Chceš byť úspešný? Toto je návod, ako vstávať o 4 ráno

  • Prečítaj si know how od svetových lídrov, ktorí vstávajú v čase, keď ty sa len prevraciaš na druhý bok.
  • Prečo to robia?
sunrise-meditation_1420x690_acf_cropped
pexels.com
  • Prečítaj si know how od svetových lídrov, ktorí vstávajú v čase, keď ty sa len prevraciaš na druhý bok.
  • Prečo to robia?

Podľa Wall Street Journal je práve štvrtá ranná hodina tá najproduktívnejšia z celého dňa. Má to hneď niekoľko vysvetlení – keďže vtedy všetci počítajú ovečky, faktory rozptyľujúce našu pozornosť sú rovné nule. Nikto nepíše sms ani maily, nikto nevolá, deti ešte neplačú a nečakajú na raňajky. Ani skrolovať Facebook ťa nebaví, lebo o 7 ráno tam bude to isté, čo bolo o 4.

Môžeš si však povedať, že veď pracujem od 8:00h do 17:00h, načo budem vstávať tak skoro, keď práca ma počká v kancelárii. Koľkokrát máš však večer vyčerpaný po práci ešte chuť čítať sebarozvojovú knihu, ísť cvičiť, či dopriať si čas na veci, do ktorých sa ti nikdy nechce? Naštartovať svoj deň niečím príjemnejším než utekaním do práce ťa dokáže správne naštartovať a naladiť.

Napríklad taký Tim Cook (CEO Apple) vstáva každý deň o 3:45. Ani David Cush (CEO Virgin America) nezaháľa a má nastavený budík na 4:15 – čas využíva na obvolanie obchodných partnerov, ktorí už majú pracovný čas. Richard Branson síce vstáva „až“ o 5, ale ráno využíva na cvičenie a trávenie času s rodinou. Tvrdí, že tak sa správne naladí, a potom je pripravený vrhnúť sa na biznis.

Jasné, že nedokážeš vstať o 4 ráno pokiaľ chodievaš spať po polnoci. Skoré ranné vstávanie ti trochu prehodí režim a ver tomu, že niekedy neuvidíš ani polovicu filmu, ktorý dávajú o 20-tej v telke. Byť takto vyčerpaný skoro večer má však aj svoje výhody – napríklad tvoje nočné nájazdy na chladničku budú minulosťou. Proste ich nestihneš. Na druhej strane, ráno tento extra čas určite využiješ oveľa produktívnejšie než pozeraním filmu a napchávaním sa zmrzlinou.

A čo teda môžeš robiť tak skoro ráno? Tu je zopár tipov:

Medituj

Oprah Winfrey si bez polhodinovej meditácie nevie svoj deň predstaviť. Tvrdí, že takéto uvoľnenie vzbudzuje kreativitu a zlepšuje úroveň života.

Dýchaj

Výskumník v oblasti šťastia a spokojnosti Shawn Achor tvrdí, že pozorovať svoj dych denne hoci len 2 minúty, učí mozog sústrediť sa na jednu vec, znížiť stres a zvýšiť pocit šťastia.

Cvič

Je možno ťažko predstaviteľné, že tak skoro ráno budeš prekonávať svoje maximum na drep, nie je to však nemožné. Spoznáš úplne nových ľudí, rozhýbeš sa a nakopneš svoj deň správnym spôsobom. A večer po práci máš voľno.

Spi v oblečení na cvičenie

Myslíš, že sa ráno po zobudení neprinútiš ísť behať alebo cvičiť? Ver tomu, že ak už sa zobudíš oblečený do posilky, tak ti bude fakt blbé len tak sa z neho vyzliecť.

Nájdi si dôvod vstať

Je ideálne naplánovať si niečo príjemné pre seba, aby si mal pozitívnu motiváciu vstávať v takú hodinu. Vďaka tomu budeš nabitý a pozitívne naladený na celý deň.

Daj si budík ďalej od postele

Áno, je to už obohratá platňa, ale koľkokrát si už vypol budík len natiahnutím ruky bez toho, aby si si to uvedomil? Aj tak spať s telefónom pri hlave sa neodporúča – zabiješ dve muchy jednou ranou.

Predstav si, čo všetko dokážeš s hodinou naviac

Ako často ideš spať s pocitom, že deň bol príliš krátky, aby si stihol všetko, čo si chcel? Teraz máš príležitosť dohnať to! Prečítaj si knihu, choď na dlhú prechádzku so psom lebo vieš, že to zbožňuje, uvar si luxusné raňajky, nachystaj si zdravý obed alebo rob čokoľvek, čo si doteraz vždy odsúval a večer sa ti do toho nechcelo.

Stanov si na každý deň 3 ciele

Nemyslíme teraz denný to do list, ktorý sa ma rozrásť o ďalšie 3 veci. Ide o teba samého a o to, ako sa chceš sám zlepšovať. Daj si za cieľ, že pomôžeš aspoň jednej osobe, poďakuješ každému, kto pre teba niečo urobí, alebo potešíš svoju polovičku. Hocičo, čo vieš, že ti dodá energiu.

Vyčisti si prijaté správy

Ak chceš ráno využiť pracovne, daj si za úlohu odpísať na maily či správy. Jednoznačne tým zvýšiš svoju produktivitu, pretože keď príde druhá strana ráno do práce, uvidí tvoju odpoveď a určite bude reagovať ešte doobeda. A nie je nič krajšie, ako ísť do práce s vedomím, že všetky príjemné i nepríjemné maily sú už vybavené.

zdroj: forbes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech