Cigániková emotívne o vražde Daniela Tupého: „Ako človek a matka poviem jednu vec…“

  • Polícia zadržala ôsmich podozrivých v 18 rokov starom prípade vraždy Daniela Tupého
  • Startitup sa pýtal poslancov, ako vnímajú nevyriešený prípad
Jana Bittó Cigániková a transparent
Startitup/Matej Hlbočan, TASR/Milan Kapusta
  • Polícia zadržala ôsmich podozrivých v 18 rokov starom prípade vraždy Daniela Tupého
  • Startitup sa pýtal poslancov, ako vnímajú nevyriešený prípad

Dnes médiá informovali o posune v 18 rokov starom prípade vraždy Daniela Tupého. Strážcovia zákona dnes v súvislosti s prípadom zadržali osem podozrivých. Prípad vraždy ani po rokoch nie je doriešený.

Startitup sa počas 88. schôdze Národnej rady pýtal poslancov, ako vnímajú, že tento ohavný prípad vraždy študenta ani po 18 rokoch nedostal svoju bodku v podobe uzatvoreného vyšetrovania.

Tabák: Veľká rana v slovenskej histórii

„Je mi to veľmi ľúto a verím, že páchatelia budú odsúdení,“ myslí si o 18 rokov starom čine poslankyňa za koaličné Sme rodina Romana Tabák. Politička verí, že ľudia, ktorí spáchali tento ohavný čin, spoznajú svoj trest.

„Je mi to veľmi ľúto, Daniel Tupý bol študent a je to veľká rana slovenskej histórii,“ podčiarkla.

Cigánikovú teší postup v prípade

Saskárka Jana Bittó Cigánikova ako politička podčiarkla, že vyšetrovanie činu týkajúceho sa Daniela Tupého nepriamo súvisel aj s agendou koalície, ktorej ešte donedávna bola SaS súčasťou. A to rozviazať ruky polícii, prokuratúre a súdom. „Teším sa, že sa v tejto veci postupuje,“ dodala Cigániková.

„Ako človek a matka hovorím, že je to neuveriteľne dlho trvajúce trápenie, a mrzí ma, že to v našej krajine takto bolo,“ dodala liberálka.

Skutok sa stal

K téme sa vyjadril aj exminister zdravotníctva Marek Krajčí z klubu Obyčajných ľudí. Ten pozitívne ohodnotil fakt, že sa vyšetrovanie prípadu pohlo vpred.

„Vyzeralo to ako v našej krajine, že skutok sa nestal, ale skutok sa stal. Predpokladám, že tým, že má polícia a vyšetrovatelia rozviazané ruky, pravdepodobne dostali na stôl nové informácie, ktoré, verím, tento smutný prípad posunú ďalej, smerom k spravodlivosti,“ okomentoval bývalý šéf rezortu.

Posun v prípade

„V kauze vraždy Daniela Tupého boli dnes ráno vyšetrovateľom pod dozorom prokurátora KP Bratislava zadržaní 8 podozriví,“ uviedol hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo pre Televíziu Markíza

Samotná akcia polície nesie veľavravný názov, a to Karma. Strážcovia zákona o tom informovali na sociálnej sieti. Aktuálne sa uskutočňujú úkony v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Celkovo bolo zadržaných osem osôb. „V súčasnosti zatiaľ nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ informovala polícia na svojom Facebooku.

Vec je v úvodnom štádiu trestného konania, doplnil pre TASR hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo.

Vražda Daniela Tupého

Vražda študenta Daniela Tupého sa považuje za jeden z najohavnejších a najzávažnejších trestných činov, aké sa udiali v dejinách moderného Slovenska. Čin dosiaľ nebol dosiaľ objasnený a nik zaň nebol potrestaný.

Skutok sa stal v piatok 4. novembra 2005 vo večerných hodinách. V Bratislave v parku na Tyršovom nábreží pri petržalskom brehu Dunaja zaútočila na študentov skupina maskovaných mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Podľa svedkov mal útok trvať asi minútu. Šiesti ľudia utrpeli zranenia, z toho jeden vážne. Vtedy len 21-ročný študent Daniel Tupý utrpel osem bodných rán, zraneniam podľahol.

Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Na bratislavské Hodžovo námestie si prišlo pripomenúť smrť Daniela Tupého a odmietnuť neonacizmus asi 5 000 ľudí. Pohreb Daniela Tupého sa konal 10. novembra v Žiline, odkiaľ študent pochádzal.

Zdroje: TV Noviny, Facebook/Polícia Slovenskej republiky, archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá