AKTUÁLNE: Zákaz vstupu Slovákov do Poľska. Chcú nás už len zaočkovaných alebo s negatívnym testom

  • Poľsko uzatvára svoje hranice
  • Slovákov a Čechov po príchode do Poľska čaká povinná karanténa
  • Výnimku budú mať iba tí, ktorí budú zaočkovaní alebo budú mať negatívny test
policia, pendleri, hranice
TASR/František Iván
  • Poľsko uzatvára svoje hranice
  • Slovákov a Čechov po príchode do Poľska čaká povinná karanténa
  • Výnimku budú mať iba tí, ktorí budú zaočkovaní alebo budú mať negatívny test

Poľsko v súvislosti s rýchlejším šírením nových variantov koronavírusu sprísňuje pravidlá. Slováci a Česi, ktorí prichádzajú do Poľska, budú musieť podstúpiť povinnú karanténu. Výnimka z karantény bude udelená len tým, ktorí podstúpili dve očkovacie kolá alebo majú negatívny test. Informuje o tom portál Idnes.cz. 

Nové pravidlá budú platiť od soboty. Varšava oznámila, že očkovanie uznáva iba v prípade vakcín, ktoré schválila EMA. Od soboty bude taktiež zakázané namiesto rúšok a respirátorov používať štít, šatky či inú alternatívu ochrany tváre. V hre je aj presunutie maturít. 

Výnimka z karantény doposiaľ nebola podmienená negatívnym testom. V prípade vstupu do Poľska osobným motorovým vozidlom do 5 osôb si sa karanténe vyhol aj bez negatívneho testu. 

10 – dňová karanténa bola povinná len pre ľudí, ktorí na územie Poľska prišli prostriedkom hromadnej dopravy. Tým sa myslí vlak, autobus, ale aj lietadlo. Výnimka bola udelená v prípade očkovania alebo PCR testu nie staršieho ako 48 hodín. 

Uvoľnenie opatrení sa neosvedčilo

Poľsko 12. februára uvoľnilo opatrenia. Otvárali sa vnútorné prevádzky – hotely, penzióny či divadlá na 50 % ich kapacity. Otvoriť sa mohli aj kiná, lyžiarske vleky či bazény. 

Napriek tomu, že bolo aj naďalej povinné dodržiavať bezpečné vzdialenosti či nosenie rúšok, ľudia sa stretávali vo veľkom. Už pár dní po zavedení nových opatrení sa internetom šírilo video z poľského Zakopaného. Stovky ľudí sa v uliciach bavili, spievali a tancovali – bez rúšok.

Turisti zareagovali rýchlo

Gazeta.Pl informuje, že okamžite po ohlásení uvoľnení opatrení ľudia začali s rezerváciou pobytov v hoteloch. Kapacita hotelov do pól hodiny od začiatku tlačovej konferencie predsedu vlády a ministrov narástla až o 50 %. Záujem o tieto služby je vidieť aj na samotnom videu.

Zdroje: Idnes, Gazeta.Pl

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech