Francúzsky miliardár venuje na obnovu Notre-Dame 100 miliónov eur

  • Včera večer celý svet upriamil pozornosť na hlavné mesto Francúzska, kde krátko po siedmej hodine došlo k rozsiahlemu požiaru
  • Jedna z najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok Paríža takmer zhorela do tla
  • Zachrániť sa podarilo len málo, už dnes je prisľúbená jej obnova
TASR
  • Včera večer celý svet upriamil pozornosť na hlavné mesto Francúzska, kde krátko po siedmej hodine došlo k rozsiahlemu požiaru
  • Jedna z najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok Paríža takmer zhorela do tla
  • Zachrániť sa podarilo len málo, už dnes je prisľúbená jej obnova

Aktualizované 9:35

K významnej čiastke 100 miliónov eur sa pridáva aj ďalší štedrý darca. Najbohatší muž Európy a šéf spoločnosti LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, Bernard Arnault ponúkol na pomoc ďalších 200 miliónov eur.

Bolo to niečo krátko po siedmej hodine večer, keď sa svetom začala rýchlosťou blesku šíriť informácia o rozsiahlom požiari v jednej z najznámejších kultúrnych pamiatok Európy, v parížskom Notre-Dame. Požiar je už v tejto chvíli pod kontrolou a pomaly, ale isto je možné začať počítať škody.

Niekoľko hodín trvajúci požiar ničil stavbu a aj významné umelecké diela, ktoré ukrývala. Podľa informácií sa však hlavnú konštrukciu budovy podarilo zachrániť aj napriek tomu, že jej ikonická veža je preč a prepadla sa celá strecha.

Najväčším problémom záchranných zložiek bolo dosiahnuť na najvyššie body budovy a zároveň zabrániť tomu, aby sa stavba zrútila, keďže v centre mesta bola obklopená ďalšími budovami. Hoci neboli spočiatku hlásené žiadne obete požiaru, jeden zo záchranárov má byť vážne zranený.

Celý svet zaujíma príčina požiaru, no tá doposiaľ nebola potvrdená. Od začiatku sa spomína súvis s renovačnými prácami za milióny eur, ktoré aktuálne v Notre-Dame prebiehali.

Zoznam významných artefaktov, ktoré ukrývala budovať z 12. storočia, je rozsiahly. Je to napríklad organ z čias stredoveku ešte s pôvodnými súčasťami, unikátne vitrážové okná z 13. storočia, dve veže budovy, ktoré boli do čias stavby Eiffelovej veže tými najvyššími v Paríži, nespočetné množstvo sôch a obrazov, zvony či krypty.

Podľa oficiálnych informácií sa však pred plameňmi podarilo uchrániť tŕňovú korunu aj rúcho svätého Ľudovíta, oba veľmi významné artefakty pre katolíkov a aj ďalšie umelecké diela.

Vyzerá to tak, že celý dnešný deň sa z katastrofy bude Paríž spamätávať. K situácii sa už nešťastne stihol vyjadriť americký prezident Donald Trump (viac sa dočítaš TU) či Barack Obama a samozrejme aj hlava Elyzejského paláca, sám francúzsky prezident Emmanuel Macron. Všetci považujú túto stratu za mimoriadne významnú nielen pre samotnú krajinu, ale celý svet.

Emmanuel Macron vo svojom večernom vyhlásení pre médiá potvrdil, že urobí všetko preto, aby sa pamiatka opäť obnovila. Založí fond na jeho znovupostavenie a svetom už stihla preletieť aj informácia o tom, že miliardár Francois-Henri Pinault, manžel slávnej herečky Salmy Hayek, pomôže tiež. Prisľúbil, že prostriedky na nevyhnutnú celkovú obnovu katedrály poskytne jeho investičná firma Artémis, a to v hodnote závratných 100 miliónov eur.

Zdroj: NBC News, Independent, News.com, Twitter, CNN, BBC, Daily Mail, Economic Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK