Čo Slovák to špekulant. Aká pokuta hrozí za sfalšovanie PCR testu a môže od teba reštaurácia chcieť COVID Pass?

  • Slováci si myslia, že keď obídu policajtov na hraniciach, obídu aj povinnosť karantény. Mýlia sa
  • Výsledky testov sa falšujú vo veľkom a problémy sú aj s COVID PASS-om
polícia kontroly
TASR/Michal Svítok, Unsplash/Mat Napo
  • Slováci si myslia, že keď obídu policajtov na hraniciach, obídu aj povinnosť karantény. Mýlia sa
  • Výsledky testov sa falšujú vo veľkom a problémy sú aj s COVID PASS-om

Hoci spolu s očkovaním sa rozbehlo aj otváranie hraníc, pri ich prechádzaní ťa stále stretne veľa komplikácií. Každá krajina má vlastné pravidlá aj podmienky na vstup, čo je pre mnohých mätúce.

Často potrebuješ test s negatívnym výsledkom alebo potvrdenie o očkovaní, ktoré býva zapísané aj v tzv. COVID PASS-e formou QR kódu. Ten dokáže načítať pracovník na hranici či letisku ale aj v reštaurácii. Ak doklad nemáš, môžu ťa v niektorých krajinách otočiť domov. 

Niektorým sú tieto pravidlá síce jasné, no chcú ich obísť, povedala nám polícia. Očkovať sa možno nechcú a za testovanie je už pár mesiacov treba platiť. Najmä tieto faktory ľudí nabádajú k tomu, aby si výsledok testu či potvrdenie o vakcinácii sfalšovali. Nie je to však dobrý nápad a previnilca môže vyjsť draho.

Slováci výsledky testov falšujú. Polícia žiada, aby si tieto prípady nahlásil

Ministerstvo vnútra v stanovisku pre Startitup potvrdilo, že evidujú prípady pokusov o falšovanie PCR testov. Takéto prípady polícia rieši v skrátenom vyšetrovaní na jednotlivých obvodných oddeleniach policajného zboru podľa miestnej príslušnosti.

Ľudí vyzývajú, aby sa s dôverou obrátili na políciu, ak majú akékoľvek podozrenie zo spáchania protiprávneho konania. Na polícii môžeš urobiť podanie, ktoré vždy príjmu. Zvyšok už treba nechať na orgány činné v trestnom konaní, ktoré rozhodnú o ďalšom postupe a o výške trestu rozhodne až kvalifikácia skutku a súd. Pri podávaní trestného oznámenia by si však so sebou mal mať všetky dokumenty a dôkazy, ktoré by prípad pomohli objasniť, pripomína polícia pre Startitup.

zdroj: TASR /JaroslQFav Novák

Karanténa ťa neobíde, ani keď ti o nej nepovedal policajt na hraniciach

Policajti teda prijímajú podnety od verejnosti, no úzko spolupracujú aj s Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (RÚVZ). Na ich požiadanie chodia kontrolovať dodržiavanie nariadených opatrení, napríklad aj povinnej karantény po návrate zo zahraničia na Slovensko.

Tá sa pri bezpríznakovom priebehu izolácie končí dovŕšením jej 14. dňa alebo obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, pričom test je možné vykonať najskôr v piaty deň izolácie. Ak teda nie si očkovaný, päť dní musíš sedieť doma v každom prípade. 

Muži zákona dodávajú, že karanténa ťa neminie, ani keď na hraniciach na policajtov nenarazíš. Dodržiavať ju musíš aj tak, a na pokyn RÚVZ ťa vedia prísť skontrolovať priamo domov.

Povinnosť registrácie na eHranici a následná izolácia je totiž uložená priamo vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Nedá sa teda obísť, ani ak ťa na hraniciach neskontrolujú, prípadne keď sa policajným kontrolám zámerne vyhneš a na Slovensko prídeš inak.

Povinnosť registrácie a izolácie stále trvá a ak sa ukáže, že si nariadenia porušil, dostaneš mastnú pokutu. Tú ukladajú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva našej krajiny a vyšplhať sa môže až na 1 659 €.

Karanténa sa netýka každého, výnimku majú očkovaní aj pendleri

Povinnosť karantény sa ťa netýka, ak spadáš pod niektorú z výnimiek.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: SIU, SIU, SIU, Ministerstvo vnútra, Polícia Slovenskej republiky, Ministerstvo vnútra, Korona Gov, Vyhláška

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá