ČÍNA ŠOKOVALA SVET: Potvrdila obvinenia Ameriky zo zničenia prvých vzoriek nového koronavírusu

  • Obhajujú sa však spôsobom, že sa tak stalo z dôvodu tzv. biologickej bezpečnosti
  • Nechceli nič zatajovať
čína a vzorky
TASR,AP Photo:Ng Han Guan/unsplash.com
  • Obhajujú sa však spôsobom, že sa tak stalo z dôvodu tzv. biologickej bezpečnosti
  • Nechceli nič zatajovať

V piatok to potvrdila čínska Národná zdravotnícka komisia. Oficiálne stanovisko, ktoré ku vzniknutej situácii zaujali bola prevencia, píše denník South China Morning Post. Obvinenie, ktoré na Čínu vzniesla Amerika ale aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), sa týkalo predovšetkým toho, že krajina by mala zatajovať obete, skutočný dátum vzniku epidémie ale aj ďalšie informácie o novom koronavíruse, ktorý sa medzičasom stal pandemickým.

Do zoznamu podozrivých a sporných dôkazov boli zahrnuté aj prvé vzorky. Vládny príkaz na ich zneškodnenie dostali čínske laboratória 3.januára tohto roku.

Chceli predísť katastrofám 

Liu Dengfeng, jeden z hlavných predstaviteľov kontroly pre Národnú zdravotnícku komisiu v piatok potvrdil, že konali so zreteľom na bezpečnosť obyvateľstva. Chceli predísť aj možným sekundárnym katastrofám, ktoré by mohli neidentifikovateľné patogény spôsobiť. Laboratóriá boli podľa jeho slov neoprávnené používať a manipulovať s týmto typom vzoriek. Ak by sa nezničili, postupovali by dokonca protizákonne. 

„Na základe komplexného prieskumu a znaleckého posudku sme sa rozhodli dočasne radiť patogén spôsobujúci zápal pľúc ako vysoko patogénny do kategórie II. triedy. Na odber vzoriek, transport a experimentálne činnosti, ako aj na ničenie vzoriek, sme postupovali na základe opatrení s cieľom zabezpečiť biologickú bezpečnosť, “ uviedol Liu pre scmp.com. Liu dodal, že to bolo v súlade so štandardnou praxou Číny pre zaobchádzanie s vysoko patogénnymi vzorkami, čo by nemali robiť laboratóriá, ktoré nespĺňajú požiadavky.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo niekoľkokrát Čínu obvinil, že neposkytuje transparentné informácie ohľadom šírenia nového koronavírusu.  

zdroj: Minister zahraničných vecí USA, Mike Pompeo. Foto: TASR,Kevin Lamarque/Pool Photo via AP

Sme predvedčení, že Čínska komunistická strana (ČKS) neohlásila Svetovej zdravotníckej organizácii skorý výskyt nového koronavírusu,“ povedal Pompeo s tým, že dokonca nezdieľali ani všetky informácie, ktoré mali.

Tieto informácie preniesli ďalšie napätie medzi Čínu a USA. 

V USA je aktuálne 1 507 798 potvrdených prípadov, čo je najviac na svete.

Zdroje: scmp.com, businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech