Cigániková: Cítim sa ako Alenka v krajine zázrakov. Reakcie poslancov na facebookový ban Blahu

  • Poslanca Ľuboša Blahu spoločnosť Meta z Facebooku odstránila
  • V parlamente sme sa pýtali, čo si o kroku Facebooku myslia
  • Niektorí sa radujú, iní varujú
Žiak, Cigániková, Pellegrini, Grendel
Startitup
  • Poslanca Ľuboša Blahu spoločnosť Meta z Facebooku odstránila
  • V parlamente sme sa pýtali, čo si o kroku Facebooku myslia
  • Niektorí sa radujú, iní varujú

V utorok sa rozhodla spoločnosť Meta razantne zakročiť proti dlhodobému porušovaniu pravidiel komunity na stránke neslávne známeho poslanca Smeru Ľuboša Blahu.

Ako uviedla vo vyjadrení: „Táto stránka bola odstránená kvôli opakovanému porušovaniu našich pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania násilia a dezinformácií a ubližovania COVID-19,“ píše spoločnosť Meta pre Startitup.

Poslanec Smeru je dlhodobo známy pre svoje nenávistné prejavy voči každému, kto zdieľa rozdielny názor. Servítku pred ústa si pritom nedáva, ani pokiaľ ide o samotnú prezidentku. Po stovkách statusov a dlhom zozname zablokovaných účtov prichádza pád legendy hoaxov a proruskej propagandy.

Facebookový účet poslanca už nenájdeš, čo u Blahu vyvolalo pobúrenie. Zrušenie účtu vníma osobne a obviňuje poslancov zo sprisahania či spoločnosť Meta z toho, že sa mieša do slovenskej politiky. Na názor sme sa v ankete pýtali aj jeho politických kolegov. 

Neskrývajú radosť

Takmer celé Slovensko prekvapila správa o definitívnom zrušení facebookového účtu poslanca. Pre väčšinu to však bolo príjemné spestrenie inak obyčajného utorkového popoludnia.

Podobne to tak bolo aj pre poslankyňu Janu Cigánikovú z SaS, ktorá prirovnáva svoje rozčarovanie k rozprávkovej postave. „Odrazu sa na Facebooku cítim ako Alenka v krajine zázrakov, hneď je tam lepší vzduch,“ opisuje svoje nadšenie poslankyňa.

Mnohých prekvapilo, že tento krok neprišiel skôr, aj podľa poslankyne bol tento profil „plný klamstiev, ktorý si budoval kariéru na oblbovaní ľudí“. Uvádza, že sa kroku vôbec nečuduje a na mieste spoločnosti by postupovala rovnako.

„Malý krok pre Facebook, veľký pre Slovensko,“ aj takto jednoducho zhodnotil postoj spoločnosti Meta poslanec SaS Miroslav Žiak, ktorý podobne ako jeho stranícka kolegyňa neskrýva radosť.

Niektorí sa radujú, iní varujú

Na opačnej strane názorového spektra stojí predseda strany Hlas Peter Pellegrini, ktorý zdvíha varovný prst. Prezentoval obavu z nadnárodnej spoločnosti kontrolujúcej verejne činné osoby.

Podľa neho týmto spôsobom firma nemusí kontrolovať len porušovanie zákona vo verejnom priestore, no ľahko môže tieto kontroly zneužiť na zmazanie iných účtov „len preto, lebo jeho názory nekonvenujú majiteľovi tejto siete“.

Peter Pellegrini
zdroj: SIU

„Teraz sa niektorí tešia, že Ľuboš Blaha je vypnutý, ale ak sa nad tým zamyslíte globálnejšie, je to varovný prst. Dajme si pozor, aby sa to do budúcna nestalo niekomu z terajších ministrov,“ upozorňuje predseda.

Nájdu sa aj tí, ktorí zmenu ani nepocítia

Kým pre poslankyňu Cigánikovú sa pôsobenie na sociálnych sieťach Blahovým odchodom premenilo na prechádzku ružovou záhradou, nájdu sa aj takí, ktorí sa s legendárnymi statusmi Ľuboša Blahu ani nestretli.

Gábor Grendel len ťažko hľadal slová, ktorými by sa k situácii vyjadril. Situáciu zhodnotil len slovami, že „stránku pána Blahu nikdy nesledoval a nikdy sa o pána Blahu nezaujímal“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá