Chren: Na drive-thru sa najbližšie dve hodiny ani nesnažte ísť. Armáda nedodala hárky na zapisovanie. Snažíme sa ich dotlačiť a rozviesť

  • V Bratislave sa už celoplošne testuje na väčšine odberových miest
  • Napriek tomu však viaceré odberové miesta zatiaľ otvorené nie sú, a to pre nedostupnosť evidenčných hárkov, certifikátov či pre jazykovú bariéru v prípadoch, kde majú testovať zdravotníci z Rakúska
Bez názvu
facebook/mc ruzinov
  • V Bratislave sa už celoplošne testuje na väčšine odberových miest
  • Napriek tomu však viaceré odberové miesta zatiaľ otvorené nie sú, a to pre nedostupnosť evidenčných hárkov, certifikátov či pre jazykovú bariéru v prípadoch, kde majú testovať zdravotníci z Rakúska

Aktualizované (11:03)

Celoplošné testovanie v Bratislave pokračuje už vo väčšine odberových miest, drive-in odberové miesta sú však preťažené. O aktuálnej situácii informuje magistrát na sociálnej sieti. „Niektoré odberové miesta sa otvárali s oneskorením z dôvodu nedostupnosti evidenčných hárkov, certifikátov alebo jazykovej bariéry pri zdravotníkoch z Rakúska,“ uvádza mesto a dodáva, že túto situáciu hlásili v Ružinove, Starom Meste, Rači, Petržalke na Dostihovej dráhe a v Podunajských Biskupiciach. „Mimoriadne preťažené sú drive-in odberové miesta. Na väčšine miest sú niekoľkohodinové čakacie lehoty,“ upozorňuje mesto.

Kolóny na drive-through hlási mestská časť Petržalka. „V súvislosti s odbernými miestami drive-through pri OC Danubia sa vzhľadom na vysoký záujem vytvorili uzly a dopravná situácia je neprehľadná. Keďže na mieste aktuálne vznikajú kolóny, využite, prosím, iné odberné miesto v okolí,“ vyzýva mestská časť Petržalka. Nové Mesto avizuje najhoršiu situáciu na Kramároch. Menej ľudí čaká pri Národnom futbalovom štadióne či Športovej hale na Pasienkoch. Dlhé čakacie lehoty na drive-throught miestach hlási aj Ružinov a vyzýva ľudí, aby využili iné miesta na testovanie. „Aktuálne asi najväčší problém máme na MÚ Mierová, kde desiatky ľudí čakajú napriek tomu, že toto miesto je určené na prednostné vybavenie tehotných žien a onkopacientov,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

V Dúbravke sa situácia stabilizuje. „Situácia sa trošku zlepšila. Počty čakajúcich na niektorých odberových miestach sa znížili,“ avizuje Dúbravka. Testovanie v Starom Meste aktuálne prebieha bez problémov. „Testovanie na všetkých staromestských odberných adresách je pokojné a plynulé,“ uvádza Staré Mesto na sociálnej sieti a dodáva, že testovanie jednej osoby trvá približne minútu. „Viete si vďaka tomu urobiť predstavu, aké dlhé čakanie je pred vami,“ doplnila mestská časť s tým, že čakanie na výsledok je asi 15 minút.

Policajný zbor hlási aktuálny stav odberových miest, kde testovanie už prebieha alebo v najbližšom čase by sa malo začať. V Bratislave I funguje všetkých 40 miest, v Bratislava II je v prevádzke 90 zo 100 miest, v Bratislava III otvorili všetkých 61 miest, v Bratislava IV funguje 87 z 88 miest a Bratislava V má otvorených 98 zo 105 odberových miest.

 
Aktualizované (10:29)
Podobne ako v Ružinove či Petržalke zažívajú neprehľadnú situáciu a dlhé kolóny áut v okolí odberných miest, kde sa možno dať otestovať z auta, aj v bratislavskej Karlovej Vsi. Samospráva momentálne vyzýva nevyužívať ani jedno zo štyroch takzvaných drive-thru miest na území Karlovej Vsi. „Keďže už od 5.00 h sa vodiči snažili dostať na ‚drivy‘, kde ešte v tom čase nebol personál na riadenie dopravy, vytvorili sa uzly a situácia je extrémne neprehľadná,“ uvádza mestská časť na sociálnej sieti.

 
Situáciu skomplikovalo aj počasie. „Vietor nám zlomil päť stanov,“ referuje samospráva, ktorá si takisto ako ostatné sťažuje na neskoré dodanie materiálov na viaceré odberné miesta. V susednej mestskej časti – Dúbravke, kde vytvorili interaktívny web mapujúci obsadenosť jednotlivých odberných miest, je na drvivej väčšine testovacích bodov v rade viac ako 80 ľudí. Najlepšia je situácia na Gymnáziu Bilíkova, kde sú vytvorené dve odberné miesta v interiéri. Aj väčšina z 15 miest v Devínskej Novej Vsi prostredníctvom aktualizovaného monitoringu na webe samosprávy hlási viac ako hodinové čakanie. „V Lamači je situácia stabilizovaná, odbery fungujú priebežne na všetkých testovacích miestach, najväčší nápor je v lokalite Bory,“ uviedol starosta Lamača Lukáš Baňacký.
 
V Záhorskej Bystrici sa od rána tvorí rad pri štyroch odberných miestach na Námestí Rodiny, podľa informácií starostu Jozefa Krúpu je čakanie medzi 60 až 90 minút. Od sobotňajšieho popoludnia i počas nedele (1. 11.) bude fungovať aj piate odberné miesto pri TV Markíza.

V Bratislave sa už celoplošne testuje na väčšine odberových miest. Napriek tomu však viaceré odberové miesta zatiaľ otvorené nie sú, a to pre nedostupnosť evidenčných hárkov, certifikátov či pre jazykovú bariéru v prípadoch, kde majú testovať zdravotníci z Rakúska. Túto situáciu hlásia v Ružinove, Starom Meste, Rači, Petržalke na dostihovej dráhe či v Podunajských Biskupiciach. Informuje o tom bratislavský magistrát.

Bratislavská mestská časť Petržalka, obec s najväčším počtom odberných miest (96) na Slovensku, hlási momentálne veľmi veľký nápor ľudí. Zároveň žiada zdravotníkov a dobrovoľníkov, ktorí sú schopní ihneď prísť pomôcť, aby sa ozvali miestnemu úradu. V Petržalke na viacerých miestach začali testovať ráno pre nedostatok personálu neskoršie.

Na Beňadickej a Tupolevovej pre zničenie stanov silným vetrom sa otvorenie odberných miest predĺžilo. V súčasnosti už fungujú. V okolí Základnej školy Budatínska upozorňuje mestská časť na komplikovanú dopravnú situáciu. Na mieste malo dôjsť k nehode, pričom ďalší pruh je na tomto mieste obmedzený z dôvodu čakania na drive-through.

„Obyvatelia Petržalky si zrejme nechceli nechať testovanie na poslednú chvíľu. Koordinátori jednotlivých odberných miest informujú, že sa všade tvoria dlhé rady. Problém spôsobil aj silný vietor v noci, ktorého následkom niektoré stany na odberných miestach vyvrátilo či zlomilo. Niektoré miesta v exteriéri sme preto zatiaľ neotvorili,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Petržalky Mária Halašková s tým, že dlhé kolóny sa tvoria pred drive through miestom v obchodnom centre Danubia.

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren odhaduje, že viac ako polovica miest v Bratislave ráno otvorila odberové miesta s meškaním 30 až 60 minút pre organizačné problémy. Hovorí o chýbajúcich zdravotníkoch i hárkoch. „V Ružinove je najväčší problém, že armáda nedodala hárky na zapisovanie. Snažíme sa ich dotlačiť a rozviesť,“ napísal na sociálnej sieti Chren. Väčšina odberných miest v Bratislave však už podľa jeho slov začala fungovať. Starosta potvrdil, že najmä ráno sa prišlo dať otestovať veľké množstvo ľudí. „Na drive-thru sa najbližšie dve hodiny ani nesnažte ísť,“ uviedol.

V bratislavskom Novom Meste museli niektoré odberné miesta otvoriť s menším zdržaním, chýbali administratívne formuláre. „Momentálne  sú všetky odberné miesta otvorené, prijímajú testovaných,“ uviedol hovorca mestskej časti Marek Tettinger. Aj on priznáva veľký nápor ľudí pri všetkých odberných miestach. „Na väčšine v týchto chvíľach čaká viac ako sto ľudí,“ uviedol.

V bratislavskom Starom Meste niekto počas noci podpálil mobilnú toaletu, ktorá bola pripravená pri odbernom mieste, umiestnenom v blízkosti Propellera. O situácii na odberných miestach informuje samospráva prostredníctvom mobilnej aplikácie i troch informačných telefonických linkách. Na odberovom mieste na Rybničnej vo Vajnoroch, kde ráno chýbal zdravotnícky personál, by už malo byť spustené testovanie.

Bratislavská Karlova Ves vysvetľuje ranné zdržanie pri spustení testovania chýbajúcimi hárkami. „Museli sme počkať, kým armáda rozdistribuuje potrebný materiál. Situácia v Bratislave je komplikovaná, a to najmä na drive-thru, kde stojí množstvo áut,“ uviedla starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Starosta bratislavskej Rače Michal Drotován skonštatoval, že mestská časť rieši všetky problémy aj za armádu, aj keď ona tomu velí. „Okrsky sú z vypätím všetkých síl otvorené. Armáda na viacerých miestach nepretestovala dostatočne skoro odberové komisie, preto na viacerých miestach bolo zdržanie pri otvorení. V radoch sa bude čakať priemerne dve a viac hodín,“ upozornil s tým, že všetky veci, ktoré mala na starosti samospráva, boli načas zabezpečené. „Veci, čo mal zabezpečiť štát, však nemôžeme ovplyvniť,“ poznamenal.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech