Čínska invázia bez armády: Tichá kultúrna taktika má „preprogramovať“ Severokórejčanov

  • Tam, kde USA stiahlo svoj vplyv v KĽDR, Čína vypĺňa priestor
  • Cez kultúru si buduje vplyv v Severnej Kórei
Ilustračná foto.
  • Tam, kde USA stiahlo svoj vplyv v KĽDR, Čína vypĺňa priestor
  • Cez kultúru si buduje vplyv v Severnej Kórei

Severná Kórea (KĽDR) má jeden z najtvrdších a najkomplexnejších systémov kontroly informácií na svete. Jej režim robí všetko pre to, aby zabránil prieniku zahraničného vplyvu, ktorý by mohol ohroziť ideologickú stabilitu a autoritu Kimovho režimu. 

Podľa zdroja Daily NK však Čína využíva, že sa Kimova krajina sústredí na prevenciu pred obsahom z Južnej Kórey. „Čína si všimla, že kontrola Severnej Kórey nad čínskym kultúrnym obsahom sa uvoľnila, keďže krajina tvrdo zasahuje proti juhokórejskému obsahu,“ povedal zdroj pre Daily NK.

Mäkká moc

V Severnej Kórei sa čínsky vplyv nešíri okázalo ani nátlakovo, ale skôr potichu a cielene. Podľa viacerých zdrojov Peking rozbieha programy, ktoré sú naoko prezentované ako kultúrna výmena, no v skutočnosti ide o starostlivo riadené kultúrne prenikanie s jasným cieľom.

Čínske propagandistické oddelenia v severovýchodných provinciách Liao-ning, Jilin a Chej-lung-ťiang tajne implementujú stratégiu šírenia čínskeho kultúrneho obsahu v Severnej Kórei prostredníctvom neoficiálneho výmenného projektu s názvom „program vzájomného kultúrneho rozvoja a spolupráce“.

Podľa zdroja denníka Daily NK v Číne bol projekt vyvinutý na prelome rokov 2023 a začiatkom roka 2024 ako údajná iniciatíva kultúrnej výmeny medzi Severnou Kóreou a Čínou. Počas tohto obdobia navštívila Severnú Kóreu kultúrna delegácia z provincie Liao-ning vedená Liu Huiyanom, riaditeľom propagandistického oddelenia Provinčného výboru Liao-ning Čínskej komunistickej strany.

Hoci Čína verejne označuje toto úsilie za „kultúrnu výmenu“, jeho skutočným cieľom je podporovať pročínske nálady a šíriť čínsku kultúru v Severnej Kórei, čím sa buduje základ pre spoločnú identitu medzi týmito dvoma krajinami.

„Čína verí, že neexistuje žiadny taký dôležitý prostriedok kontroly ako kultúra,“ uviedol zdroj. „Jadrom projektu je vytvorenie ideologicky a psychologicky priateľského prostredia v Severnej Kórei.“

Trumpov vplyv

Americký prezident Donald Trump zablokoval činnosť hlavných vládou financovaných médií, ktoré sa snažia šíriť informácie občanom žijúcich v represívnych režimoch, čím zasadil vážnu ranu prenikaniu správ z vonkajšieho sveta Severokórejčanom.

Odborníci podľa NKnews tvrdia, že zrušenie Hlasu Ameriky a Rádia Slobodná Ázia podkopáva ciele USA, pretože bráni necenzurovaným informáciám dostať sa k obyvateľom KĽDR. Aj preto Čína plánuje tento program urýchliť. 

„Čína to vníma ako strategicky dôležitý moment, keďže USA sa odvracajú od úsilia o informačnú vojnu vrátane pozastavenia rozhlasového vysielania do Severnej Kórey,“ vysvetlil zdroj. „Vnímajú to ako skutočnú príležitosť na prehĺbenie svojho vplyvu na Severnú Kóreu.“

Program je zameraný na širokú škálu Severokórejčanov: bežných občanov, mladých ľudí, regionálnych úradníkov, ľudí so skúsenosťami v zahraničí a obyvateľov pohraničných oblastí. Kľúčovými cieľovými skupinami sú aj rôzne skupiny v Číne vrátane severokórejských študentov, obchodných úradníkov, pracovníkov, stážistov a diplomatických rodín. To naznačuje stratégiu, ako predstaviť čínsku kultúru čo najväčšiemu počtu Severokórejčanov.

Socialistická civilizácia na výslní

Čína vypracovala plán na zavedenie a distribúciu rôznych foriem kultúrneho obsahu v Severnej Kórei. Stratégia zahŕňa neustále dodávanie audiovizuálnych materiálov, ktoré zdôrazňujú „socialistickú civilizáciu“, do Severnej Kórey vrátane dokumentárnych filmov o založení Čínskej ľudovej republiky, filmov o protijaponskom boji a súčasných drám.

Čína tiež plánuje prekladať obsah prezentujúci čínsky životný štýl a kultúru do kórejčiny, konkrétne s použitím severokórejského dialektu. Zdá sa, že tento prístup je navrhnutý tak, aby rešpektoval snahu severokórejskej vlády zachovať „kultúrny jazyk Pchjongjangu“. Podľa zdroja „preklady zabezpečujú etnickí Kórejčania sústredení na severovýchode Číny“.

Peking plánuje aktívne posielať do Severnej Kórey MP5 prehrávače a rozšírené univerzálne disky čínskej výroby, čo Severokórejčanom umožní prirodzene sa stretávať s čínskym kultúrnym obsahom.

Hlavný zahraničný zdroj

Čínske úrady sa domnievajú, že umožniť Severokórejčanom organicky akceptovať čínsky obsah by bolo účinnejšie ako pokus o jeho priame alebo násilné zavedenie.

Čína nemá v úmysle provokovať Severnú Kóreu budovaním samostatnej siete na distribúciu kultúrneho obsahu,“ uviedol zdroj.

prieskume z roku 2024 od Unification Media Group, ktorý tvorila skupina 100 Severokórejčanov, o mediálnom prostredí Severnej Kórey a používaní zahraničného kultúrneho obsahu uviedlo 88,4 % respondentov „Čínu“ ako zdroj zahraničného kultúrneho obsahu, ktorý konzumujú.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Daily NK, NKnews, NKnews

Najnovšie videá

Trendové videá