Slováci si vybavujú falošné potvrdenia o očkovaní. V tretej vlne budú nanič, štát a reštaurácie majú kontrolovať QR kódy

  • Kreatívni Slováci si chcú vybavovať falošné potvrdenia o očkovaní, počas platnosti nového automatu im však budú nanič
  • Po novom sa majú potvrdenia o teste, prekonaní COVID-19 alebo očkovaní overovať digitálne, skenovať sa bude QR kód
covid green pas
Aplikácia Green Pas, TASR/Martin Baumann
  • Kreatívni Slováci si chcú vybavovať falošné potvrdenia o očkovaní, počas platnosti nového automatu im však budú nanič
  • Po novom sa majú potvrdenia o teste, prekonaní COVID-19 alebo očkovaní overovať digitálne, skenovať sa bude QR kód

V stredu Slovensko prekročilo hranicu 50 % zaočkovanosti. Kompletnú vakcináciu proti koronavírusu má viac ako 2 300 000 Slovákov. Ľudí, ktorí behajú po svete s potvrdením o očkovaní vo vrecku, je však ešte viac.

Zistili sme totiž, že niektorí Slováci žiadajú od lekárov falošné potvrdenie o očkovaní. A niektorí ho aj získali.

Obvodná lekárka Jana Bendová na svojom Facebooku upozornila na prípad pána, ktorý si do jej ambulancie prišiel vypýtať potvrdenie o očkovaní. „Včeličku“ však nechcel. „Upozornila som ho na to, že to je navádzanie na trestný čin falšovania zdravotnej dokumentácie. A on na to, že: “Aký trestný čin, veď ja to nikomu nepoviem…”,“ uvádza lekárka.

Podľa našich informácií sa niektorým ľuďom podarilo získať falošné potvrdenie o očkovaní. Ide o falzifikát dokladu, ktorý vydáva očkovacie centrum, prípadne obvodný lekár. Jeho falšovaním získaš možnosť sankcie. „Vo všeobecnosti možno zaočkovanie proti ochoreniu COVID-19 preukázať digitálnym COVID preukazom EÚ, ale aj dokladom vydaným na národnej úrovni,“ vysvetľuje rezort zdravotníctva.

Už len QR kódom

Obyčajné papierové potvrdenia však „očkovaným“ nebudú na nič. Pri prechode hraníc a po zmene COVID automatu sa bude potrebné preukazovať vygenerovaným QR kódom. 

Tzv. Green pasy bude organizátor uznávať aj pri návšteve pápeža na Slovensku. Nestačí ti teda papier z očkovacieho centra, potrebovať budeš certifikát, ktorý získaš len na portáli NCZI. Návšteva pápeža je v tomto špecifická, pretože systém bude overovať každého záujemcu o vstupenku. Lístok jednoducho nedostaneš, ak sa nenachádzaš v databáze očkovaných.

Pokuta takmer 10 000 eur

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: MZSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie