Stať sa kukláčom v NAKA nie je vôbec jednoduché. Toto všetko musíš splniť, ak chceš byť elita

  • Práca takzvaného „kukláča" znie pre mnohých lákavo
  • Stať sa ním nemusí byť až také nereálne
  • O svojej práci prehovoril veliteľ Zásahovej skupiny NAKA
Polícia
Facebook/ Polícia SR
  • Práca takzvaného „kukláča" znie pre mnohých lákavo
  • Stať sa ním nemusí byť až také nereálne
  • O svojej práci prehovoril veliteľ Zásahovej skupiny NAKA

Mnohí muži, no určite sa nájdu aj ženy, lákajú netradičné povolania, pri ktorých patrí medzi bežné pracovné pomôcky napríklad pištoľ Glock.

Medzi takéto povolanie určite patrí aj práca pre Zásahovú jednotku NAKA. Kto má záujem byť členom zásahovej jednotky, musí byť policajtom zaradeným do Národnej kriminálnej agentúry. To znamená, že musí podstúpiť všetky vstupné testy, vrátane polygrafu – prístroj, ktorý zaznamenáva niekoľko fyziologických veličín súčasne. Používa sa v lekárstve, v psychofyziologickom výskume a ako detektor lži.

„Uchádzač musí byť v prvom rade výborný operatívec, ktorý potom ako zvládne prácu v Národnej kriminálnej agentúre, môže požiadať o vstup do zásahovej skupiny,“ približuje vo videu veliteľ Zásahovej skupiny NAKA.

Policajti zásahovej jednotky NAKA využívajú výzbroj ako sú pištole Glock 17, útočné pušky Sa vz. 58 či samopaly Heckler Koch MP5. 

„Použitý výstroj je rovnako vo väčšej miere štandardne používaný v Policajnom zbore, stehenné puzdrá, nepriestrelné vesty Kirasa, balistické prilby, taktické rukavice a okuliare, špeciálna technika na prekonanie odporu alebo utvorenej prekážky (na otvorenie dverí akéhokoľvek druhu),“ informuje oficiálny web NAKA.

Výška platu pre nových policajtov ťa prekvapí. Polícia ich láka aj na špeciálne benefity

Pracovná pozícia policajta zastáva v celonárodnom rebríčku výšky platov 214. miesto. Priemerný hrubý mesačný plat na tejto pozícii sa na Slovensku pohybuje v rozmedzí 934 eur až 2 114 eur. Zastúpenie žien na tejto pozícii pritom predstavuje len 7 %, pričom priemerný vek respondenta na danej pozícii je 28 rokov. Informuje portál Platy.sk.

NAKA oslavuje

Zásahová jednotka NAKA tento rok oslavuje 15. výročie od jej založenia. Jednotka vznikla 1. januára 2005 v rámci vtedajšieho Úradu boja proti organizovanej kriminalite, ktorý bol v roku 2012 pretransformovaný na NAKA. Zaujímavosťou je, že fínsky Národný vyšetrovací úrad zriadil svoju zásahovú skupinu práve podľa vzoru NAKA.

Nejde o nudnú prácu

Takzvaní „kukláči“ každý týždeň absolvujú špeciálny výcvik. Štyrikrát do roka sa konajú  týždňové kurzy v Centre výcviku Lešť.

Nutnosťou sú aj výcviky pre špecializácie jednotlivých členov skupiny ako sú: ostreľovači, inštruktori, práce vo výškach, medická príprava, vyjednávači, či  breacheri – prvý člen skupiny pri vstupe do objektu.

Chceš pracovať pre NAKA?

Okrem iného sa konajú aj medzinárodné spolupráce a spoločné výcviky so skupinami z Bulharska, Fínska, Francúzska, Poľska, Slovinska a Švajčiarska.

 

Tento článok bol pôvodne vydaný 6. augusta 2020.

Zdroje: Facebook/ Polícia SR, specialunits.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá