SNS žiada odstúpenie hlavného hygienika Mikasa: „Chaos, ktorý bol spôsobený, nesmie ostať bez trestu“

  • Tvrdia, že Mikas zavádzal nebezpečné testovanie a očkovanie
  • Napísali, že veria, že hlavný hygienik Ján Mikas výzvu SNS vypočuje
Na snímke je Ján Mikas, hlavný hygienik SR
Ján Mikas, TASR/Pavol Zachar
  • Tvrdia, že Mikas zavádzal nebezpečné testovanie a očkovanie
  • Napísali, že veria, že hlavný hygienik Ján Mikas výzvu SNS vypočuje

Slovenská národná strana na sociálnej sieti píše, vyzýva hlavného hygienika SR Jána Mikasa, aby odstúpil zo svojej funkcie.

„V prípade, že hlavný hygienik Slovenskej republiky nevyvodí svoju zodpovednosť za predchádzajúce 3 roky, najmä za obdobie Covidu, Slovenská národná strana požiada na najbližšej koaličnej rade zástupcu strany HLAS – SD, pod ktorú spadá rezort zdravotníctva, aby Ján Mikas ako symbol nezvládnutia boja s Covidom, bol odvolaný,“ napísala strana Andreja Danka.

Podľa ich tvrdení Mikas po boku s Igorom Matovičom (SLOVENSKO) spolu zavádzali nebezpečné testovanie a očkovanie. Tvrdia, že práve preto musí Ján Mikas vo svojej funkcii skončiť.

„Slovenská národná strana sľúbila vo svojom volebnom programe vyšetrenie obdobia Covidu. Náš poslanec Peter Kotlár bol poverený bezodkladne po zvolení, tak ako sme sľúbili vo volebnom programe vyšetrením covidového manažmentu. Je zrejmé, že obdobie Covidu vláda na čele s Matovičom nezvládla, ako aj riešenie predmetnej situácie. Nesmieme opomenúť bezbrehé míňanie peňazí, chaotické riadenie štátu, ktorému Ján Mikas asistoval. Tak ako musel z funkcie odísť Igor Matovič, musí bezodkladne skončiť aj Mikas,“ uviedli ďalej.

V závere príspevku uviedli, že veria, že hlavný hygienik Ján Mikas výzvu SNS vypočuje. „V prípade, že nie, požiadame pani ministerku Dolinkovú, aby bezodkladne konala. Obdobie Covidu musí byť prešetrené. Chaos, ktorý bol spôsobený, nesmie ostať bez trestu,“ dodali.

Ide o „objednávku spoločnosti“

Prešetrenie manažmentu covidovej doby nie je politickou objednávkou, ale objednávkou spoločnosti. Vyhlásil to nový splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár. „Cieľom nie je hľadať vinníkov, ale pripraviť sa na možnú ďalšiu pandémiu,“ vysvetlil. Pravidelne chce prinášať správy z prešetrovania.

Slovensko podľa Kotlára počas pandémie krvácalo „ľudsky aj ekonomicky“. „Preto sme sa rozhodli, že zavedieme isté opatrenia, prešetríme toto obdobie, navrhneme správne postupy a poukážeme aj na štruktúry, ktoré by mali niesť plnú zodpovednosť za predchádzajúce vedenie,“ priblížil Kotlár, ktorý je zároveň poslancom Národnej rady SR za SNS.

Úlohou splnomocnenca bude podľa jeho slov spoločne s odborným tímom vedcov, lekárov a právnikov prešetrovať postupy a využívanie zdrojov počas pandémie. „Poukážeme na všetky otázky, ktoré si bežný občan z toho obdobia pamätá, a na ktoré sme opakovane upozorňovali, ako boli porušovanie ľudských práv, nežiaduce účinky vakcín…“ načrtol. Zdôraznil potrebu nových postupov, najmä v diagnostike.

Každá oblasť prešetrovania bude mať podľa neho vlastný tím. O menách chce informovať až po výsledkoch vyšetrovania. Snahou podľa neho bude aj stretnutie s aktérmi „covidovej doby“ vo verejnej diskusii. Poprosil médiá, aby spravili spoločenskú nápravu vo vzťahu k prezentácii a propagovaniu aj kritických pohľadov na to, ako sa doba riešila.

Vyzdvihol, že na Slovensku vychádza na rozdiel od iných štátov Európskej únie snaha prešetriť manažment pandémie z koalície. Niekoľko štátov mu podľa jeho slov prisľúbilo pomoc. Načrtol tiež medzirezortnú spoluprácu a kooperáciu s orgánmi, ako sú Najvyšší kontrolný úrad či Finančná správa. Pokiaľ sa preukáže v priebehu troch mesiacov, že pandémia nebola manažovaná správne, avizuje aj vyjadrenie smerom k štruktúram, ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Krajčí hovorí, že robili najlepšie, ako vedeli

Vlády Eduarda Hegera aj Igora Matoviča robili v čase pandémie ochorenia COVID-19 najlepšie, ako vedeli. Poukázal na to exminister zdravotníctva a poslanec parlamentu Marek Krajčí z hnutia Slovensko v reakcii na menovanie poslanca Petra Kolára (SNS) za splnomocnenca vlády pre preverenie manažmentu počas pandémie.

„Myslím si, že sa v tej situácii robilo najlepšie, ako sa vedelo s dostupnosťou všetkých najnovších poznatkov o tomto ochorení. Mnohé procesy boli aj potom neskôr posudzované multicentrickými veľkými štúdiami, ktoré sa dokonca publikovali aj v prestížnych celosvetových časopisoch a následne boli aj implikované v mnohých krajinách sveta,“ skonštatoval.

Exminister si myslí, že výsledkom preverovania manažmentu pandémie v rokoch 2020 až 2022 by mala byť pripravenosť Slovenska čeliť podobným krízam. „Uvidíme, akými ľuďmi sa obklopí pri posudzovaní toho, čo sa tu dialo, a aké výsledky budú,“ poznamenal. Zároveň vyjadril obavy, či v tomto prípade nepôjde len o inkvizičný proces, ktorý bude mať za úlohu potrestať predchádzajúcich vládnych predstaviteľov.

„Budú robiť všetko pre to, aby si vymýšľali, očierňovali ľudí, ktorí sa snažili úprimne bojovať s pandémiou a robili kroky na to, aby vírus sa šíril čo najmenej. Oni ten vírus spochybňovali, oni si vymýšľali,“ dodal poslanec za hnutie Slovensko Michal Šipoš.

Zdroje: FB/SNS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá