Chceš si kúpiť chalupu? Vieme, kde stoja najmenej a kde naopak najviac

  • Na Slovensku rastie dopyt po nehnuteľnostiach. Už nejde len o domy a byty
  • V hre sú nehnuteľnosti určené pre relax a rekreáciu a teda chaty a chalupy
  • Ich cena rastie spolu s cenou bytov. Populárnosť si v tomto roku udržiavajú lokality ako Donovaly, Banská Štiavnica či Záhorie
chaty
unsplash, pixabay
  • Na Slovensku rastie dopyt po nehnuteľnostiach. Už nejde len o domy a byty
  • V hre sú nehnuteľnosti určené pre relax a rekreáciu a teda chaty a chalupy
  • Ich cena rastie spolu s cenou bytov. Populárnosť si v tomto roku udržiavajú lokality ako Donovaly, Banská Štiavnica či Záhorie

Ľudia relaxujú radi. Najmä tí z väčších miest. Preto, ak nemajú vidiecke dedičstvo po starých rodičoch, siahajú po kúpe klasických chát alebo chalúp. Trendy sa menia nielen v požiadavkách, ale najmä v možnostiach. Dnes už nie je unikátom, ak si na svoj víkendový oddych zájdeš do apartmánového bytu či menšieho luxusného domčeka. Kreativite sa medze nekladú a Slováci si vedia užívať.

Podľa štatistík sú najčastejšími prenajímateľmi alebo majiteľmi chát práve mladé rodiny, ktoré majú deti a potrebujú pre svoje víkendové rekreačné aktivity spravidla čerstvý vzduch.

Aké sú najdrahšie lokality na kúpu chaty?

V Bratislavskom kraji dosahuje priemerná cena chát hodnotu približne 63.000 eur, píše sa v  tlačovej správe nehnutelnosti.sk. Táto sa však v priebehu roka stále zvyšuje. Za najdrahšie lokality sa na západnom Slovensku alebo v okolí Bratislavy stále považujú senecké Slnečné jazerá.

Prešovský kraj je na tom paradoxne podobne. Kedže jeho severozápadné územie pokrývajú Vysoké Tatry, apartmánovú lokalitu vo vychytených dolinách tu dostaneš za bezmála 500.000 eur. Prešovský kraj však čo sa týka cien patrí k najlacnejším v našej krajine. V okolí hlavného mesta regiónu si môžeš zaobstarať dovolenkovú nehnuteľnosť pokojne aj za 35.000 eur.

Mnohí si chaty či chalupy zaobstarávajú aj ako trvalé, celoročné bývanie mimo mesta. Niekedy ide o starších ľudí, ktorí považujú záhradné domčeky za ideálne trávenie svojho dôchodku. Deje sa to práve kvôli vysokým cenám bytov a domov vo veľkých mestách ale aj v ich okolí. Menšie rekreačné obydlia sú preto vhodnou alternatívou k takýmto mestským obydliam.

Ceny sa prirodzene líšia nielen od lokality, ale aj od stavu a vybavenia jednotlivej nehnuteľnosti.

Najširšia ponuka je v Banskobystrickom kraji

Stredné Slovensko so sebou prináša exkluzívne lokality ako Donovaly, ktoré sú známou rekreačnou oblasťou a fungujú tak v lete ako v zime. Ďalej sem radíme okolie Banskej Bystrice, Štiavnické vrchy a tajchy okolo Banskej Štiavnice. Tá je dlhodobo nielen vyhľadávaným miestom na život, ale taktiež atraktívnou chatovou oblasťou, kde máš blízko k prírode, umeniu a kvalitnej kultúre.

Na druhom mieste sa nachádza Žilinský kraj, kde však môžeš v rámci jednotlivých nehnuteľností pozorovať veľký cenový rozptyl. Výhodou však naďalej ostáva, že si svoju rekreačnú chalupu vyberieš, ak si náročný ale aj menej náročný chatár.

Zdroj: TS nehnuteľnosti.sk, slovak.statistics.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech