Čína strieda jeden tvrdý lockdown za druhým. „Prečo nemôžeme uvoľniť opatrenia ako zvyšok sveta?“

  • Čína stále zatvára svojich obyvateľov do tvrdých lockdownov, napriek prevažne ľahkým priebehom ochorenia
  • Obyvatelia sa búria, sťažujú sa na nedostatok jedla a zlú infraštruktúru
  • Vláda zatiaľ plánuje v svojej stratégii pokračovať
covid cina lockdown
Unsplash/Shengpengpeng Cai, Ben Garratt
  • Čína stále zatvára svojich obyvateľov do tvrdých lockdownov, napriek prevažne ľahkým priebehom ochorenia
  • Obyvatelia sa búria, sťažujú sa na nedostatok jedla a zlú infraštruktúru
  • Vláda zatiaľ plánuje v svojej stratégii pokračovať

Kým sa zvyšok sveta preberá z pandémie, Čína sa stále vyrovnáva s „masívnym pribúdaním prípadov“. Úrady však informujú o číslach dosahujúcich nanajvýš 50-tisíc ľudí, čo by pre krajinu s 1,5 miliardami obyvateľov malo predstavovať zanedbateľný počet. Čínski občania sa búria, hovoria o zlej infraštruktúre a sťažujú sa na nedostatok jedla a liekov.

Pusťte nás von

Podľa informácií CNN má v Číne až 95 % prípadov nakazenia ochorením Covid-19 ľahký priebeh, alebo sú úplne bez príznakov. Vláda však s uvoľnením opatrení stále otáľa a zavádza tvrdé lockdowny. V niektorých prípadoch skončili „pod kupolou“ celé mestá. Dostupné dáta hovoria o 25 miliónoch obyvateľov, ktorí majú momentálne zakázané čo i len opustiť svoje príbytky.

Toto nemôžete robiť. Potrebujeme platiť nájom, potrebujeme jesť,“ cituje jedného z protestujúcich CNN. Protesty by sa mali pritom hromadne diať v niekoľkých provinciách. V niektorých prípadoch, ako napríklad v meste Guangzhou, sa situácia údajne úplne vymkla spod kontroly a ľudia sa po tisíckach snažili prekonať mestské hranice.

Provinica Jilin si nedávno prešla šiestimi kolami testov, ktoré dokopy odhalili 500 nových prípadov, informuje RepublicWorld, po čom lokálne autority vyhlásili prísny lockdown. Mesto Changchun sa vyrovnáva s lockdownom už od 1. marca a spolu s ním aj jeho 9 miliónov obyvateľov.

Úplnému uzavretiu sa nevyhol ani Shenzhen, prezývaný aj čínsky Sillicon Valley, domov spoločností Huawei a Tencent. V meste skončilo bez možnosti využívať hromadnú dopravu a väčšinu prevádzok až 17 miliónov obyvateľov.

covid vakcina rusko
zdroj: Pixabay/fernandozhiminaicela

Covid mizne, opatrenia ostávajú

Podľa informácií CNN, len prednedávnom na populárnej cenzurovanej sociálnej sieti Weibo cirkuloval hashtag: „Prečo Čína nemôže uvoľniť opatrenia rovnako ako ostatné krajiny?

O túto tému na sieti prejavilo záujem až 500 miliónov užívateľov. Hashtag neunikol ani pozornosti vlády, ktorej oficiálna odpoveď znela „Musíme sa uistiť, že budeme pokračovať v stratégii, ktorá ochráni tých zraniteľných.

Táto relatívne pokojná a pragmatická odpoveď dosť kontrastuje s tým, ako sa čínska vláda vyrovnávala s otázkami podobného typu v minulosti. Len minulé leto sa čínsky odborník na infekčné choroby, Zhang Wenhong stal obeťou agresívneho online útoku po tom, ako navrhol, že raz sa Čína bude musieť s Covidom naučiť žiť.

Prírastku nových prípadov sa nevyhol ani Hongkong, v ktorom ich zaznamenali takmer 30-tisíc. Počet úmrtí sa vyšplhal na 286, informuje portál ABC News.

Aj keď je počet prípadov podľa západných štandardov relatívne prijateľný, úmrtnosť v Hongkongu je najvyššou spomedzi rozvinutých krajín. Dôvodom je pravdepodobne nízka zaočkovanosť seniorov.

covid trieda zdravotnik
zdroj: Unsplash/Jida Li

Nevyriešená infraštruktúra

Vo vyššie spomínanom meste teda vláda buduje obrovské zariadenia pre infikovaných, ktoré bežne vyrastú počas jedného týždňa, píše ABC News. Autobusy sem zvážajú nakazených z celého mesta, pričom jedno z takýchto zariadení môže ubytovať až približne 4 000 osôb. Zvyšok mesta je viac-menej úplne uzavretý, pravdepodobne do konca apríla.

Čína neuzatvára len celé mestá, lockdowny sú často zväčša lokálne a obmedzujú sa na jedno susedstvo, v ktorom boli zaznamenané nové prípady.

Ako si máme kúpiť potraviny? Neviem pre svoje deti zohnať lieky. Ako si to máme všetko objednať, keď nevieme dostať ani termín u doktora?“ cituje vyjadrenie jedného z obyvateľov Šanghaja na sociálnych sieťach CNN.

Neustále tvrdé opatrenia, ktoré v Číne trvajú už dva roky, sa pritom nepodpísali len na fyzickom zdraví obyvateľov. Úrady hlásia aj zvýšený počet samovrážd. V jednom z novopostavených komplexov pre nakazených miestni pracovníci zastavili až 3 pokusy o siahnutie si na život v priebehu 27 hodín.

Zdroje: CNN, RepublicWorld, ABC News 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá