Štát vracia úder Vallovi: Jeden strop mu vyhovuje a druhý mu prekáža

  • Primátor Bratislavy zverejnil kritický status voči pomoci v energetickej kríze
  • Bratislava mala podľa neho stratiť desiatky miliónov
  • Vláda na to zareagovala
Primátor Bratislavy a premiér Slovenskej republiky
TASR/Martin Baumann, Jakub Kotian
  • Primátor Bratislavy zverejnil kritický status voči pomoci v energetickej kríze
  • Bratislava mala podľa neho stratiť desiatky miliónov
  • Vláda na to zareagovala

Vysoké ceny energií majú výrazný vplyv na financie jednotlivých slovenských samospráv. Ako sme ťa včera (1. 2.) informovali, primátor Bratislavy Matúš Vallo na svojom Facebooku upozorňoval na ťažkú situáciu, ktorá mala podľa jeho tvrdení pripraviť Bratislavu o desiatky miliónov eur určených len na tento rok.

V tejto súvislosti Vallo tvrdí, že „vláde je úplne jedno, ako bude vyzerať život aj v ich hlavnom meste“. „Voči požiadavkám a prosbám samospráv sú slepí a hluchí, akoby vôbec nevedeli pochopiť, že samosprávy sú už naozaj na pokraji kolapsu,“ napísal v statuse.

Startitup sa preto obrátil na Ministerstvo financií SR, ktoré pre našu redakciu uviedlo, že si náročnú situáciu plne uvedomuje. Zároveň však pripomína, že energetickou krízou si musí prejsť aj štát, ktorý musí prijímať opatrenia naprieč celou ekonomikou.

„Aj napriek bezprecedentnej pomoci, ktorá je vyčlenená v štátnom rozpočte na úrovni 3,5 mld. eur, nie je v reálnych možnostiach štátu kompenzovať 100 % negatívnych dopadov krízy pre všetky oblasti ekonomiky. Podstatnú časť nákladov si však štát zobral na svoje plecia a to platí aj pri samosprávach,“ píše sa v stanovisku ministerstva.

Zastropovanie cien a pol miliardy eur

Ministerstvo financií pripomína verejnosti, že v súčasnosti platí zastropovanie cien energií. To sa okrem domácnosti či podnikateľov týka aj všetkých miest, obcí a vyšších územných celkov.

„Na tomto opatrení sme sa dohodli so zástupcami samospráv ešte v novembri minulého roka. Vtedy samosprávy, ktoré zastupovali ZMOS, Únia miest Slovenska a SK8, ocenili tento krok, hovorili o zabezpečení stability a potvrdili, že po schválení rozpočtu na rok 2023 nebudú ohrozené základné funkcie samospráv,“ tvrdí rezort s tým, že zabezpečil dostatok finančných zdrojov na pomoc a kompenzáciu pre samosprávy.

Rezort financií zároveň v stanovisku prisľúbil, že samosprávy počas tohto roka získajú finančné zdroje určené na kompenzáciu rastu cien. Predpokladá sa, že spolu pôjde o sumu 200 miliónov eur.

Okrem toho má vláda samosprávam kompenzovať aj zvýšenie daňového bonusu. Matúš Vallo v statuse na Facebooku napísal, že štát pripravil hlavné mesto o desiatky miliónov eur práve daňovým bonusom. Ten totiž rodičom musia vyplácať obce.

Avšak podľa rezortu financií sa samosprávam priamo zvýši príjem z podielových daní, čo poslúži ako kompenzácia týchto výdavkov. Spolu tak samosprávy získajú 325 miliónov eur, píše sa v stanovisku ministerstva financií.

Celkový objem kompenzácie pre samosprávu tak predstavuje sumu viac ako 525 miliónov eur.

„Ministerstvo financií SR vždy pristupovalo k požiadavkám samospráv korektne. Rezort financií sa snaží aj nad rámec svojich povinností vždy kompenzovať nepriaznivé finančné dopady na samosprávu,“ napísalo ministerstvo.

K Vallovi sa vyjadril aj premiér

Ako informuje agentúra TASR, premiér Eduard Heger vyhlásil, že Vallo vo svojej kritike vlády strelil capa. Taktiež pripomenul, že energokríza zasahuje do života všetkých ľudí, firiem, miest, obcí i štátnej správy.

Ako premiér nesiem zodpovednosť za opatrenia pre všetkých občanov, nielen pre občanov Bratislavy,“ podotkol na sociálnej sieti predseda vlády.

„Na druhej strane nariadenie Európskej komisie hovorí, že výrobcovia, ktorí na kríze extrémne zarábajú, sa majú vzdať časti svojich ziskov. Konkrétny príklad, Bratislava svoju elektrinu predala štátu (SPP) za 440 eur, a tu strop ceny odmieta, ale pri nákupe elektriny zastropovanie 199 eur, naopak, žiada,“ reagoval Heger.

Ak štát pristúpil k zastropovaniu nižších cien pre domácnosti, školy, nemocnice, mestá a obce, tak je podľa neho spravodlivé uplatniť aj strop pre výrobcov, ktorí mimoriadne zarábajú.

„V opačnom prípade by občania z chudobnejších regiónov Slovenska doplácali na elektrinu pre Bratislavu omnoho viac, ako je spravodlivé,“ poznamenal.

Všetci Slováci by sa poskladali na peniaze pre Bratislavu

Ak by štát platil Bratislave za výrobu elektriny 440 eur bez stropu a zároveň by jej dotoval cenu na úrovni 199 eur pri nákupe, tak rozdiel v cene by sa podľa premiéra hradil z dlhu, teda museli by sa naň poskladať občania z celého Slovenska.

Ministerstvo financií na Vallovu kritiku pre TASR reagovalo, že si plne uvedomuje náročnú situáciu samospráv pre energokrízu. Upozorňuje však, že rovnako je na tom štát, ktorý musí navyše prijímať opatrenia naprieč celou ekonomikou.

„Aj napriek bezprecedentnej pomoci, ktorá je vyčlenená v štátnom rozpočte na úrovni 3,5 miliardy eur, nie je v reálnych možnostiach štátu kompenzovať 100 percent negatívnych dosahov krízy pre všetky oblasti ekonomiky. Podstatnú časť nákladov si však štát zobral na svoje plecia, a to platí aj pri samosprávach,“ uviedlo ministerstvo.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo kritizoval vládu, že zobrala hlavnému mestu ďalšie milióny eur i to, že voči požiadavkám samospráv je „slepá a hluchá“. Vládnemu kabinetu vyčítal rozhodnutie, že všetky príjmy z predaja elektrickej energie, ktorá je vyrobená využitím odpadu, budú nad úrovňou 100 eur za MWh zdanené sadzbou 90 percent. Negatívne to podľa neho zasiahne bratislavskú mestskú firmu Odvoz a likvidácia odpadu i hlavné mesto.

Zdroje: MF SR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá