Pribudlo 925 nakazených a desiatky úmrtí. Rodinné oslavy a porušovanie pravidiel zhoršili situáciu v Poprade

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 925
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5 896
  • Podľa riaditeľa nemocnice je situácia v Poprade veľmi vážna, až kritická. Lôžka s pľúcnou ventiláciou sú plné a rezervy nie sú
PANDEMIA, KORONAVIRUS, senior
Ilustračná, TASR/AP
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 925
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5 896
  • Podľa riaditeľa nemocnice je situácia v Poprade veľmi vážna, až kritická. Lôžka s pľúcnou ventiláciou sú plné a rezervy nie sú

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 505 925, za predchádzajúci deň pribudlo 2 021 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 237 254 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 422 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 925 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 2 366 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 15,69 % z 5 896 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,43 % z 553 158 antigénnych testov.

Opatrenia uvoľnili priskoro, teraz ľutujú. Jedna z našich susedných krajín hlási už tretiu vlnu koronavírusu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (180), nasleduje Žilinský kraj (165), Trenčiansky (128), Košický (126), Banskobystrický (119), Trnavský (112), Bratislavský (59) a Nitriansky (36).

 Je medzi nimi 459 mužov a 466 žien. Celkový počet nakazených mužov je 166 197 a žien 182 672. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 452 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 289 ľudí. Na JIS je 316 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 373 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 66 prípadov.

Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 9 044 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 710. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 264 750, pričom takto bolo pozitívne testovaných 348 869 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 19 931 264, z čoho bolo pozitívne testovaných 333 590 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 515 041. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Situácia v popradskej nemocnici je kritická

Popradská nemocnica funguje na hranici svojich kapacít. Kapacita lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou je plná, zdravotnícki pracovníci zažívajú najväčší nápor za celé trvanie pandémie ochorenia COVID-19. Informuje SITA.

Na kritickom stave sa podpísala epidemická situácia, ktorá sa v posledných týždňoch pod Tatrami vyvíja nepriaznivo. Informoval o tom riaditeľ nemocnice Erik Chorvát, podľa ktorého rastie počet hospitalizovaných pacientov, ktorí si vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu. Za zvýšeným počtom nakazených je nedodržiavanie pravidiel a rodinné oslavy.

„Zľahčovači všetkých krajín, polibte si…“ Drsný a dôležitý odkaz futbalového trénera z JISky valcuje internet

V piatok 19. marca v meste mimoriadne zasadal aj krízový štáb Okresného úradu Poprad. Podľa riaditeľa nemocnice je situácia veľmi vážna, až kritická. Lôžka s pľúcnou ventiláciou sú plné a rezervy nie sú.

„Už niekoľko dní máme tieto lôžka obsadené na sto percent, a ak sa aj náhodou nejaké uvoľnia, už sú ihneď obsadené. Tlak na lôžka je enormný a nielen z nášho regiónu, ale aj z okolitých nemocníc,“ povedal Chorvát v sobotu 20. marca počas brífingu v Poprade.

Nemusia sa vedieť postarať o všetkých

Podľa jeho slov pacient, ktorý by mohol potrebovať takéto lôžko, ho už pri aktuálnej situácii nemusí mať k dispozícii. V nemocnici sa tiež obávajú, že niektorým pacientom, ktorí sa ocitnú v situácii pri ohrození zdravia alebo života, nebude technicky možné poskytnúť dostatočnú lekársku pomoc. Hoci podľa riaditeľa patrí okres Poprad medzi červené, vzhľadom na situáciu v nemocnici sa to môže zmeniť.

Slováci si nosia koronavírus z krajiny, kde je oficiálne zakázaný. Od marca tu nemajú jediný prípad, nechcú šíriť strach

„Fungujeme na hraniciach možností, ktoré okres Poprad má. Nemôžeme požiadať o pomoc niekoho iného, pretože všetky okresy majú rovnakú situáciu, niektoré okresy ešte horšiu,“ uviedol prednosta okresného úradu Jozef Bednár.

Do nemocnice sa podľa neho dostávajú už aj ľudia v mladšom veku, dokonca aj deti. Ako informoval krízový štáb, v celom okrese prevláda silné nekontrolované komunitné šírenie vírusu v bežných rodinách.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Prevažná časť hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sú ľudia z prostredia, kde sa dôsledne nedodržiavajú epidemické opatrenia. Bednár poukázal aj na rodinné oslavy, na ktorých sa schádzajú ľudia z viacerých regiónov.

Ako ďalej?

Nepriaznivú situáciu by podľa krízového štábu mohlo zlepšiť plošné očkovanie, dodržiavanie hygienických opatrení a nariadení. A teda, ak by široká verejnosť dôrazne a naďalej obmedzila svoju mobilitu mimo svojho bydliska a rešpektovala obmedzenia slobody pohybu v zmysle uznesenia vlády a opatrenia orgánov verejného zdravotníctva.

Apeluje tak na obyvateľov, aby pri nevyhnutnom pobyte vo vonkajších priestoroch dodržiavali opatrenia a vyhýbali sa miestam, kde sa združuje vyšší počet ľudí a ľudí bez rúšok.

„Jediná cesta je, že ľudia začnú sami uvažovať o tom, kde sa nachádzame. A že to nie je o tom, že zlyhal štát či samospráva, ale o tom, že máme nepriateľa, ktorý sa volá koronavírus, a ktorý, ak my budeme ľahostajní alebo nebudeme dodržiavať pravidlá, bude mať slobodnú cestu,“ dodal Bednár. Okresný úrad tiež apeluje, aby ľudia s ochorením COVID-19 a tí, ktorí prišli do kontaktu s pozitívnou osobou, dôsledne dodržiavali izoláciu v domácom prostredí.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech