Čo robiť, ak si uviazol v dovolenkovej destinácii a si COVID-19 pozitívny

  • Tieto informácie nemajú vystrašiť, slúžia predovšetkým ako informácia v prípade núdze
  • Na to, ako postupovať sme sa opýtali kompetentných
dovca
Unsplash.com/Kendal, Roman Raizen
  • Tieto informácie nemajú vystrašiť, slúžia predovšetkým ako informácia v prípade núdze
  • Na to, ako postupovať sme sa opýtali kompetentných

Slovensko umožnilo dovolenkárom cestovať za hranice našej krajiny. Napriek odporúčaniam ostať doma a spoznávať vlastný región či kraj, sa niekoľko percent Slovákov rozhodlo využiť tzv. obdobie medzi dvoma koronavlnami a vycestovali. Najobľúbenejšou destináciou aj tento rok ostáva Chorvátsko. Necestujeme len na sever, cestujeme aj ďalej. 

Grécko, Španielsko a Taliansko sú nesmrteľnými destináciami. Tie nám ponúkli svoje služby a tak ich za špecifických podmienok využívame. Informáciami nabité elaboráty od Svetovej zdravotníckej organizácie však hovoria, že ubytovacie zariadenia, gastro podniky ale aj prepravné spoločnosti musia splniť prísne bezpečnostné kritériá a poskytnúť cestovateľom a turistom také podmienky, aby sa nemuseli obávať nákazy.

Stať sa však môže všeličo. Keď si doma, vieš ako postupovať v prípade, že sa objavia príznaky ochorenia COVID-19. Dáš sa otestovať. V cudzine to je trochu komplikovanejšie. 

Pozreli sme sa preto na niekoľko krajín a odporúčania Ministerstva zahraničných vecí a slovenských ambasád či konzulátov. 

Kam za pomocou? 

Pre viac ako 20 európskych krajín platí voľný pohyb a neobmedzený hraničný režim. Slovákom sa takáto možnosť naskytla od 10. júna. A tak cestujeme. 

Ak sa počas dovolenky objavia už doslova notoricky známe symptómy prítomnosti potenciálneho vírusu v tele, treba sa obrátiť na vlastníka ubytovacieho zariadenia, v ktorom sa nachádzaš. 

Chorvátsko
zdroj: Laura

Ak dovolenkuješ v Chorvátsku, radí tamojšie slovenské veľvyslanectvo v Záhrebe, aby si v prípade, ak máš podozrenie na ochorenie COVID-19 alebo niektorý z jeho symptómov, bezodkladne informoval majiteľa hotela, ktorý následne kontaktuje lekára v zmluvnej ambulancii.

Ak lekár potvrdí podozrenie, prevádzkovateľ zariadenia zabezpečí pre hosťa izolovanú izbu, alebo akýkoveľvek iný priestor, poskytne mu masku a dezinfekciu a požiada ho, aby v danom priestore zotrval až do príchodu epidemiológa a odobratia vzorky na testovanie, resp. do organizovaného prevozu infikovaného pacienta do nemocnice.

V prípade, ak je turista ubytovaný na súkromí ako napríklad kemp či privátny domček, odporúča sa zavolať na telefónne číslo 194. Ide o epidemiologickú službu, kde dostane inštrukcie ako ďalej postupovať, píše sa na stránke MZV SR.

 

Chorvátsko môže byť čoskoro vyhlásené za červenú zónu. Veľa Slovákov sa obáva vycestovať

Podľa slov hovorcu MZV Juraja Tomagu si postupy pri zistení nákazy novým koronavírusom stanovujú jednotlivé krajiny samy, a môžu sa dokonca meniť aj v rámci samotnej krajiny.

Rovnako aj povinnosť dodržať karanténu a samotné podmienky vykonania karantény si určujú jednotlivé krajiny,“ vysvetľuje Tomaga s dodatkom, že si treba dávať pozor, pretože každý región môže mať iné nariadenia. 

Kontakt na lekára

Bežnou praxou je, že  ubytovacie zariadenia v týchto krajinách majú kontakty na miestnych lekárov a inštrukcie o tom, ako v súčasnom období postupovať.

Ak cestuje občan Slovenskej republiky do zahraničia s cestovnou kanceláriou, týmito informáciami by mal disponovať príslušný delegát,“ uvádza hovorca. 

Čo sa týka návratu na Slovensko, pravidla sú zatiaľ veľmi mierne. 

zdroj: Fischer/sk/spanielsko/andaluzia

Pri dnes platnom opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR sa pri návrate z uvedených krajín nevyžaduje ani domáca izolácia ani testy. Situácia sa však veľmi rýchlo mení a v závislosti od vývoja pandemickej situácie v uvedených krajinách sa môže zmeniť aj tento stav,“ znie názor MZV.

Juraj Tomaga ďalej dodáva, že po návrate domov je potrebné sledovať svoj zdravotný stav a v prípade, že sa objavia príznaky ochorenia, neodkladne kontaktovať svojho lekára a dohodnúť ďalší postup.

Ak plánuješ dovolenku v zahraničí, určite si zapíš stránku MZV SR do zoznamu najvyhľadávanejších. V sekcii Aktuality nájdeš nielen informácie z webstránok veľvyslanectiev daných krajín akreditovaných v Slovenskej republike a kontakty na príslušné orgány, ale aj aktuálne novinky z domova a novelizované opatrenia spojené s novým koronavírusom.

Zdroj: mzv.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá