Čína varuje pred „ešte smrteľnejšou nákazou ako koronavírus“, má pochádzať z Kazachstanu

  • V Kazachstane sa údajne objavila neznáma pľúcna smrtiaca choroba, ktorá má smrtnosť väčšiu ako COVID-19
  • Zomrieť na ňu malo už vyše 1700 ľudí v strednej Ázii
  • Ministerstvo zdravotníctva Kazachstanu obvinenia Číny odmieta a označilo ich za fake news
COVID
TASR/Martin Baumann
  • V Kazachstane sa údajne objavila neznáma pľúcna smrtiaca choroba, ktorá má smrtnosť väčšiu ako COVID-19
  • Zomrieť na ňu malo už vyše 1700 ľudí v strednej Ázii
  • Ministerstvo zdravotníctva Kazachstanu obvinenia Číny odmieta a označilo ich za fake news

Pandémia vírusu COVID-19 možno nebude jediné smrteľné ochorenie, s ktorým bude ľudstvo nasledujúce mesiace bojovať. Portál South China Morning Post zverejnil správu Čínskej ambasády v Kazachstane, ktorá odporúča svojim občanom, aby do Kazachstanu necestovali pre novú neznámu pľúcnu chorobu, ktorá je smrteľnejšia ako vírus COVID-19.

„Miera úmrtnosti na toto ochorenie je omnoho vyššia oproti koronavírusu. Kazašské ministerstvo zdravotníctva a ďalšie úrady pracujú na komparatívnej štúdií, ale dosiaľ sa im nepodarilo prísť na povahu tejto zápalovej infekcie,“ uviedla ambasáda vo svojom stanovisku.

Podľa Čínskej ambasády neznáma choroba zabila už 1 772 ľudí tento mesiac, niektorí z nich boli občania Číny. Nárast nákazy mali v Kazachstane zaznamenať v polke júna, pričom najviac postihnuté sú regióny Atyrau, Aktobe a Shymkent, ktoré dokopy majú mať skoro 500 nových prípadov a 30 pacientov v kritickej kondícii, uviedla ambasáda, ktorá sa odvolala na lokálne média. Podľa Číňanov majú pribúdať stovky prípadov denne.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Nárast počtu pacientov potvrdila aj vedúca zdravotníckeho oddelenia hlavného mesta Kazachstanu Nursultana. „Až 200 ľudí je prijímaných do nemocníc každý deň. V posledných dňoch bolo asi 300 ľudí diagnostikovaných na zápal pľúc denne a prevezených do nemocníc,“ uviedla pre portál Kazinform.

Čína je susednou krajinou Kazachstanu, občania Číny tak prirodzene migrujú na územie tejto bývalej socialistickej krajiny. Čínska vláda ich v správe varuje aby krajinu nenavštevovali, ak to nebude nutné, ak už v krajine sú, majú sa vyhýbať verejným miestam, na ktorých sa zhromažďuje veľa ľudí  a dodržiavať prísne preventívne opatrenia ako je nosenie rúška a umývanie rúk.

Kazašské ministerstvo zdravotníctva: Ide o fake news

Kazašský rezort zdravotníctva potvrdil výskyt neznámeho infekčného zápalu pľúc neznámeho pôvodu. Poprel však, že ide o novú alebo neznámu epidémiu. Na stanovisko Číny dnes rezort reagoval, vo svojom facebookovom statuse nazval tieto tvrdenia fake news.

Nakazil sa koronavírusom v cudzej krajine, prešiel si peklom a myslel si, že zomiera. Buďte zodpovední, odkazuje

„Ministerstvo zdravotníctva Kazašskej republiky formálne vyhlasuje, že tieto informácie nie sú v súlade s realitou,,“ uviedlo ministerstvo.

Kazachstan aktuálne bojuje s pandémiou COVID-19, potvrdených má skoro 55-tisíc prípadov a 264 úmrtí. Pre zvýšený počet hospitalizovaných a infikovaných kazašská vláda prijala sériu výrazných reštrikcií, ktoré majú zabrániť ďalšiemu prenosu koronavírusu. Zatvorené ostali športoviská, kiná a salóny. Zvýšil sa aj počet hospitalizovaných a infikovaných.

Zdroje: South China Morning Post, Worldometers, Kaziinform, CNN, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech