Chceli by očkovať, ale nemajú koho. Na východe majú plno termínov aj vakcín, prihlásilo sa minimum ľudí

  • Košický samosprávny kraj hlási voľné miesta na očkovanie vakcínou od Moderny
  • Z 1 500 voľných miest sa prihlásilo na očkovanie len 170
  • Košický samosprávny kraj zaočkoval doposiaľ najviac ľudí spomedzi všetkých veľkokapacitných očkovacích centier
Moderna
TASR/AP, Michael Sohn
  • Košický samosprávny kraj hlási voľné miesta na očkovanie vakcínou od Moderny
  • Z 1 500 voľných miest sa prihlásilo na očkovanie len 170
  • Košický samosprávny kraj zaočkoval doposiaľ najviac ľudí spomedzi všetkých veľkokapacitných očkovacích centier

Košický samosprávny kraj je lídrom vo veľkokapacitnom očkovaní medzi župami. Len k dnešnému dňu zaočkovali 34 500 východniarov. V porovnaní s ostatnými obdobnými centrami, o ktorých chod sa starajú samosprávne kraje, je to najvyšší počet na Slovensku. Od začiatku si tak držia svoje prvenstvo.

„Ak budeme mať dostatok vakcín od štátu, sme pripravení očkovať aj každý deň v týždni a na viacerých miestach v kraji,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka koncom marca. Pred veľkonočnými sviatkami informoval, že od 7. apríla začnú očkovať po prvýkrát aj vakcínou od spoločnosti Moderna.

vakcína moderna
zdroj: TASR/AP Photo/Charlie Riedel, File

Nechcú východniari Modernu? 

KSK však dnes hlási voľné miesta presne na túto očkovaciu látku, ktorá je podľa aktuálnej očkovacej stratégie určená ľuďom nad 60 rokov. Na vakcínu sa im prihlásilo len 11 % ľudí. „V stredu sme chceli zaočkovať 1 500 ľudí vakcínou od Moderny, ktorá je zložením podobná Pfizeru a jej účinnosť sa pohybuje na úrovni 94 percent. Aj napriek vysokej účinnosti tejto vakcíny sa do dnešného rána prihlásilo na očkovanie touto očkovacou látkou iba 170 ľudí,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Dodáva, že vakcín majú dostatok, a preto prosia záujemcov, ktorí spĺňajú podmienky na očkovanie, aby sa registrovali do ich očkovacieho centra. „Radi by sme čím skôr zaočkovali čo najväčšie množstvo východniarov, ktorí majú záujem o vakcínu.“

zdroj: Michaela Luxová

Košický samosprávny kraj zaočkoval doposiaľ najviac ľudí spomedzi všetkých veľkokapacitných očkovacích centier, ktoré fungujú v réžii vyšších územných celkov. „Každý týždeň sa snažíme zlepšovať, čo sa týka tempa očkovania aj samotnej organizácie,“ vraví hovorkyňa KSK Anna Terezková.

Problém nie je jasný

Na očkovanie sa aktuálne môžu prihlasovať ľudia, ktorí majú záujem o vakcínu od AstraZenecy alebo od Moderny. Po veľkonočných sviatkoch dostala župa ďalších viac ako 8-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca a k dispozícii má aj 3-tisíc dávok od Moderny. Košický samosprávny kraj apeluje aj na to, aby sa do tzv. čakárne mohli registrovať ľudia bez obmedzenia veku. Podľa župana Trnku by tak bolo jednoduchšie naplniť kapacity, ktoré má kraj k dispozícii.

V prípade, ak by na daný deň bolo prihlásených menej ľudí, termín na očkovanie by získali ľudia registrovaní ako náhradníci v čakárni. „Evidujeme tiež viacero prípadov, kedy sa ľudia prihlásili na očkovanie prostredníctvom čakárne, no termín už niekoľko týždňov nedostali. V takých prípadoch im odporúčame, aby sa odhlásili z čakárne a zaregistrovali sa nanovo. Máme skúsenosti, že pri opätovnej registrácii ich už systém zaevidoval a dostali termín na očkovanie veľmi rýchlo,“ dodal Trnka. Podľa hovorkyne KSK Anny Terezkovej práve toto môže byť problém, prečo je prihlásených tak málo ľudí.

Pokles záujmu o očkovanie na východe zaznamenal región už v minulosti. Po informácii o mnohých úmrtiach v domove seniorov sa ľudia začali z očkovania húfne odhlasovať, pretože sa medzi nimi rozšíril hoax, že títo ľudia zomreli po očkovaní proti koronavírusu. Riaditeľ však neskôr poprel, že by boli klienti očkovaní, vakcinácia ich ešte len čakala.

Problémy narobila aj reportáž RTVS, ktorá síce pripomenula, že nebola preukázaná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím zdravotnej sestry, no otec obete vinil zo smrti dcéry práve „divoké očkovanie“. Kraj sa však tentokrát domnieva, že ľudia jednoducho nemajú nervy na prihlasovací systém na očkovanie.

zdroj: TASR/AP, Paul Sancya

 

Účinnosť viac ako 94 %

Vo výskume na účinnosť Moderny sa celkovo zúčastnilo približne 30 000 osôb. Polovica z nich dostala očkovaciu látku a polovici sa podali zdanlivé injekcie. Tieto osoby nevedeli, či dostali očkovaciu látku alebo zdanlivé injekcie. Európska agentúra pre lieky informovala, že účinnosť sa vypočítala približne u 28 000 osôb vo veku od 18 do 94 rokov, u ktorých sa príznaky predchádzajúcej infekcie neprejavili. V skúšaní sa preukázalo 94,1 % zníženie počtu symptomatických prípadov ochorenia COVID-19 u osôb, ktorým bola podaná očkovacia látka, v porovnaní s osobami, ktoré dostali zdanlivé injekcie.

To znamená, že v skúšaní sa preukázala 94,1 % účinnosť očkovacej látky. V skúšaní sa takisto preukázala 90,9 % účinnosť u účastníkov, ktorým hrozil ťažký priebeh ochorenia COVID-19, vrátane účastníkov s chronickým ochorením pľúc, ochorením srdca, obezitou, ochorením pečene, cukrovkou alebo infekciou HIV.

Na očkovanie sa vieš dostať aj bez poradovníka. Musíš však mať diagnózu, alebo kus šťastia

Zdroj: EMA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK