Clintonová prirovnala útočníkov z Kapitolu k Maďarom. Predpovedá, že výhra Trumpa v 2024 by mohla zničiť demokraciu

  • Neúspešná kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová tvrdí, že maďarskí politici, Trump a jeho priaznivci majú dačo spoločné
  • Clintonová uviedla, že ich spája nespokojnosť s pokrokom a svetom, v ktorom žijú, pričom by chceli vrátiť čas naspäť
  • Bývalá ministerka zahraničia tiež predpovedá, že Donald Trump bude znova kandidovať v roku 2024
  • Ak by vyhral, mohol by to byť koniec demokracie v USA. Republikánska strana vraj podporuje Trumpovu demagógiu
Hill Don
TARS/AP, Julio Cortez
  • Neúspešná kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová tvrdí, že maďarskí politici, Trump a jeho priaznivci majú dačo spoločné
  • Clintonová uviedla, že ich spája nespokojnosť s pokrokom a svetom, v ktorom žijú, pričom by chceli vrátiť čas naspäť
  • Bývalá ministerka zahraničia tiež predpovedá, že Donald Trump bude znova kandidovať v roku 2024
  • Ak by vyhral, mohol by to byť koniec demokracie v USA. Republikánska strana vraj podporuje Trumpovu demagógiu

Bývala ministerka zahraničia a demokratická nominantka na kreslo prezidentky v roku 2016 Hillary Clintonová momentálne promuje svoju knihu State of Terror. Politický thriller, ktorý napísala spoločne so spisovateľkou Louise Pennyovou, ale nie je vždy jedinou témou, ktorou sa rozhovory s Clintonovou nesú.

Často sa skúsenej političky novinári pýtajú na jej názor na súčasnú politiku či politický vývoj. Clintonová tak prezradila, že čoraz viac krajín prechádza z demokracie k autokracii. Bývalý prezident Donald Trump podľa nej bude znova kandidovať v roku 2024 a ak sa mu podarí vyhrať, môže zničiť demokraciu. 

Útočníkom z Kapitolu i autokratom sa nepáči svet, v ktorom žijeme, myslí si Clintonová 

V podobnom duchu sa niesol aj Clintonovej rozhovor v The Rachel Maddow Show na televíznej stanici MSNBC. Bývalá šéfka americkej diplomacie uviedla, že dej jej knihy sa točí okolo skupiny ľudí, ktorí plánujú štátny prevrat, pretože sa im nepáči svet, v ktorom žijeme a ktorý by chceli vrátiť v čase. Nepáči sa im pokrok v ľudských právach, v občianskych právach či kultúrne zmeny, ktoré považujú za ohrozujúce.

„Teraz o tom premýšľajte, pretože to je skutočne to, čo stojí za (Donaldom) Trumpom a jeho stúpencami a tými, ktorí napadli a zaútočili na náš Kapitol,“ uviedla bývalá prvá dáma.

„Nepáči sa im svet, v ktorom žijeme, a majú to spoločné s, viete, autokratickými vodcami od Ruska cez Turecko po Maďarsko až po Brazíliu a na mnohých iných miestach, ktorých poháňa osobná moc, chamtivosť a korupcia a ktorí využívajú strach zo zmeny na to, aby sa ľudia navzájom nenávideli a cítili sa neisto, a preto boli ľahko manipulovateľní demagógmi a dezinformáciami,“ vysvetlila Clintonová.

Tá prehrala s Trumpom v boji o prezidentské kreslo v roku 2016, aj napriek tomu, že mala takmer o tri milióny hlasov viac. V Spojených štátoch sa totiž nevolí prezident priamo, ale rozhoduje, kto má viac hlasov voliteľov ako priamych hlasov.

Clintonová tiež uviedla, že čoraz viac štátov je na ceste z demokracie k autokracii. Najlepšie to podľa nej ilustruje Poľsko.

Môže to byť prelomový bod, potom nemusíme spoznať našu krajinu, tvrdí 

V ďalšom rozhovore na stanici NBC v relácii TODAY vyriekla mrazivú predpoveď. Bývalá ministerka si myslí, že bývalý prezident Trump bude opäť kandidovať.

„Keby som bola stávkarka, práve teraz by som povedala, že Trump bude znova kandidovať,“ uviedla Clintonová, ktorá dodala, že Trump vyzerá, že sa znovu chystá na kandidatúru v roku 2024 a ak nebude čeliť spravodlivosti, situácia sa môže zopakovať.

Jeho prípadná výhra by mohla zničiť demokraciu v Spojených štátoch. „Myslím si, že by to mohol byť koniec našej demokracie. Nechcem byť moc uštipačná ohľadom toho, ale chcem, aby ľudia pochopili, že to môže byť prelomový bod. Ak by on, alebo niekto jemu podobní, mal byť opäť zvolený za prezidenta, najmä ak by mal Kongres, ktorý by splnil jeho vôľu, nespoznáte našu krajinu,“ povedala Clintonová.

Na hrozbu, ktorú Trump pre americkú demokraciu predstavuje, upozornil aj Medzinárodný inštitút pre demokraciu a podporu volieb (IDEA), ktorý USA zaradil prvýkrát medzi krajiny s upadajúcou demokraciou.

Dôvodom bolo práve Trumpove popieranie integrity a férovosti volieb, ktoré vyústilo do násilia v podobe útoku na Kapitol, pri ktorom zomreli štyria ľudia a policajný dôstojník Brian Sicknick.

Bývalá šéfka diplomacie USA zároveň kritizovala Republikánsku stranu, že sú bez chrbtovej kosti a prijali „demagógiu“ bývalého prezidenta.

„Snažila som sa varovať ľudí. Snažila som sa naznačiť, že je to naozaj nebezpečné, ľudia, s ktorými sa spojil, ktorí hovorili, čo by mohol urobiť,“ vysvetlila Clintonová.

Dodala, že prezidentské voľby by vyhrala, keby nebolo ruského zasahovania do volieb a vtedajšieho riaditeľa CIA Jima Comeyho, ktorý znova otvoril vyšetrovanie jej emailov desať dní pred voľbami. Vyšetrovanie emailov odoslaných zo súkromných serverov, nakoniec nepreukázalo žiadne porušenie zákonu zo strany Clintonovej.

Zdroje: MSNBC, NBC/TODAY

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie