Chorvátsko nenápadne otvára hranice aj pre Slovákov, karanténa nebude nutná

  • Chorvátsko je pripravené prívítať na svojich plážach turistov aj toto leto
  • Tamojší minister vnútra sa vyjadril, že na vstup do krajiny bude potrebné predložiť rezerváciu ubytovania
Pixabay
  • Chorvátsko je pripravené prívítať na svojich plážach turistov aj toto leto
  • Tamojší minister vnútra sa vyjadril, že na vstup do krajiny bude potrebné predložiť rezerváciu ubytovania

Cestovné obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu zdecimovali odvetvie cestovného ruchu, ktoré je jedným z najdôležitejších odvetví európskej ekonomiky.

Očakáva sa, že hotelom a reštauráciám klesnú príjmy o 50 %, cestovným kanceláriám o 70 % a leteckým spoločnostiam až o 90%. Situácia je obzvlášť ťažká pre krajiny, ktoré sú od cestovného ruchu závislé, ako napríklad Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Grécko či Chorvátsko.

Uvoľňuje sa

Európska komisia túto stredu odporučila postupné a koordinované zrušenie cestovných obmedzení medzi členskými štátmi alebo regiónmi v rámci týchto krajín, ktoré majú podobné epidemiologické situácie. Cieľom je čo možno v najväčšej možnej miere zachrániť turistickú sezónu.

Chorvátsko už v sobotu zmiernilo niektoré obmedzenia na štátnych hraniciach, ktoré boli uložené v dôsledku pandémie koronavírusov. Podľa oficiálnej správy tamojšieho ministra vnútra Davora Božinovića budú môcť za určitých okolností prekročiť hranice chorvátski občania, ale aj cudzinci.

zdroj: Pixabay

„Cudzí štátni príslušníci teraz môžu vstúpiť na územie Chorvátska z obchodných dôvodov alebo z iných hospodárskych záujmov a zároveň musia dodržať opatrenia stanovené chorvátskym inštitútom verejného zdravia. Platí to aj pre cudzincov, ktorí potrebujú cestovať z naliehavých osobných dôvodov,“ uviedol minister Božinović.

Podla informácií denníka Jutarnji list sú do kategórie takzvaného hospodárskeho záujmu zahrnutí aj zahraniční turisti. V oficiálnych dokumentoch sa však konkrétne o turistickej problematike nehovorí.

Chorvátsko sa nenápadne otvára

Davor Božinović však prezradil, že turisti môžu prísť do Chorvátska a na vstup im má stačiť len rezervácia v hoteli či kempe. „Môžu Chorváti, cudzinci a predovšetkým občania Európskej únie. Samozrejme, ak majú rezerváciu v hoteli a dodržiavajú všetky opatrenia,uviedol šéf ústredia civilnej ochrany Davor Božinović.

Každá osoba, ktorá prichádza do Chorvátska, dostane jasné pokyny o tom, aké opatrenia je potrebné dodržiavať.
„To nebude znamenať povinnú izoláciu, pretože nie je realistické dovoliť niekomu prísť na ekonomické stretnutie alebo iné obchodné stretnutie a potom automaticky zabrániť tomu, aby opustil hotel alebo iné ubytovanie,“ uviedol minister Božinović.

zdroj: Pixabay

O obnovení cestovného ruchu podľa informácii croatiaweek.com, rokoval chorvátsky premiér Andrej Plenkovic aj so Slovenskom.

„Hovoril som s veľkým počtom predsedov vlád – Slovinsko, Maďarsko, Rakúsko, Slovensko, Česko, Nemecko a ďalšie zainteresované krajiny,“ uviedol Plenkovic.

Môžeš sa informovať

Situácia pre turistov, ktorí chcú leto tráviť v Chorvátsku, zatiaľ nie je celkom jednoznačná a to až do chvíle, kým nepríde k jasnému upresneniu turistickej problematiky v oficiálnych dokumentoch. Už teraz je však jasné, že Chorvátsko je  pripravené otvoriť hranice pre občanov niektorých krajín Európskej únie, ktorí v nej budú chcieť tráviť letnú dovolenku.

Inými slovami: vstup zatiaľ nie je zaručený. Pred zabalením kufra sa však ľudia môžu obrátiť na ministerstvo vnútra. Božinović uviedol, že hraničná správa vytvorila e-mailovú adresu ([email protected]), na ktorej sa môžu cudzinci informovať, či spĺňajú podmienky na vstup do Chorvátska.

Zdroje: croatiaweek.com, jutarnji.hr

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech