„Mafiánsky štartér a podržtaška, čo má rád cigánske pinďúre.“ Robert Fico sa rozohnil na Borisa Kollára

  • Z odvolávania Romana Mikulca je cirkus, Fico a Matovič sa častujú nevyberanými výrazmi
  • Matovič si vyrobil vizuálnu pomôcku, opozícia ho chcela vykázať zo siene
fico, matovič
TASR/Jakub Kotian
  • Z odvolávania Romana Mikulca je cirkus, Fico a Matovič sa častujú nevyberanými výrazmi
  • Matovič si vyrobil vizuálnu pomôcku, opozícia ho chcela vykázať zo siene

Odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca sa zmenilo na cirkus. Do vlasov si skočili dvaja bývalí premiéri – Robert Fico a Igor Matovič. Práve opozičný Smer inicioval schôdzu na odvolanie ministra, hovorí napríklad o jeho údajných kontaktoch s mafiou. Roman Mikulec je nominantom OĽaNO.

Robert Fico od začiatku schôdze rečnil o previneniach, ktorých sa mal dopustiť práve minister vnútra. Svojsky sa naňho rozhodol reagovať práve bývalý premiér Igor Matovič, ktorý na papier napísal „vrah na rohu ulice o morálke káže“ a ukazoval ho za Ficovým chrbtom. Opozícia za to žiadala Matovičovo vykázanie z pléna, stále totiž platí nariadenie Andreja Danka o zákaze používania vizuálnych pomôcok.

Boris Kollár sa však Matoviča zastal a tvrdí, že zákaz neporušil, pretože si svoj plagátik vyrobil priamo v pléne. Podľa Denníka N na ňom pracoval asi 10 minút. Kollár zároveň Ficovi povedal, že je mafián. Šéf Smeru mu nezostal nič dlžný a okrem iného mu povedal, že „radšej mafia ako plagiátor“.

Tiež mi je zvláštne, že na vás reční Boris Kollár, ktorý ukradol titul. On bude mne hovoriť, že mafián? Človek, ktorý bol štartérom pre mafiánov. Človek, ktorý vozil na Slovensko drogy, ktorého každý vnímal ako podržtašku. Môžu si ma nazývať akokoľvek, ale som na seba hrdý, že mi nikto nemôže povedať, že som ukradol titul na vysokej škole,“ vytočil sa Fico a reč korunoval poznámkou, že šéf parlamentu má rád „cigánske pinďúre“.

Fico rečnil až do obednej prestávky, kedy svoju reč ukončil tým, že povedal, že Mikulec svoju funkciu nielen že nezvláda, ale aj zneužíva. Na tlačovej besede sa novinári pýtali Fica aj na jeho slová, že radšej bude mafián ako plagiátor. „Ja som nikdy neukradol vzdelanie,“ povedal Fico. „Nikdy som nerobil podržtašku takým ľuďom, ako je Žaluď, nikdy som na Slovensko nevozil drogy,“ povedal Fico. Tvrdí, že reagoval na slová Borisa Kollára, ktorý ho nazval mafiánom. Podľa Fica mu v pléne neustále skákali do reči a navyše si Kollár vraj zle vyložil rokovací poriadok. Spor sa týka plagátika, ktorý si vyrobil Matovič.

Tlačovú besedu si zvolala aj strana OĽaNO, hovoril na nej Roman Mikulec, Igor Matovič aj Eduard Heger. Okrem obrany Mikulca hovorili aj o Ficovi, kritizovali ho za neustálu snahu odvolávať ministra vnútra. Podľa Matoviča klame. „Je ako Al Capone, aj ten sa do poslednej chvíle tváril ako počestný človek,“ povedal Matovič.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa zomriofficial (@zomriofficial)

Fico sa dočkal

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa dopoludnia dostali k trom opozičným návrhom na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), ktoré sa na riadnu schôdzu presunuli z leta. Rokovať o návrhoch mali poslanci až na záver schôdze, dopoludnia však v pléne chýbali poslanci a viacero bodov programu sa presunulo na neskôr, informovala TASR.

Všetky návrhy na odvolanie Mikulca predložil opozičný Smer-SD. Mikulcovi vyčíta viacero vecí, od podozrení z korupcie až po situáciu v jeho rezorte a v bezpečnostných zložkách. Odvolávať ho plánovali už trikrát za posledné mesiace, no ani na jednej z mimoriadnych schôdzí nebolo plénum uznášaniaschopné. Tri návrhy sa preto presunuli na záver riadnej septembrovej schôdze. Okrem toho sa podvečer po 17.00 h očakáva ďalšia mimoriadna schôdza, ktorú opätovne inicioval Smer-SD a ktorej cieľom má byť rovnako odvolávanie Mikulca.

„Ste sa rozhodli, že znásilníte tému očisty“

Fico, podobne ako na schôdzi parlamentu v júni, Mikulcovi povedal, že mal zadávať zákazky svojej rodine v čase, keď pôsobil u vojenských tajných alebo že mal zobrať úplatok 100-tisíc eur, pripomína SITA. Podľa šéfa Smeru-SD je podstatné to, čo sa dnes deje v polícii a „čoho sú schopní“ vyšetrovatelia NAKA. „Ste sa rozhodli, že znásilníte tému očisty,“ vyhlásil Fico s tým, že Smer-SD dlhé mesiace upozorňoval, že dochádza k manipuláciám s trestnými konaniami.

Šéf Smeru ďalej uviedol, že SIS prišla v máji s informáciou o skupine elitných vyšetrovateľov, ktorí manipulujú trestné konania tak, že voči vybraným osobám „sa všetko vymyslí“ a podporí sa to výpoveďami kajúcnikov. O tom boli podľa neho informovaní tento rok v máji ústavní činitelia. „Je na prospech predsedu Národnej rady SR, že na neverejnej schôdzi prečítal skrátenú formu správy SIS,“ uviedol Fico.

Ako ďalej povedal, namiesto toho, aby minister vnútra po správe SIS začal konať, „robil protiakciu proti vyšetrovaniu“. Na adresu vládnej moci líder Smeru-SD povedal, že riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský sa dostal do väzby pre to, „lebo ste mu potrebovali zatvoriť ústa“, aby nehovoril o manipulácii trestných konaní. Fico menoval mafiánov, ktorí boli poprepúšťaní a podľa neho si užívajú majetok získaný trestnou činnosťou. „Za čerešničku na torte“ označil, že kajúcnik Ľudovít M. dostal štátnu zákazku na stráženie Slovenskej pošty.

O obvinení vyšetrovateľov NAKA predseda Smeru povedal, že boli pri vyšetrovaní všetkých medializovaných prípadov. A keď dochádzalo k manipuláciám trestného konania, tak sa týka aj bývalých policajných prezidentov Milana L. a Tibora G. či bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Na záver prejavu Fico vyzval na odvolanie ministra vnútra. Predsedajúci Boris Kollár schôdzu prerušil. Popoludní bude rokovanie parlamentu pokračovať Hodinou otázok.

Zdroje: TASR, Denník N, nrsr.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK