Čínska AI s červenými očami zabila nádej ľudských pilotov na výhru – nový systém predpovedá manévre v milisekundách

  • Čína má AI, ktorá dokáže v leteckých súbojoch poraziť ľudských pilotov
  • Systém zvládne triky, ktoré sú úplne nepredvídateľné a plné prudkých manévrov
Čínske lietadlo
Reprofoto/X hanfeng93979687
  • Čína má AI, ktorá dokáže v leteckých súbojoch poraziť ľudských pilotov
  • Systém zvládne triky, ktoré sú úplne nepredvídateľné a plné prudkých manévrov

Čínski vedci tvrdia, že ich AI systém porazil ľudských pilotov v leteckých súbojoch a dokonca úspešne reagoval na nepredvídateľné, vysoko intenzívne letecké manévre počas simulovaných bojových situácií. Štúdiu publikovali v Journal of Gun Launch & Control, informuje Interesting Enginering.

Vedci z Northwest Institute of Mechanical & Electrical Engineering, ktorí sa na výskume podieľali, zdôraznili, že ich AI systém prekonal hlavnú slabinu súčasných AI bojových systémov, ktoré sa spoliehajú na predikciu trajektórie lietadiel.

AI sleduje pohyb krídel a chvosta

Namiesto klasického sledovania trajektórie sa AI zameriava na pohyby krídel a chvosta lietadiel. Čiže sleduje, ako sa lietadlo fyzicky hýbe, a podľa toho predvída, čo pilot urobí ďalej.

Systém využíva upravenú neurónovú sieť YOLOv8, ktorá analyzuje infračervené snímky na detekciu deformácií riadiacich plôch protivníka na milimetrovej úrovni – napríklad 1,5-metrového smerového kormidla (rudder) alebo 2-metrového výškového kormidla (elevator) stíhačky F-15.

Tieto real-time pozorovania sa spracúvajú pomocou LSTM siete (Long Short-Term Memory) vylepšenej mechanizmom zamerania pozornosti (attention-weighing), čo umožňuje AI predpovedať manévre ešte pred ich dokončením, píše SCMP.

Desaťnásobné zlepšenie oproti tradičným modelom

Vedci uviedli, že nový systém vykázal desaťnásobné zlepšenie v presnosti predikcie oproti starším modelom. Veria, že táto presnosť by mohla umožniť zásahy priamo do kokpitu, ak by bola AI implementovaná do automatizovaných protilietadlových systémov.

Systém bol testovaný proti leteckým profilom simulujúcim reálne bojové taktiky.

Výskumníci uviedli, že ľudskí piloti sa pri manévrovaní spoliehajú na inštinkt a nepredvídateľnosť. Avšak fyzické manévre majú mechanické predpoklady, na ktoré sa ich AI systém sústredil, aby predvídal ďalší pohyb.

AI predpovedala zmeny trajektórie v priebehu milisekúnd

V simuláciách testovali, ako AI reaguje na rôzne situácie. Napríklad F-15 vypálila strelu a potom prudko vystúpala, alebo sa snažila uhýbať chaotickými pohybmi. A AI všetko predpovedala v priebehu milisekúnd, takže pilot vlastne nemal šancu uniknúť.

V ďalšej situácii lietadlo vykonávalo rýchle, nepredvídateľné úhybné pohyby a prudké zmeny výšky, sprevádzané násilnými úpravami riadenia. V oboch prípadoch AI predpovedala zmenu trajektórie v priebehu milisekúnd od detekcie pohybu riadiacich plôch.

Súkromné firmy a univerzity

Na rozdiel od jadrových zbraní – pri ktorých viedli vlády v oblasti objavov, vývoja a nasadenia – umelá inteligencia (AI) a súvisiace technológie boli vytvorené a sú rozvíjané súkromnými firmami a univerzitnými výskumníkmi. Podľa Belfer Center vojenské inštitúcie vo Washingtone a Pekingu v podstate len doháňajú vývoj, keď preberajú a prispôsobujú produkty zo súkromného sektora.

Intersting Engineering píše, že do roku 2018 Čína podala 2,5-krát viac patentov v oblasti AI technológií ako Spojené štáty. Tento rok navyše v Číne absolvuje trikrát viac počítačových vedcov ako v USA.

Navýšenie vojenského rozpočtu

Čína pokračuje v intenzívnej modernizácii svojej armády, pričom sa sústreďuje na budovanie nových bojových spôsobilostí. Tento rok zvýšila svoj vojenský rozpočet, druhý najväčší na svete, o 7,2 % na 1,81 bilióna jüanov (250 miliárd USD), čo je v súlade s dlhodobým trendom rastu vojenských výdavkov, informuje portál South China Morning Post

Hoci výdavky Pekingu na obranu už desaťročia rastú a čínska armáda je do počtu väčšia ako americká armáda, jej rozpočet na obranu je stále menej ako tretina rozpočtu Washingtonu.

Avšak Čína dokáže nájsť na drahé problémy lacné riešenia. Snaží sa rozširovať svoje pôsobenie najmä v ázijsko-tichomorskej oblasti. Podľa analytikov na armádu venuje väčšie prostriedky, než oficiálne tvrdia, niektoré výdavky schováva pod civilné kategórie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Interesting Enginering., SCMP, SCMP, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá