Chceš vyprážať alebo zarábať, pýta sa univerzita mladých Slovákov

  • Strojári oslovujú stredoškolákov zábavným kreatívnym testom. Chceš vyprážať alebo chceš zarábať?
  • Touto otázkou sa začína krátke video, ktorým v týchto dňoch dáva stredoškolákom možnosti na výber ako pokračovať vo svojom živote po maturite
sax
unsplash.com
  • Strojári oslovujú stredoškolákov zábavným kreatívnym testom. Chceš vyprážať alebo chceš zarábať?
  • Touto otázkou sa začína krátke video, ktorým v týchto dňoch dáva stredoškolákom možnosti na výber ako pokračovať vo svojom živote po maturite

Video formou vývojového diagramu predpovedá Strojnícka fakulta STU v Bratislave mladým, aká bude ich budúcnosť, keď nezmaturujú, nepôjdu na vysokú alebo si vyberú nesprávnu vysokú školu.

Okrem výpočtu možných nesprávnych rozhodnutí však video predstaví aj pozitívne riešenie dilemy, kam po strednej škole. Má ním byť  štúdium na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity, ktoré má ponúkať príležitosť uplatniť sa po skončení školy v dobre finančne ohodnotenom zamestnaní. Podľa univerzity až 98 %  absolventov STU pracuje po skončení v odbore, ktorý vyštudovali a ich nástupné platy sú viac ako 1 280 eur.

Netradičnú kampaň pre Strojnícku fakultu STU pripravila reklamná agentúra Istropolitana Ogilvy. My sme sa zástupcov univerzity pýtali, čo bolo impulzom na spustenie takejto pomerne netradičnej kampane.

Neustále bojujeme s malým záujmom mladých študentov o technické štúdium. Z podnikov je enormný záujem o našich absolventov, majú naozaj skvelé uplatnenie na Slovensku, ale aj v zahraničí a za výborných platových podmienok. Kampaň bola vytvorená za účelom získať pozornosť mladých ľudí, aby sa pozreli na ponuku našich študijných programov a mali možnosť študovať naozaj zaujímavý odbor s perspektívou do budúcna. V dnešnej dobe naši absolventi pracujú na úrovniach manažérov renomovaných podnikov, pracujú so sofistikovanými technológiami, programujú stroje, zariadenia a roboty, vytvárajú ozajstné hodnoty,” vysvetľuje STU.

Len absolventi firmy nespasia

Spoločnosti by sa mali zmieriť s tým, že ani absolventi nemusia vždy naplniť voľné pracovné miesta podľa ich predstáv. Počet vysokoškolákov totižto neustále klesá. Niektoré univerzity zrušili prijímacie skúšky a na štúdium sa dostanú všetci záujemcovia. Tento vývoj spôsobil, že klesá aj počet absolventov. Podľa údajov Centra vedecko-technických informácií bolo v roku 2015 presne 39 953 absolventov denného vysokoškolského štúdia. Vlani ich pritom bolo o 1 682 menej.

Gepostet von Strojnícka fakulta STU v Bratislave am Dienstag, 13. November 2018

„Dlhodobý negatívny demografický trend sa prejavuje stále viac. Ďalším dôvodom klesajúceho počtu slovenských študentov je tiež posudzovaná (ne)kvalita našich vysokých škôl. Slováci si tak stále častejšie vyberajú susedné krajiny. Našinci odchádzajú študovať najmä na české univerzity. Problémom však je, že väčšina sa rozhodne zostať pracovať práve tam, kde študovala. Dokazujú to aj štatistiky, podľa ktorých za posledné roky odišlo zo Slovenska viac ako 300-tisíc ľudí. Z toho až polovica do 30 rokov. Práve táto skupina ľudí tu potom na našom pracovnom trhu enormne chýba,“ povedala výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.

zdroj: studujstojarinu.sk, profesia.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá