytvára revolúciu v obuvníctve

  • Vyvinúť obuv, ktorá sa po použití následne zmení na surový materiál a opäť z neho vznikne nová, pripravená na ďalšie použitie?
  • Toto dokázal výskumný tím adidas. Ich kolekcia FUTURECRAFT.LOOP je vyrobená zo 100-percentného recyklovateľného materiálu
  • Značka zbúrala v obuvníckom priemysle hranice. Odkazuje tým na slobodu. Symbolické, nemyslíš?
adidas
adidas
  • Vyvinúť obuv, ktorá sa po použití následne zmení na surový materiál a opäť z neho vznikne nová, pripravená na ďalšie použitie?
  • Toto dokázal výskumný tím adidas. Ich kolekcia FUTURECRAFT.LOOP je vyrobená zo 100-percentného recyklovateľného materiálu
  • Značka zbúrala v obuvníckom priemysle hranice. Odkazuje tým na slobodu. Symbolické, nemyslíš?

Odveký problém s odpadom pred sebou tlačíme roky. Dnes naň reaguje odevný a obuvnícky priemysel celkom promptne. Druhý najväčší znečisťovateľ planéty prichádza s riešeniami, ktoré spotrebiteľovi otvárajú nový spôsob nazerania na produkt.

zdroj: adidas

Čo by si povedal na to, keby si svoje obnosené tenisky nevyhodil do koša, ale jednoducho vrátil do predajne? Presne tak rozmýšľa aj kreatívny tím adidasu, spolu s autormi novej kolekcie Amandou Verbeck a Tanyaradzwa Sahanga. Tá dostala po prvej edícii Futurecraft.loop opäť ten istý názov, tentokrát s podtitulom Phase 2. A tak je na svete prvý cirkulárny produkt svojho druhu. Čo to presne znamená?

Prvé 100-percentne recyklovateľné bežecké tenisky

Len 9 % všetkých plastov dokážeme skutočne zrecyklovať. V adidas si položili otázku, kam smerujú všetky tenisky, ktoré pri športe zničíš? Vyhodíš ich do preč? Žiadne „preč“ však neexistuje, pretože žiaden odpad len tak magicky nezmizne. To, že sa ním nezaoberáš ty neznamená, že to nemusí riešiť niekto iný.

Materiál, ktorý sa dá pretaviť do suroviny vhodnej na opätovné použitie je na svete. Novú radu Futurecraft.Loop, ktorá bola uvedená do predaja v apríli tohto roku, nasleduje jej inovatívnejšia línia, Phase 2. Vyrobená je zo 100% rozložiteľných komponentov. Tie sú po zodratí, zničení, znehodnotení a následnom vrátení vhodné na vytvorenie kompletne novej topánky. Toto sa doposiaľ žiadnej inej značke nepodarilo.

Bez hraníc – symbol slobody

Práve dnes, keď si Slováci aj Česi pripomínajú 30 rokov slobody a demokracie, je tento koncept pre teba možno ešte o niečo vzácnejší a nadobúda nový rozmer. Rúcať pomyslené hranice v obúvaní, výrobe a odievaní sa darí adidasu už niekoľko rokov. Prišli s prvou vegánskou a cruelty-free kolekciou v spolupráci so Stellou McCartney. A teraz opäť skúsili niečo nové a stále sa učia a posúvajú dopredu.

zdroj: adidas

Náš výskum sme začali v apríli, keď sme uviedli na trh spomínanú kolekciu. Vtedy sme rozdali 200 kusov tenisiek vybraným hudobníkom, športovcom, partnerom a známym ľuďom so zadaním: robte si s nimi, čo chcete, no vráťte nám ich. Posledná časť bola prirodzene najväčšou výzvou. Nie všetci to dodržali. My sme už vedeli, že rozbiehame novú kolekciu a potrebujeme tie obnosené topánky späť,vyjadrili sa kreatívci z adidas. A tak sa myšlienka produktu, ktorý v tebe sprvoti môže evokovať všetko iné len nie udržateľnosť, začala stávať realitou.

Transformácia použitej obuvi za 8 mesiacov

200 kusov tenisiek, ktoré mali byť vo finálnej podobe biele, sa výskumnému tímu vrátili do rúk zelené, ružové alebo totálne hnedé. Bola to výzva.

Materiál roztopili, vyvinuli ho na na nové pelety, tie sa následne zahrievali a tak vznikli súčiastky ako podošvy či jazyky. Virgin TPU je materiál, ktorý sa potom použil aj na výrobu zvyšných komponentov. Vznikli tak tenisky novej generácie, ktoré sú vyrobené z jedného materiálu, majú modrú farbu a sú 100-percentne recyklovateľné.

zdroj: adidas

Za 8 mesiacov sa adidasu podarilo vyvinúť cirkulárny produkt, ktorý sa vďaka opätovne použiteľnému materiálu dá niekoľko ráz otočiť a nevzniká žiaden odpad.

Konečne sme našli spôsob, ako sa vysporiadať s koncom životnosti produktu. Určite sme ešte ďaleko, ale urobili sme obrovský krok vpred. Dúfame, že budú v budúcnosti inšpiráciou pre stále lepšie riešenia,“ tešia sa z úspechu v adidase.

zdroj: adidas

Táto najnovšia verzia je významným krokom v experimentálnej fáze. Spoločnosť adidas pokračuje na svojej ceste k udržateľnosti. Spustenie kolekcie FUTURECRAFT.LOOP Phase 2 je plánované na sezónu jar/leto 2021.

Zdroj: TS adidas

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK