Chcú zachraňovať planétu, no priviezli sa súkromnými tryskáčmi. Zuzana Čaputová je výnimka, zvolila odvoz pre bežných ľudí

  • Svetoví lídri sa na ekologickú konferenciu priviezli súkromnými lietadlami
  • Zuzana Čaputová využila komerčný let, vyprodukovala tak niekoľkonásobne menej emisií
  • Vo svojom prejave uviedla Slovensko ako vzorovú krajinu, ktorá sa snaží bojovať s klimatickou krízou
Zuzana Čaputová, TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Yuri
  • Svetoví lídri sa na ekologickú konferenciu priviezli súkromnými lietadlami
  • Zuzana Čaputová využila komerčný let, vyprodukovala tak niekoľkonásobne menej emisií
  • Vo svojom prejave uviedla Slovensko ako vzorovú krajinu, ktorá sa snaží bojovať s klimatickou krízou

Svetoví lídri prišli rokovať o klimatickej zmene na klimatickej konferencii COP26. Väčšina z nich do Glasgowa priletela v súkromných lietadlách. Okrem súkromných lietadiel však na škótske letisko prilietali aj helikoptéry a osobnosti sa následne presúvali v autách v kolóne. Výnimkou bola slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá využila komerčný let. 

Pokrytectvo v priamom prenose

Medzi politikmi, ktorí prileteli na svojich lietadlách, bol aj americký prezident Joe Biden so svojím Air Force One. Ten si do Glasgowa so sebou priviezol aj obrnené vozidlo „The Beast“, píše BBC.

Vzhľadom na to, že Biden je najstráženejšia osoba na svete a na amerických prezidentov v minulosti boli spáchané atentáty, pri ktorých zahynul napríklad John Fitzgerald Kennedy alebo Abraham Lincoln, je používanie Air Force One pochopiteľné.

Otázkou je, prečo nemohlo prezidentské lietadlo so sebou zobrať aj ostatných účastníkov konferencie zo Spojených štátov. Je bežné, že Air Force One na svojej palube vezie novinárov alebo podnikateľov. Napríklad miliardár Jeff Bezos mohol tiež využiť Air Force One a nie letieť na súkromnom lietadle, čo vyvolalo vlnu kritiky. 

Dáta o súkromných letoch získaval FlightRadar24. Zistil, že od 27. októbra bolo súkromných letov až 182. Navyše, politici lietadlá využívali aj na krátke vzdialenosti, napríklad z Glasgowa do Prestwicku, čo je asi 41 kilometrov. 

zdroj: TASR/AP, Alex Brandon)

„Priemerné súkromné lietadlo, a nehovoríme o Air Force One, vypúšťa dve tony CO2 za každú hodinu letu. Nedá sa dostatočne zdôrazniť, aké zlé sú súkromné lietadlá pre životné prostredie, je to najhorší spôsob cestovania“ povedal pre Daily Record Matt Finch, manažér politiky Spojeného kráľovstva pre dopravu a životné prostredie.

„Súkromné lietadlá sú veľmi prestížne, ale je ťažké vyhnúť sa pokrytectvu, keď ich používajú a zároveň tvrdia, že bojujú proti klimatickým zmenám,“ dodal. 

Slovenská prezidentka bola výnimkou 

Zuzana Čaputová na svojom Twitteri uverejnila príspevok, ako cestuje na summit. Na rozdiel od ostatných svetových lídrov však na fotke vidno, že sedí v ekonomickej triede komerčného lietadla. 

Vo svojom prejave tiež zdôraznila, že ľudstvo zatiaľ v boji s klimatickou zmenou zlyháva, hoci máme poslednú šancu planétu zachrániť. 

Mladá generácia tomu rozumie. V mojej krajine, na Slovensku, sa 42 percent mladých ľudí veľmi obáva klimatickej krízy. Sedemdesiattri percent si myslí, že ľudstvo v starostlivosti o našu planétu zlyhalo. Dve tretiny považujú opatrenia politikov na riešenie klimatickej krízy za sklamanie,“ pripomenula osobnostiam, ktoré sa zúčastnili summitu.

Uhlíková stopa lietadiel, ktorými sme do Glasgowa prileteli, nesmie byť jediným výsledkom tohtoročnej konferencie. Parížske záväzky musíme premeniť na reálny a kredibilný pokles emisií CO2,“ vyzvala všetkých zúčastnených.

Prezidentka tiež použila Slovensko ako vzor. „Emisie Slovenska v porovnaní s rokom 1990 klesli o 46 percent, emisie metánu sú nižšie o viac ako o polovicu. Už teraz vyrábame 80 percent našej elektriny nízkouhlíkovo a od roku 2023 nebudeme používať uhlie na výrobu elektrickej energie,“ opísala, akú politiku vedie Slovensko proti globálnemu otepľovaniu. Zdôraznila však, že to ani zďaleka nestačí. 

Vinník z každej krajiny 

Po skončení konferencie súkromné lietadlá smerovali do každej krajiny. Zatiaľ čo vyššie spomenutý Jeff Bezos letel rovnakým smerom ako americký prezident, ostatní členovia leteli do Japonska, Indie, Brazílie, Izraela či Ruska.

Asi tucet súkromných lietadiel letelo vrámci Spojeného kráľovstva, najmä do Londýna. Podľa Borisa Johnsona, premiéra Veľkej Británie, ho k vylúčeniu vlakovej dopravy prinútila časová tieseň, píše The Guardian. Namiesto štyroch hodín vlakom tak cestoval jednu hodinu. 

Uhlíková stopa lietadiel

O lietadlách je známe, že emisie na prejdený kilometer sú výrazne horšie ako pri akejkoľvek inej forme dopravy. To sa však líši od veľkosti, úrovne obsadenosti a účinnosti. Súkromné lietadlá vo všeobecnosti produkujú oveľa viac emisií na cestujúceho ako komerčné lety. 

gulfstream
zdroj: Pixabay/Kim_R_Hunter

Cesta z Ríma do Glasgowa súkromným lietadlom trvala asi 2 hodiny a 45 minút a vyprodukovala 7,1 tony oxidu uhličitého. Navyše, toto číslo je potrebné vynásobiť 1,9, keďže emisie boli vypúšťané vo vysokej nadmorskej výške. 

Komerčné lety vyprodukujú štvrť tony emisií, hoci spotrebujú viac paliva. Sú však schopné prepraviť väčší počet pasažierov. 

Zdroje: BBC, Prezident.sk, Daily Record, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá