Chrípka a COVID-19 súčasne spôsobujú vážne dlhodobé následky. Riešenie existuje

  • Odborník potvrdil, že je možné mať chrípku a koronavírus súčasne
  • Obidve choroby súčasne môžu napáchať obrovské škody
  • Vakcína proti Covid-19 a chrípke tomu dokážu zabrániť
covid19
Koronavírus a chrípka. , Unsplash/Mufid Majnun/@candidbcolette
  • Odborník potvrdil, že je možné mať chrípku a koronavírus súčasne
  • Obidve choroby súčasne môžu napáchať obrovské škody
  • Vakcína proti Covid-19 a chrípke tomu dokážu zabrániť

Prišla jeseň a spolu s ňou aj chrípková sezóna, čo je v aktuálnej situácii s koronavírusom dosť závažný problém. Mnoho ľudí má strach aj z obyčajnej chrípky, pretože netušia, či ide o ochorenie Covid-19 alebo nie.

Jeden americký lekár Adrian Burrowes nedávno informoval o tom, že človek môže mať súčasne Covid-19 a aj obyčajnú chrípku. 

Koronavírusová únava

Začalo sa chrípkové obdobie, no situácia je ešte kritickejšia. Táto jeseň môže so sebou priniesť nespočetné množstvo pacientov nakazených chrípkou aj variantom Delta, čo je najnákazlivejší kmeň koronavírusu, informuje portál CNN.

„Určite môžete dostať chrípku aj Covid-19 súčasne, čo môže byť pre váš imunitný systém katastrofálne,“ informoval Adrian Burrowes, lekár pre rodinnú medicínu a odborný asistent pre rodinnú medicínu na University of Central Florida.

Keďže počas minulého roku boli opatrenia prísnejšie, ľudia zostávali doma a zakrývali si tváre, a tak sa nešírila vo vysokej miere. No tento rok je iný.

„Tento rok som určite viac znepokojený ako pred rokom. A dôvodom je to, že teraz máme medzi americkou populáciou dosť značnú únavu z ochorenia Covid,“ doplnil Burrowes.

Vážne dlhodobé následky

Ochorenie Covid-19 je samo o sebe veľmi vážne, no keď sa k tomu pridá aj chrípka, môže to vážne ohroziť zdravie ľudí. Súčasne môžu tieto ochorenia spôsobiť vážny zápal pľúc, zlyhanie dýchania a tekutinu v pľúcach, ako uviedlo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC)

Ak by u človeka prebiehali tieto dve choroby súčasne, zvýšili by riziko dlhodobejších účinkov ktoréhokoľvek z vyššie uvedených symptómov. Horúčka a dýchavičnosť môžu byť v tomto prípade oveľa horšie. 

Táto situácia môže vážne zasiahnuť aj zdravotnú starostlivosť jednotlivých krajín, uvádza CNN. Prístup iných ľudí k pohotovej zdravotnej starostlivosti by mohol byť značne obmedzený. Dôvodom je, že nárast množstva pacientov s chrípkou aj koronavírusom naraz dokáže vo veľkej miere ohroziť zdravotných pracovníkov, čo zasiahne aj verejnosť.

Záchranou sú vakcíny

Aby sa predišlo nárastu pacientov s chrípkou a koronavírusom zároveň, odporúča CDC očkovacie látky proti chrípke pre všetkých vo veku od 6 mesiacov a viac, až na zriedkavé výnimky. Vakcíny proti ochoreniu koronavírusu sú k dispozícii všetkým vo veku 12 rokov a viac.

„Očkovanie je jedným z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť dvojitému zápalu obličiek,“ povedal Rosenberg, vedúci Asociácie lekárov pohotovostnej služby.

zdroj: Unsplash/Towfiqu barbhuiya

V tele každého človeka môžu vakcíny na chrípku a koronavírus pôsobiť odlišne, no tieto očkovacie látky majú vysokú schopnosť znižovať závažnosť ochorenia. Odborníci tiež odporúčajú, aby sa ľudia najmä v tomto chrípkovom období chránili na verejnosti rúškami.

Zdroje: CNN, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie