Chorvátsko môže byť čoskoro vyhlásené za červenú zónu. Veľa Slovákov sa obáva vycestovať

  • Slovinsko posunulo Chorvátsko do zóny epidemiologicky menej bezpečných krajín
  • Do Bulharska už kvôli zlej situácii Slováci cestovať nemôžu
  • Pozreli sme sa, ako vyzerá globálna pandémia v dovolenkových oblastiach
  • Ako je na tom chorvátske zdravotníctvo?
croatia
Unsplash.com/Ivan Ivankovic
  • Slovinsko posunulo Chorvátsko do zóny epidemiologicky menej bezpečných krajín
  • Do Bulharska už kvôli zlej situácii Slováci cestovať nemôžu
  • Pozreli sme sa, ako vyzerá globálna pandémia v dovolenkových oblastiach
  • Ako je na tom chorvátske zdravotníctvo?

Chorvátsko je slovenské more. Táto povedačka sa stala ešte aktuálnejšou tento rok, kedy mnoho Slovákov rozmýšľa o dovolenke práve tam. Môžeš ísť vlakom, autobusom alebo autom. V každom prípade s ku vysnívanému moru dokážeš dostať za menej ako jednu prespatú noc na zadnom sedadle auta

Chorvátsko susedí so Slovinskom. Táto krajina ich už spolu s Francúzskom, Českom a ďalšími zaradila do žltého zoznamu.

Za včerajší deň však v Chorvátsku pribudlo 86 nových prípadov a jedno úmrtie. Štatistiky posledných dní ukazujú, že krajina sa aktuálne ocitá v situácii z konca marca. Denný prírastok vtedy predstavoval rovnaké čísla ako dnes. Krivka sa nehýbala, pribúdalo v priemere 70 pacientov s ochorením COVID-19.

zdroj: worldometeres.info

 

Máme radi aj Bulharsko a aha!

Keď sa v polovici júna otvorili štyri krajiny, kde sa dá bezpečne dovolenkovať, tri štvrtiny Slovenska zajasali. Bulharsko, Čierna Hora, Grécko a Chorvátsko tak na malú chvíľu zmenili dovolenkové plány všetkých, ktorí si už bookovali chatky na Zemplínskej Šírave.

Pred štyrmi dňami sa však zo zoznamu epidemiologicky bezpečných krajín museli vyškrtnúť posledné dve. Tieto destinácie sa pre narastajúci počet nových prípadov a zvyšujúce sa riziko potenciálnej nákazy museli pre Slovákov uzavrieť. Mnohí sa po vyhlásení noviniek krízového štábu pýtali, prečo sa na tzv. zelenú listinu dostalo Španielsko či dokonca Taliansko. Odpoveďou sú čísla. 

Epidemiológovia tak na toto leto rozdelili svet na trojfarebnú mapu. Slováci majú zatiaľ na výber a rovnako tak je aj naša krajina pre veľkú časť európskych turistov otvorená. Prihliada sa aj na ekonomickú stránku jednotlivých krajín. Tie vo obľúbených destináciách na priek malému počtu turistov ceny vôbec nezvýšili, práve naopak. 

Takto vyzerá dovolenka v Grécku: Akropola bez turistov, no v starom meste ani náznak vírusu (Rozhovor)

Chorvátsko však ako jedna z najpopulárnejších krajín ostáva pre Slovákov stále otvorená. Mnohí už vycestovali. Vyhlásenia premiéra a hlavného epidemiológa o zmene farby pre Chorvátsko v zozname bezpečných krajín sa však môže zmeniť zo dňa na deň. Pravidlá zvyčajne nadobúdajú platnosť odbitím nasledujúcej polnoci. Preto je dobre pravidelne sledovať oficiálne stránky ministerstva zdravotníctva.

Hlásenia z Chorvátska sú pozitívne

Dovolenkári, ktorí vycestovali ešte koncom júna hlásia, že Chorvátsko je bezpečné. Je to samozrejme pocitové. 

Slováci si tento rok, až na pár výnimiek, vyberajú tri známe lokality – Istriu, Pag a niektorí cestujú až k Zadaru. Rozšírili sa výlety na jachtách. V súkromí, mimo frekventovaných hotelov či ubytovacích zariadení, môžeš precestovať viacero prístavov a nemusíš sa báť, že stretneš turistov. 

Chorváti otvorili len pár obchodov, Slovákov sme ešte nestretli. Slovenka Ľubica informuje o dovolenke v Chorvátsku

Tých však v Chorvátsku tento rok veľa nie je. Keď sme sa pýtali Slovákov, ktorí ktorí tam aktuálne dovolenkujú, odpovede sa vzácne zhodujú. Začiatkom júla je sezóna v Chorvátsku poväčšine v plnom prúde, náhodné ubytovanie nájdeš len veľmi ťažko a pláže sú zaplnené do posledného ležadla. 

Dnes je to inak. Ak stretneš väčšiu skupinku ľudí, väčšinou ide o domácich. Preto sú dovolenky medzi dvoma epidemiologickými vlnami veľmi autentické. 

zdroj: Unsplash.com/Sergii Gulenok

Chorváti dokonca znížili ceny. Za ubytovanie, jedlo ale aj služby zaplatíš menej. Aj napriek týmto príjemných pozývacím faktorom sa do Chorvátska na dovolenku odváži ísť menšina. 

Zdravotníctvu môžeš veriť

Ak by sa stalo, že predsa len vycestuješ, no v priebehu niekoľkých hodín sa normy ohľadom bezpečných krajín zmenia, a ty sa nestihneš vrátiť, pozreli sme sa aj na úroveň chorvátskeho zdravotníctva. Posledné hodnotenie bolo vykonané koncom februára 2019 a odvtedy si krajina prešla intenzívnou liečbou pacientov trpiacich ochorením COVID-19.

O tom, že si počínali dobre svedčí aj fakt, že doposiaľ je známych 3 094 prípadov a len necelú tisícku menej vyliečených. Z Chorvátska doposiaľ hlásia len 113 úmrtí. Najviac ich pribudlo v čase, kedy vírus vrcholil v celej Európe. 19.apríla zaznamenalo Chorvátsko 8 úmrtí. 

zdroj: worldometers.info

 

Od 25.júna však aktivita vírusu výrazne rastie a denne začínajú pribúdať desiatky nových prípadov. 

Podľa hodnotení jednotlivých krajinných zdravotníctiev sa Chorvátsko umiestnilo na 24.mieste v rámci kvality poskytovanej starostlivosti a prístupu k pacientovi. Európsky index zdravotníckej starostlivosti každý rok vyhodnocuje každú jednu krajinu EÚ a prihliada na dobu čakania, výsledky, starostlivosť a kvalitu služieb. 

V rebríčku bolo naposledy hodnotených 35 krajín. Od roku 2017 si polepšili o dve priečky, stále však zaostávajú za Slovinskom, Srbskom či Čiernou Horou.

Aj keď krajina uplatňuje pri liečbe pacientov moderné a finančne náročne postupy, doba čakania na jednotlivé vyšetrenia či úkony je stále veľmi dlhá. 

Najlepší výsledok v hodnotení dosiahli Chorváti v roku 2016, kedy sa umiestnili takmer v polovici, na 19. mieste.

Ak sa však ocitneš v situácii, že domov sa z juhu krajiny nestihneš vrátiť včas a prejavia sa u teba príznaky vírusu, stále máš možnosť nechať sa vyšetriť v súkromných nemocničných zariadeniach či klinikách, kde sa na takéto úkony nečaká. 

Zdroje: worldometers.info, TASR, total-croatia-news.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá