Chceš ušetriť na dovolenke? Zostaň na Slovensku a využi rekreačný poukaz

  • Rekreačný poukaz sa dá využiť len na Slovensku
  • Preplatia ti 275 eur
  • Možnosť využitia poukazov ponúkajú aj zľavové portály
pixabay.com
  • Rekreačný poukaz sa dá využiť len na Slovensku
  • Preplatia ti 275 eur
  • Možnosť využitia poukazov ponúkajú aj zľavové portály

Od 1. januára 2019 platí na Slovensku novela o príspevku na rekreáciu zamestnancov. Finančný príspevok sa týka všetkých zamestnávateľov, ktorí majú viac ako 49 pracovníkov a ich pracovný pomer trvá najmenej 24 mesiacov. Zamestnanci musia o rekreačný poukaz požiadať, keďže firmy ho neposkytujú automaticky. Z ceny pobytu ti preplatia 275 eur. Rekreačné poukazy majú podporiť cestovný ruch na Slovensku a ukázať, že aj dovolenka v domácom prostredí je dobrý nápad.

Čo presne je rekreačný poukaz?

Rekreačný poukaz sa dá uplatniť iba na Slovensku, a to do konca tohto roka. Poukaz sa nedá preniesť na inú osobu. Navyše pobyt, ktorý chceš takýmto spôsobom uhradiť musí spĺňať aj isté podmienky, ako ubytovanie minimálne na dve noci, kde môže byť zahrnutá strava či iné rekreačné služby.

Novela zákona myslela tiež na spoločenský život zamestnancov firiem, keď do rekreačných poukazov pridala ako doprovod rodinného príslušníka alebo osobu žijúcu v spoločnej domácnosti. Ľudia, ktorí pracujú v dvoch rôznych firmách, môžu požiadať o poukaz iba u jedného. Následne do 30 dní od skončenia pobytu musia pracovníci dodať zamestnávateľovi faktúru. Preplatená suma by sa mala objaviť na účte už najbližší mesiac.

Na začiatku sa zdalo, že ľudia o finančný príspevok nejavia záujem, ale s príchodom horúcich dní sa všetko zmenilo. Hotely, zľavové portály a rekreačné zariadenia očakávajú nárast objednávok už v najbližších týždňoch.

Rekreačné poukazy aj na zľavových portáloch

Nepoznáte v okolí žiaden hotel, kde by ste využili rekreačný poukaz? Pomôcť môže aj zľavový portál, ktorý ponúka množstvo tipov na ubytovanie, zážitky a oddych. Tatry, Orava, Liptov alebo južná časť Slovenska. Každý si príde na svoje.

„Od začiatku roka 2019 sme zaznamenali, že 51 % našich zákazníkov, ktorí si kupovali dovolenku na Slovensku, využívali práve príspevok na rekreáciu od zamestnávateľa. V súčasnosti vnímame zákon ako pozitívny, najmä však pre ubytovacie zariadenia a zamestnancov. Z pohľadu zamestnávateľov by mohli byť tieto príspevky vnímané tiež pozitívne ako nákladovo efektívny benefit pre zamestnancov, ktorý je oslobodený od daní a odvodov, ak by však bol na báze dobrovoľnosti,vysvetlil Aleš Mlátilík, riaditeľ portálu Zľavomat.

Čo na to zamestnávatelia? 

Nezabúdajme však na to, že s týmto benefitom pre zamestnancov, vznikli nemalé náklady zamestnávateľom. Aké sú skúsenosti firiem s veľkým počtom zamestnancov? Volkswagen Slovakia poskytuje svojim zamestnancom už niekoľko rokov príspevok na dovolenku do výšky 700 eur.  Tento benefit si minulý rok uplatnilo 1 300 zamestnancov, pričom väčšina smerovala za hranice Slovenska. Zmeny nastali po schválení rekreačného príspevku na Slovensku.  Za šesť mesiacov oň prejavilo záujem už takmer 680 zamestnancov. Zatiaľ sa mu však nepodarilo uspieť natoľko, aby ľudia uprednostnili dovolenku doma. Tento rok navštívilo cudzinu vyše 800 zamestnancov.

 

zdroj: pixabay.com

Tesco sa drží toho, čo novela schválila, preto neukráti svojich zamestnancov o firemný benefit zo zákona. Pracovníci môžu využiť možnosť preplatenia rekreačného poukazu kdekoľvek na Slovensku. „Zatiaľ však považujeme za predčasné hodnotiť mieru záujmu o rekreačné poukazy zo strany našich zamestnancov,“ objasnila Michaela Lehotská, koordinátorka komunikácie pre Tesco.

Na využívanie rekreačných poukazov reagujú aj zľavové portály

Zákazník si pri kúpe pobytu napríklad cez zľavový portál Zľavomat označí možnosť, že po odubytovaní bude potrebovať faktúru na účely využitia rekreačného príspevku. Portál chce takýmto spôsobom pomôcť obom stranám.  Po zakúpení pobytu sa doklad na čerpanie príspevku od zamestnávateľa automaticky odošle na zákazníkovu emailovú adresu. Tým sa uľahčí práca nielen zamestnávateľom, ktorí dostanú od každého zamestnanca jednotný doklad. Zvýši sa aj komfort zamestnancov, ktorí sa nebudú musieť obávať o čerpanie príspevku a správnosť dokladu vystavenom ubytovacím zariadením.

zdroj: zľavomat.sk, zakonypreludi.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech