Opatrenia uvoľnili priskoro, teraz ľutujú. Jedna z našich susedných krajín hlási už tretiu vlnu koronavírusu

  • Poľsko koncom januára uvoľnilo opatrenia
  • Tento krok sa ukázal ako katastrofický
  • Dnes sú v Poľsku opäť vysoké počty infikovaných
  • Vláda opäť opatrenia sprísňuje
koronavírus, nemocnica
TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias
  • Poľsko koncom januára uvoľnilo opatrenia
  • Tento krok sa ukázal ako katastrofický
  • Dnes sú v Poľsku opäť vysoké počty infikovaných
  • Vláda opäť opatrenia sprísňuje

Poľsko opatrenia uvoľnilo 12. februára. Otvárali sa hotely, penzióny, divadlá, kiná, vleky či bazény. Do ulíc sa vrátil život, ľudia sa na uliciach hromadne stretávali. No tento krok vlády sa ukázal ako nesprávny. Poľsko opäť hlási vysoké počty infikovaných a dalo by sa hovoriť o tom, že neprezieravosť vlády a nedodržiavanie základných opatrení dostalo Poľsko do tretej vlny koronavírusu. 

Napriek tomu, že od 12. februára bolo aj naďalej povinné dodržiavať bezpečné vzdialenosti či nosenie rúšok, ľudia sa stretávali vo veľkom. Už pár dní po zavedení nových opatrení sa internetom šírilo video z poľského Zakopaného. Stovky ľudí sa v uliciach bavili, spievali a tancovali – bez rúšok.

Gazeta.pl informovala, že krátko po ohlásení uvoľnení opatrení ľudia začali s rezerváciou pobytov v hoteloch. Kapacita hotelov do pol hodiny od začiatku tlačovej konferencie predsedu vlády a ministrov narástla až o 50 %. Záujem o tieto služby je vidieť aj na samotnom videu.

Rýchlo otvorili, ešte rýchlejšie zatvárajú

Poľsko v súvislosti s rýchlejším šírením nových variantov koronavírusu už koncom februára sprísňovalo pravidlá. Slováci a Česi, ktorí prichádzajú do Poľska, budú musieť podstúpiť povinnú karanténu. Výnimka z karantény bude udelená len tým, ktorí podstúpili dve očkovacie kolá alebo majú negatívny test. Informuje o tom portál Idnes.cz. 

Varšava oznámila, že očkovanie uznáva iba v prípade vakcín, ktoré schválila EMA. 27. februára taktiež zakázali používanie štítu, šatky či inej alternatívnej ochrany tváre namiesto rúšok a respirátorov.

AKTUÁLNE: Zákaz vstupu Slovákov do Poľska. Chcú nás už len zaočkovaných alebo s negatívnym testom

Ako informuje Denník N, Poľsko bude opatrenia ešte sprísňovať. Od 20. marca začnú platiť opatrenia, ktoré doteraz platili len vo vybraných regiónoch, pre celú krajinu. Ak sa situácia nebude zlepšovať, v hre je aj tvrdý lockdown. 

Vláda tak zatvára hotely, obchodné strediská, plavárne, aquaparky či lyžiarske svahy. Opatrenia sa dotknú aj žiakov. Tí sa vrátia naspäť za počítače a dištančná vyúčba sa bude týkať aj žiakov na základných školách. Škôlky však otvorené zostanú. 

Zdroje: Gazeta.pl, Idnes.cz, Denník N, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK