Chcel tak vykúriť tretinu bratislavských domácností. „Vláda mesto práve obrala o milióny,“ tvrdí Vallo

  • Matúš Vallo tvrdí, že vláde je jedno, ako na tom bude Bratislava
  • Samosprávy trpia a hlavné mesto prichádza o milióny
  • Ani po diskusiách s vládou sa situácia nemení
Hlavné mesto, Bratislava, hrad pohľad na Bratislavu a premiér Heger
Ilustračná fotografia, Unsplash/Martin Katler TASR/Jakub Kotian
  • Matúš Vallo tvrdí, že vláde je jedno, ako na tom bude Bratislava
  • Samosprávy trpia a hlavné mesto prichádza o milióny
  • Ani po diskusiách s vládou sa situácia nemení

Naše hlavné mesto, rovnako ako aj ostatné samosprávy, prichádza o významné čiastky zo svojho rozpočtu. Kvôli situácii s privysokými cenami energií sa na území Slovenska konali protesty, v rámci ktorých samosprávy 30. januára vypli osvetlenie. Neriešenie krízy má podľa nich mimoriadne vážne a negatívne dosahy na plnenie mnohých ich základných úloh.

Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla už hlavné mesto stratilo desiatky miliónov. Ako napísal na svojom Facebooku, ide o 55 miliónov eur na tento rok a po novom o ďalších 14,3 miliónov na najbližšie dva roky.

„Vláde je úplne jedno, ako bude vyzerať život aj v ich hlavnom meste. Voči požiadavkám a prosbám samospráv sú slepí a hluchí, akoby vôbec nevedeli pochopiť, že samosprávy sú už naozaj na pokraji kolapsu,“ tvrdí Vallo.

Kotol OLO

Vallo verejnosť informuje o najnovšom zásahu vlády, pre ktorý podľa jeho slov Bratislava príde o časť príjmu z výroby elektrickej energie. Mesto totiž vyrába elektrinu prostredníctvom mestského podniku OLO, ktorý na výrobu energie likviduje odpad z domácností a prevádzok.

Primátor podotýka, že šlo o elektrinu, ktorú od mesta odberal súkromník za veľmi nevýhodnú cenu pre Bratislavu. Mesto preto urobilo súťaž a získalo odberateľa, ktorý má podľa dohody spoločnosti OLO platiť v tomto roku 440 eur za MWh. V nasledujúcom roku sa táto čiastka zníži na 230 eur za MWh takto vyrobenej elektrickej energie.

Ako vysvetľuje primátor, OLO malo pre mesto získať spolu 23,6 miliónov eur počas najbližších dvoch rokov. Ide o peniaze, ktoré by Bratislava mohla použiť na zvýšenie úrovne života jej obyvateľov, dodáva.

„V tomto konkrétnom prípade príjmy z predaja energie mali byť použité na vybudovanie ďalšieho kotla, vďaka ktorému by Bratislava mohla ešte lepšie zhodnocovať odpad na energiu, čo je mimoriadne dôležité aj z pohľadu životného prostredia. Zároveň by sa takto vyrobené teplo použilo na vykurovanie až tretiny bratislavských domácností,“ píše Vallo na Facebooku.

Zásah vlády

Vallo tvrdí, že tieto plány však skomplikovalo najnovšie nariadenie vlády. Ako informuje TASR, vláda schválila návrh nariadenia, ktorým sa ustanovuje spôsob určenia výšky nadmerného príjmu z predaja vyrobenej elektriny.

„Napriek tomu, že som osobne hovoril s premiérom, s jeho poradcami či štátnym tajomníkom Klimekom a apeloval som na nich, aby príjmy mesta už viacej neohrozovali, včera rozhodli, že všetky príjmy z predaja elektrickej energie, ktorá je vyrobená využitím odpadu, budú nad úrovňou 100 eur za MWh zdanené sadzbou 90 %,“ vysvetľuje primátor mesta.

Znamená to, že Bratislava stratí 14,3 miliónov eur, ktoré musí OLO – mestský podnik – odviesť do štátneho rozpočtu. Okrem Bratislavy sa elektrická energia vyrába z odpadu už iba v Košiciach.

Vallo tiež tvrdí, že vláda odmietla Dopravnému podniku Bratislava férovo kompenzovať milióny eur vo výpadkoch v príjmoch kvôli pandémii tak, ako ich kompenzovala iným prepravcom. Taktiež uvádza, že mesto pripravila o desiatky miliónov eur aj daňovým bonusom, ktorý totiž rodičom musia vyplácať obce. 

Vláda sa k situácii vyjadrila

Startitup v tejto súvislosti požiadal o stanovisko Ministerstvo financií Slovenskej republiky. Podľa rezortu si touto krízou musí prejsť aj štát. Ten má za povinnosť prijímať opatrenia naprieč celou ekonomikou.

Rezort financií pre našu redakciu uviedol, že vláda prijala opatrenia, na základe ktorých bude samosprávam vyplatená kompenzácia v celkovej výške vyše pol miliardy eur. Viac sme o tom informovali v tomto článku.

K situácii sa vyjadril i premiér Eduard Heger, podľa ktorého Vallo vo svojej kritike vlády strelil capa.

Ak by štát platil Bratislave za výrobu elektriny 440 eur bez stropu a zároveň by jej dotoval cenu na úrovni 199 eur pri nákupe, tak rozdiel v cene by sa podľa premiéra hradil z dlhu, teda museli by sa naň poskladať občania z celého Slovenska.

Zdroje: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá