Cinema City nerešpektuje zákaz premietať, hrozí im pokuta 20-tisíc eur

  • V pondelok vyšlo nariadenie Ministerstva zdravotníctva a Úradu pre verejné zdravotníctvo, kde sa zakazujú všetky verejné kultúrne a športové podujatia
  • Fyzickej osobe hrozí za neuposlúchnutie pokuta 1 659 eur, v prípade právnickej osoby a podnikateľa ide o sumu vo výške 20-tisíc eur
cinemacity
TASR/Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • V pondelok vyšlo nariadenie Ministerstva zdravotníctva a Úradu pre verejné zdravotníctvo, kde sa zakazujú všetky verejné kultúrne a športové podujatia
  • Fyzickej osobe hrozí za neuposlúchnutie pokuta 1 659 eur, v prípade právnickej osoby a podnikateľa ide o sumu vo výške 20-tisíc eur

Zasadnutie Krízového štábu bolo reakciou na rýchlo sa šíriacu epidémiu vírusu COVID-19. Do dnešného dňa sme zaznamenali 10 nakazených. Tí boli okamžite po zistení prítomnosti vírusu v tele umiestnení na špecializované infektologické oddelenie.

Aj kvôli promptnej reakcii ministerstva, ÚVZSR a všetkých verejných inštitúcií sa podarilo dostať koronavírus na Slovensku pod kontrolu. Vyhlásil to dnes na brífingu premiér Peter Pellegrini.

Divadlá, múzeá, knižnice ale aj kiná sú zatvorené

Nie však všetky. Včera dopoludnia sme kontaktovali spoločnosť Cinemacity, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť multikín s rovnakým názvom. Pred necelým dňom uviedli na svojej facebookovej stránke informáciu o tom, že keďže je zdravie a bezpečnosť zákazníkov a personálu pre nich veľmi dôležité, prijali opatrenia, ktoré sa týkajú práve bezpečnosti na pracovisku.

Zaviedli regulácie v počtoch zákazníkov na jedno premietanie a sprísnili hygienické a dezinfekčné opatrenia. Kiná v celej Bratislave sú však do tohto času stále v prevádzke.

OZNAM:Zdravie a bezpečnosť našich zákazníkov a personálu sú pre nás veľmi dôležité. Preto sme prijali aj potrebné…

Gepostet von Cinema City Slovensko am Dienstag, 10. März 2020

Na otázku, ako sa sieť multikín postaví k bezpečnostným opatreniam, ktoré nariaďuje Ministerstvo zdravotníctva, plánuje postaviť, sme včera popoludní dostali odpoveď od marketingovej manažérky Cinema City Slovensko Barbory Nagyovej.

Zdravie a bezpečnosť našich zákazníkov a personálu sú pre nás veľmi dôležité, preto sme prijali aj potrebné bezpečnostné a zdravotné opatrenia. Znížili sme maximálny počet zákazníkov na maximum 50 osôb na jedno premietanie a zvýšili frekvenciu hygienických a dezinfekčných postupov v našich kinách. Úzko spolupracujeme so zodpovednými orgánmi a neustále sledujeme situáciu. Naše otváracie hodiny, služby a program sú zatiaľ nezmenené. Teda prevádzky máme otvorené,“ povedala pre Startitup Nagyová.

Hoci s rozhodnutím nesúhlasili ani zákazníci siete kín a stanovisko s nadšením neprijali, postoj Cinema City sa nezmenil.

Konkurenčná spoločnosť Cinemax Slovensko, ktorá má prevádzky svojich kín rozmiestnené po celej krajine, sa k nariadeniu, platnému od včerajšieho dňa, 10. marca postavila inak a svoje kiná do odvolania zatvorila.

❌ | OD 10. MARCA DO ODVOLANIA KINÁ SIETE CINEMAX ZATVORENÉ | ❌Milí filmoví nadšenci, fanúšikovia kín #CINEMAX , chodí…

Gepostet von CINEMAX am Dienstag, 10. März 2020

Rovnako postupovali aj ďalšie bratislavské kiná. Kino Lumiére v pondelok dokonca zrušilo aj dlho plánovaný filmový festival Febiofest.

Verejná vyhláška, pod ktorú sa v pondelok, 9.marca , po zasadnutí Krízového štábu podpísal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas nariaďuje zákaz verejných podujatí akéhokoľvek druhu od 10.marca do 23.marca.

Podľa § 48 ods. 4 písm. d) zákona č. 355/2007 Z. z. všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám zakazuje organizovať a usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy,“ informuje nariadenie Ministerstva.

S tým, že ÚVZSR vylúčil odkladný účinok odvolania sa voči tomuto rozhodnutiu, keďže si to vyžaduje naliehavý všeobecný záujem na ochranu verejného zdravia ľudí.

Nariadenie je zverejnené formou verejnej vyhlášky, takto sa občanom oznamuje a teda platí a vo vymedzenom termíne má teda každá fyzická osoba, podnikateľ aj právnická osoba zakázané organizovať takéto podujatia.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Podľa môjho názoru by sa to malo vzťahovať aj na prevádzkovateľov kinosál, pretože kino je miesto, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, a z odôvodnenia tohto rozhodnutia je zrejmé, že na mieste, kde dochádza k stretu väčšieho počtu ľudí môže dôjsť k šíreniu ochorenia,“ vysvetľuje pre Startitup Papcun, ktorý sa venuje trestnému právu.

To, že sa kapacita kinosál na jedno premietanie znížila, neznamená, že sa vyhlásenie dodržalo. Občianska zodpovednosť nebola v tomto prípade braná do úvahy.

Myslím si, že ide o obchádzanie tohto nariadenia,“ povedal pre Startitup Papcun.

Nikde ale nie je definované, čo presne slovné spojenie väčší počet ľudí znamená a koľko ľudí táto neurčitá číslovka zahŕňa. Všeobecne sa však pod tým rozumie tri a viac osôb. Kinosály sa však nachádzajú v nákupných centrách, ktoré sú stále otvorené.

Je vyhláška dostatočná?

Pre Cinema City neplatí žiadna výnimka. Ide skôr o to, ako kto danú vyhlášku číta. Odborníci tvrdia, že nie je úplne presne formulovaná a kiná tak do tejto množiny spadať nemusia.

Z nášho pohľadu nie je jednoznačné, či každodenná prevádzka kina spadá pod definíciu hromadného podujatia kultúrnej alebo spoločenskej povahy. Skôr sa prikláňame k tomu, že sa na to vzťahuje osobitne ustanovenie, podla ktorého by Úrad mohol zakázať alebo obmedziť prevádzky zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb. Úrad však takéto opatrenie doposiaľ nevydal. Zároveň podľa nás formulácia už vydaného opatrenia skôr naznačuje, že Úrad mal na mysli jednorazové podujatia (koncerty, výstavy atď). Preto sa predbežne domnievame, že neuzatvorením kina (zatiaľ) prevádzkovateľ nepostupuje v rozpore so zákonom alebo opatrením Úradu,“ vysvetľuje Andrej Leontiev, partner z advokátskej kancelárie TaylorWessing a dodáva, že hlavný hygienik SR vyslovil k problematike neoficiálne stanovisko v zmysle, že počnúc 10.marcom 2020 by sa predmetný zákaz mal podľa jeho výkladu vzťahovať aj na prevádzky kín.

V prípade pochybnosti by sa mal prevádzkovateľ multikín obrátiť na Regionálny úrad verejného zdravotníctva so žiadosťou o poskytnutie záväzného výkladu k tomu, či sa opatrenie vzťahuje aj na prevádzku kín . „Odporúčame postupovať  v súlade s jeho odpoveďou,“ uzatvára Leontiev.

Zdroj: uvzsr.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá