Číňania odstránili vzorky koronavírusu, ktoré mohli vo Wu-chane aj mimo neho cirkulovať ešte pred trhom so zvieratami

  • Nová štúdia tvrdí, že Číňania odstránili génové sekvencie koronavírusu z medzinárodnej databázy sledujúcej vírusy
  • Odstránených malo byť až 45 sekvencií z databázy NIH, ktoré sa autorovi štúdie Jesse Bloomovi nepodarilo nájsť v žiadnej inej databáze
  • 13 sekvencií dodatočne našiel na Google Cloude. Majú však 3 genetické mutácie oproti pôvodnému vírusu
  • Vedci sa zhodujú, že k vymazaniu z databázy dochádza pomerne často. Pochybnosti budí spôsob komunikácie Číny
Covid – Čína
Unsplash/Viktor Forgacs/JC Gellidon
  • Nová štúdia tvrdí, že Číňania odstránili génové sekvencie koronavírusu z medzinárodnej databázy sledujúcej vírusy
  • Odstránených malo byť až 45 sekvencií z databázy NIH, ktoré sa autorovi štúdie Jesse Bloomovi nepodarilo nájsť v žiadnej inej databáze
  • 13 sekvencií dodatočne našiel na Google Cloude. Majú však 3 genetické mutácie oproti pôvodnému vírusu
  • Vedci sa zhodujú, že k vymazaniu z databázy dochádza pomerne často. Pochybnosti budí spôsob komunikácie Číny

Nová štúdia, ktorá nebola zatiaľ recenzovaná, odhalila, že Číňania odstránili génové sekvencie koronavírusu z medzinárodnej databázy sledujúcej vírusy. Štúdia tiež tvrdí, že koronavírus nemusí pochádzať z trhu s morskými plodmi vo Wu-chane. Koronavírus sa mohol v meste, ktoré sa stalo ohniskom pandémie, ale aj mimo neho, šíriť už nejakú dobu. Na štúdiu upozornil denník New York Times.

SKVELÁ SPRÁVA: Vedci odhalili, koľko potrvá imunita z vakcíny, sú to roky. Správa poteší zaočkovaných týmito vakcínami

Za štúdiou stojí Jesse Bloom z Výskumného centra rakoviny Freda Hutchinsona v Seattli. Sekvencie koronavírusu boli umiestnené do databázy prevádzkovanej Národnými inštitútmi zdravia (NIH), neskôr z nej boli z neznámych dôvodov odstránené.

„Zdá sa pravdepodobné, že sekvencie boli odstránené, aby zakryli ich existenciu,“ napísal Bloom v článku ku štúdii.

Chcel zistiť ako sa vírus vyvíjal 

Nájdenie skorších sekvencií, by mohlo pomôcť odhaliť nové poznatky o prvých vírusoch SARS-CoV-2, uviedol Jesse Bloom vo štúdii. Bloom vo svojej štúdii nehľadá odpoveď na otázky pôvodu koronavírusu, ktoré trápia vedcov. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena nariadila vyšetrovanie pôvodu koronavírusu, ktoré má zodpovedať otázky, či išlo o prenesenie vírusu zo zvieraťa na človeka alebo išlo o únik z laboratória.

„Dúfam, že pomocou vedy dokážeme prekonať polemiku o tejto téme,“ uviedol Bloom vo svojej štúdii. Vedec sa v máji pripojil k celosvetovej výzve na získanie ďalších poznatkov o prvých dňoch vypuknutia pandémie.

koronavirus korona covid-19
zdroj: Unsplash/Fusion Medical Animation

Účelom takéhoto pátrania je zistiť, ako sa vírus vyvíja a mutuje a na základe toho zistiť, ktoré prípady boli skutočne prvé.

„Tieto sekvencie sú informatívne pre pochopenie skorého rozšírenia SARS-CoV-2 vo Wu-chane,“ uviedol Bloom. „Nie sú transformačné, ale vypĺňajú niektoré skutočne dôležité medzery.“

45 sekvencií bolo vymazaných z databázy NIH

Bloom narazil na 45 sekvencií vírusu, ktoré boli z databázy NIH odstránené. Ako uvádza vedec, príčin, pre ktoré mohli byť odstránené, mohlo byť viacero. Jednou z nich mohla byť skutočnosť, že Čína nariadila preskúmanie všetkých vedeckých informácií týkajúcich sa SARS-CoV-2 svojím vedeckým tímom.

Do databázy NIH boli vzorky umiestnené v marci 2020 a v júni toho istého roku bolo požiadané o ich stiahnutie.

Známy imunológ Anthony Fauci „nie je presvedčený“, že koronavírus sa vyvinul prirodzene

New York Times sa obrátil s otázkami aj na NIH, ktorý tvrdí, že žiadateľ uviedol, že sekvencie sa prenesú do inej databázy. Bloom nevylúčil, že sa naozaj do niektorej databázy nemohli preniesť. V žiadnej ich však nenašiel. „Je zrejmé, že nemôžem vylúčiť, že sekvencie sa nachádzajú niekde v inej databáze alebo na nejakej webovej stránke, ale nedokázal som ich nájsť na žiadnom zo zrejmých miest, kam som sa pozrel,“ uviedol Bloom pre denník.

13 sekvencií našiel, tie z trhu majú 3 genetické mutácie oproti pôvodnému vírusu

Dokázal však nájsť 13 zo 45 sekvencií na Google Cloude. Ich analýzou dospel k poznatku, že vzorky odobraté od ľudí na trhu vo Wu-chane nemusia byť prvé zaznamenané prípady. Koronavírus sa tak mohol šíriť vo Wu-chane aj mimo neho ešte pred trhom.

Chýbajúce vzorky môžu byť jedným z dôvodov, prečo je ťažké vystopovať pôvod koronavírusu, informuje USA Today.

„To naznačuje, že musíme byť skutočne kritickí pri spätnom pohľade a čo najväčšej analýze z primárnych údajov,“ uviedol Bloom pre USA Today.

koronavírus pod mikroskopom
zdroj: TASR/NIAID-RML via AP

USA Today uvádza, že vedci sa zhodujú, že je kľúčové vystopovať aj ďalšie sekvencie. „Táto línia vyšetrovania nám môže pomôcť zistiť pôvod vírusu a zrekonštruovať jeho šírenie v prvých dňoch pandémie,“ uviedol Dr. W. Ian Lipkin, epidemiológ a expert na infekčné choroby na Mailman School of Public Health na Kolumbijskej univerzite.

Lipkin tiež upozorňuje na potrebu odhalenia, čo stálo za týmto rozhodnutím a na akej úrovni sa odohralo, či išlo o rozhodnutie vykonanej na miestnej, regionálnej alebo štátnej úrovni.

Bloom odhadol, že genetické sekvencie získané od ľudí, ktorí chytili vírus na trhu s morskými plodmi vo Wu-chane, mali pravdepodobne tri mutácie z pôvodnej vírusovej sekvencie. Tri genetické sekvencie v koronavíruse sa pritom prejavia za 4-6 týždňov vývoja vírusu.

Pochybnosti budí aj komunikácia Číny 

Vedci sa zhodujú, že odstránenie sekvencií z databázy sa deje pomerne často. A môže k tomu dôjsť s viacerých dôvodov, ako nesprávne zadané údaje, kontaminácia vzorky, technické chyby alebo duplikát.

Pochybnosti však budí spôsob, akým Čína ohľadom koronavírusu komunikuje. „Je nepravdepodobné, že sa niekedy dopracujeme k úplnému výsledku,“ uviedol Eric Topol, zakladateľ a riaditeľ Slippps Research Translational Institute v La Jolla v Kalifornii pre USA Today. „Nájsť pravý zoonotický zdroj nie je nikdy ľahké. Môže to chvíľu trvať, ale môže sa aj stať, že sa tam nikdy nedostaneme.“

Zdroje: New York Times, USA Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá