Cigániková trvá na demisii všetkých ministrov z SaS, moderátorovi diskusie prišlo zle v priamom prenose

  • Relácia V politike na TA3 musela byť prerušená
  • Moderátorovi po pár minútach prišlo zle
cas
TASR/Pavel Neubauer, archív Startitup
  • Relácia V politike na TA3 musela byť prerušená
  • Moderátorovi po pár minútach prišlo zle

V aktuálnom období už nie je čas zaoberať sa problémami koalície, treba sa rozhodnúť, hovorí poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková v súvislosti s koaličnou krízou. Za jediný problém vlády považuje osobu Igora Matoviča. Jej kolega Juraj Krúpa (OĽANO) nechcel povedať, či Matovič zostane predsedom vlády.

Opoziční poslanci Ľuboš Blaha (Smer-SD), Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) z mimoparlamentného Hlasu-SD a Tomáš Taraba (nezaradený) hovoria, že zmena premiéra nestačí, žiadajú predčasné voľby. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

„Snažíme sa túto situáciu riešiť s pokojom a za zatvorenými dverami,“ povedal Krúpa s tým, že cieľom je udržať štvorkoalíciu. Bittó Cigániková potvrdila avizované demisie ministrov SaS v prípade zotrvania Matoviča vo funkcii i odmietanie predčasných volieb.

Vie si predstaviť, že by bol Matovič ministrom. Reagovala aj na dementované informácie o spolupráci SaS a ministerky Za ľudí Márie Kolíkovej či s Hlasom-SD. „Prituhuje a niekto sa snaží vraziť klin medzi SaS a Za ľudí,“ zhodnotila.

Pribudlo 925 nakazených a desiatky úmrtí. Rodinné oslavy a porušovanie pravidiel zhoršili situáciu v Poprade

 

Štát je podľa Blahu nefunkčný. „Je to vláda zlyhania, sklamania a nenaplnených sľubov,“ doplnil Šutaj Eštok. Kritizujú aj absenciu kľúčových ministrov v boji s pandémiou.

Predstaviteľ Hlasu-SD poukázal i na pasivitu ministra vnútra, ktorý je šéfom ústredného krízového štábu. Taraba hovorí o chaotických rozhodnutiach. „Je to celkovo nepopulárna vláda,“ podotkol.

Blaha i Šutaj Eštok hovoria do vyhlásenia predčasných volieb o menovaní úradníckej vlády. Krúpa spochybnil je funkčnosť v boji s pandémiou. Bittó Cigániková dodala, že aj prezidentka potvrdila, že by vymenovala po rekonštrukcii vládu na pôdoryse súčasnej koalície.

V boji s pandémiou sa Matovič rozhodol prevziať všetku zodpovednosť za seba, skonštatoval Krúpa. Ako hovorí, pri zavádzaní menej populárnych opatrení často necítili lojalitu a solidaritu ani z radov koaličných partnerov. Bittó Cigániková podotkla, že svoje argumenty si dovolili povedať, keď na vláde neboli podporené ich návrhy na pomoc ľuďom či vypočuté ich argumenty.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zástupca Smeru-SD pripomenul, že Slovensko je medzi tými najhoršími v boji s pandémiou. Žiada zastaviť celoplošné testovanie a zlepšiť štátnu pomoc. Krúpa význam testovania hájil, odmieta nedostatočnú pomoc. Bittó Cigániková doplnila, že SaS navrhovala odškodňovací nástroj, no pre spory nebol dosiaľ prijatý.

Núdzový stav nebol prijatý štandardne, pripustila poslankyňa za SaS. V parlamente bude žiadať jeho zdôvodnenie, minimálne z hľadiska potrieb v zdravotníctve však vidí jeho opodstatnenie. Spôsob jeho prijatia kritizuje aj Smer-SD, podľa Blahu trvajú na podaní na Ústavný súd SR.

Kolaps moderátora

Relácia TA3 V politike musela byť prerušená. Moderátorovi Norovi Dolinskému prišlo nevoľno. Diskutujúci mu museli priniesť stoličku, nakoľko pôsobil, že môže aj odpadnúť.

Na Slovensku by sme mali podľa Blahu spustiť serióznu diskusiu o respirátoroch. „Dnes v priamom prenose na TA3 skolaboval moderátor Norbert Dolinský a poviem vám, bol to hrozný pohľad. Je dobré, že v tej chvíli zvíťazila ľudskosť a všetci do jedného, či už z opozície alebo koalície sme sa mu snažili pomôcť a chceli sme, aby relácia predčasne skončila, lebo zdravie je prioritou,“ napísal Ľuboš Blaha na sociálnej sieti.

Milí priatelia, na Slovensku by sme mali spustiť serióznu diskusiu o respirátoroch. Dnes v priamom prenose na TA3…

Uverejnil používateľ Ľuboš Blaha Nedeľa 21. marca 2021

„Verím, že moderátor TA3 pán Dolinský, bude v poriadku a prajem si, aby jeho indispozícia bola spôsobená len rúškom a nie niečim vážnejším. Po prvom kolapse sme ho prehovárali, aby sme v relácii nepokračovali, ale pán Dolinský sa veľmi chcel vrátiť do relácie kvôli divákom, tak sme to skúsili, ale nakoniec sa relácia prerušila. Prajem zdravie a oceňujem jeho profesionalitu,“ napísal na sociálnej sieti poslanec Tomáš Taraba.

Ľudia podľa odborníčky prestávajú vláde veriť

Vláda vo svojom programe prisľúbila, že dokáže „pružne“ reagovať na „príležitosti a hrozby vonkajšieho prostredia“. Súčasný manažment pandémie však nepresvedčil väčšinu spoločnosti. Pre agentúru SITA to uviedla politologička Darina Malová z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Korunný princ OĽaNO, ktorý chce do politiky priniesť Božie pohľady. Kto je Eduard Heger, možný nástupca Matoviča?

Podľa nej je v iných krajinách vidieť, že politici dokázali získať podporu, hoci čelia rovnakým problémom. Ako príklad uviedla Holandsko, kde úradujúci premiér znovu vyhral voľby. Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala takto pred rokom, 21. marca 2020, novú vládu.

„Našim politikom sa neporadilo naplniť ani ďalšie programové ciele. Namiesto prehĺbenia súdržnosti sa zvyšuje napätie a spoločenská solidarita sa rozpadá. Okrem toho vláda prisľúbila, že zabezpečí hospodársky, sociálny a environmentálny rozvoj Slovenska, ale regionálne rozdiely sa naopak prehlbujú. Pozitívne výsledky, napríklad, že vláda dokázala zabezpečiť aktívnu úlohu štátu v boji proti korupcii, sa stráca v žabomyších sporoch koalície,“ podotkla Malová.

Kríza koalície podľa nej v priamom prenose ukazuje občanom, že partneri vo vláde si navzájom neveria. Potom občania prestávajú veriť vláde ako celku, ale aj jednotlivým členom vlády.

„A to aj napriek tomu, že mnohí z nich poctivo pracujú, ale výsledky ich práce sú v mediálnom svete neustále prekrývané spormi vo vnútri vlády,“ podotkla.

Zdroje: TA3 V politike, SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech