Čína prispeje do WHO o 30 000 000 dolárov viac, ako by mala

  • Na zastavenie príspevku od USA zareagovala Čína
  • Demonštratívne prispela o 30 000 000 dolárov viac a z časti vykryje príspevok USA
trump Xi Jinping
Zdroj: TASR - AP Photo/Susan Walsh
  • Na zastavenie príspevku od USA zareagovala Čína
  • Demonštratívne prispela o 30 000 000 dolárov viac a z časti vykryje príspevok USA

Čína dá Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) o 30 miliónov dolárov viac a urobí tak po tom, čo Spojené štáty pozastavili svoje finančné príspevky pre WHO. Vo štvrtok to napísala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuanga.

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň kritizoval WHO za to, ako zvláda boj s pandémiou, a rozhodol sa prestať tejto organizácii posielať príspevky, pretože podľa neho„neplnila svoje základné povinnosti a musí byť braná na zodpovednosť“.

Predstavitelia WHO Trumpove obvinenia odmietli. Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prisľúbil, že organizácia a jej členské štáty budú neskôr môcť analyzovať všetky kroky WHO podniknuté v priebehu pandémie.

Podľa Trumpa si WHO neplnila svoje základné povinnosti. Zadržal jej preto všetky platby

Americký prezident Donald Trump oznámil, že nariadil zadržanie platieb pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) pre jej nezvládnutie situácie okolo epidémie nového koronavírusu. Informovala o tom v noci na stredu agentúra AP.

Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome uviedol, že WHO „neplnila svoje základné povinnosti a musí byť braná na zodpovednosť“. Uviedol, že WHO šírila o víruse „dezinformácie“, pričom organizáciu obvinil, že skutočnosť, že dôverovala údajom čínskych úradov, pravdepodobne prispela k až 20-násobnému nárastu globálneho počtu prípadov.

zdroj: WHO, Bloomberg

Šéf Bieleho domu povedal, že svet závisí od spolupráce WHO s krajinami, ktoré majú zabezpečiť včasné zdieľanie presných informácií o zdravotných hrozbách. Generálny tajomník OSN António Guterres v reakcii na Trumpove slová povedal, že „teraz nie je čas“ na zníženie rozpočtu WHO či inej humanitárnej organizácie v čase boja proti koronavírusu.

Zdôraznil, že „teraz je čas na jednotu“ a vyzval na „medzinárodnú spoluprácu s cieľom zastaviť tento vírus a jeho zničujúce následky“, pričom sa nesmie zabudnúť na solidaritu. Trump už minulý týždeň vo Washingtone avizoval, že zadrží platby do fondu WHO, orgánu OSN, ktorého sú USA najväčším prispievateľom. Trump vtedy obvinil WHO, že je „veľmi naklonená Číne“.

 

ČÍTAJ VIAC >>Podľa Trumpa WHO šírila o víruse „dezinformácie.“ Zadržal jej preto všetky platby

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech