Chceš si ozvláštniť leto? Bill Gates vybral 5 kníh, ktoré by si si mal prečítať a nebudeš luťovať

  • Bill Gates vybral 5 kníh, ktoré ti obohatia leto
  • Týkajú sa rôznych tém, predovšetkým však oblasti vzťahu človeka a prírody
Bill Gates čítanie leto
Bill Gates, Gates Notes
  • Bill Gates vybral 5 kníh, ktoré ti obohatia leto
  • Týkajú sa rôznych tém, predovšetkým však oblasti vzťahu človeka a prírody

Leto je v plnom prúde a spolu s ním má veľa ľudí o čosi viac voľného času. Práve preto vybral Bill Gates niekoľko kníh, ktoré si v jeho knižnici získali čestné miesto.

Ako hovorí, po dočítaní jednej knihy sa o ďalšom čítaní nerozhoduje jednotvárne. „Niekedy sa nechám inšpirovať predošlou knihou, inokedy sa rozhodnem podľa odporúčaní,“ konštatuje.

V poslednej dobe si však všimol, že siaha po knihách o komplikovanom vzťahu medzi ľudstvom a prírodou. Môže za to vraj fakt, že tento rok venoval veľa času témam o klimatických katastrofách.

Nech už to je akokoľvek, väčšina kníh z letného zoznamu čítania Billa Gatesa sa týka práve toho, čo sa stane, keď ľudia prídu do konfliktu s okolitým svetom. V nasledujúcich knihách tak nájdeš rôzne pohľady na danú oblasť.

Lights Out: Pride, Delusion, and the Fall of General Electric

Autorom tejto knihy sú Thomas Gryta a Ted Mann. Dozvieš sa v nej odpoveď na otázku, ako môže zlyhať taká veľká a úspešná spoločnosť ako GE (General Electric Company). Ako Bill Gates uvádza, kniha Lights Out mu ponúkla hneď niekoľko odpovedí.

„Autori vám poskytujú neochvejný pohľad na chyby a prešľapy, ktoré urobilo vedenie spoločnosti GE,“ vysvetľuje. V knihe si tak na svoje prídu ľudia, ktorí pôsobia predovšetkým na vedúcich pozíciách.

Under a White Sky: The Nature of the Future

Za touto knihou stojí jedna autorka, a to Elizabeth Kolbert, ktorá svoju knihu opisuje ako „ľudstvo verzus príroda“. Kolbert v knihe pozorne sleduje nový svet, ktorý tvoríme. Po ceste stretáva biológov, ktorí sa snažia zachovať najvzácnejšie ryby sveta či inžinierov, ktorí premieňajú emisie uhlíka na kameň na Islande.

Ako Bill Gates uvádza, v knihe nájdeš mnoho spôsobov, ktorými ľudia zasahujú do prírody, vrátane génového pohonu či geoinžirnierstva. Tieto dve témy sú obzvlášť pre Billa Gatesa blízkou oblasťou.

zdroj: Bill Gates/Facebook

A Promised Land

Filantropa zaujímajú knihy o amerických prezidentoch, a tak si ho získala aj táto. Jej autorom je Barack Obama, ktorý sa vo svojom diele venuje príbehu svojej kariéry od samého začiatku.

V spomienkach na svoje pôsobenie v prezidentskom paláci ponúka Barack Obama zamyslenie nad dosahom, ale aj limitmi, ktoré sú spojené s prezidentskou mocou. „Je to fascinujúci pohľad na to, aké je to riadiť krajinu v náročných časoch,“ opisuje Bill Gates.

The Overstory

Autorom tohto románu je Richard Powers. Pre Billa Gatesa je tento román jeden z najneobvyklejších, aké za posledné roky čítal. The Overstory sleduje životy deviatich ľudí a skúma ich spojenie so stromami.

Niektoré postavy sa v priebehu príbehu spoja, iné však zostávajú samy. „Aj keď kniha zastáva dosť extrémny pohľad na potrebu ochrany lesov, bol som dojatý vášňou každej postavy pre ich vec,“ konštatuje Gates s tým, že knihu dočítal s túžbou dozvedieť sa o stromoch viac.

Zaujala ťa nejaká z týchto kníh?

An Elegant Defense: The Extraordinary New Science of the Immune System: A Tale in Four Lives

Už dlhší názov poslednej knihy naznačuje, že jej čítanie bude o čosi náročnejšie. Autorom je Matt Richtel, ktorý knihu napísal ešte pred pandémiou. Podľa Gatesa je však toto skúmanie ľudského imunitného systému cenným čítaním.

„Pomôže vám pochopiť, čo je potrebné na zastavenie šírenia koronavírusu,“ uvádza. Zameriava sa na štyroch pacientov, ktorí riadia svoj imunitný systém. Vďaka ich príbehom získaš zaujímavý pohľad na vedu o imunite.

Zdroj: Gates Notes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech