Coca-Cola vytvorila zelené fľaše. Sú recyklované z oceánskych plastov

  • Španieli a Portugalci zozbierali plastový odpad z 84 pláží
  • Recyklovaný plast bude použitý na 300 fľašiach značky Coca-Cola
coca colaa
archív: Coca-Cola Company/unsplash
  • Španieli a Portugalci zozbierali plastový odpad z 84 pláží
  • Recyklovaný plast bude použitý na 300 fľašiach značky Coca-Cola

Plasty pochádzajú z portugalských a španielskych pláží. Informoval o tom britský portál Daily Mail. Zbierali ich dobrovoľníci, následne sa procesne spracujú na surový materiál. Z neho sa potom vyrábajú fľaše nerozoznateľné od tých, ktoré si bežne kupuješ v supermarkete.

Coca-Cola vylovené plasty z mora zrecykluje a pretaví na obehový materiál. Fľaša bude mať špeciálnu etiketu s označením, že pochádza z recyklovaného plastového odpadu vyloveného z oceánu.

zdroj: Archív: Coca-Cola Company

Zabránia tak nelegálnym skládkam

Odpad vyplavený na pobrežia morí a oceánov sa v poslednej dobe pravidelne zbiera. Nie vždy však končí v recyklovanom odpade alebo na komunálnych skládkach. Často je odvážaný mimo rezort, mesto či obec a vtedy sa zhromažďuje na nelegálnych skládkach. Spoločnosť Coca-Cola sa rozhodla vziať odvoz pod vlastnú taktovku a prevoz na spracovanie logisticky vyriešili.

Hoci pôjde na úvod len o 300 fliaš, v budúcnosti by chceli pokračovať v tejto činnosti a všetky svoje nápoje baliť do fliaš z 25 % reycklovateľného plastu. Ten by sa mal vyvíjať špeciálnou technológiou, ktorá z nízko-kvalitného plastu vytvorí surovinu vhodnú a použiteľnú na dlhodobé uskladňovanie nápoja. Coca-Cola predstavila prvú vzorovú fľašu a chcela tým poukázať na to, že v budúcnosti bude práve takýto odpad z morí používaný na balenie jedla a nápojov úplne bežným javom.

Technológia, vďaka ktorej Coca-Cola predstaví nový typ fľaše, zaručí, že nízko-kvalitnému plastu daruje nový život. Tiež to znamená, že bude viac kvalitnejšieho a dostupnejšieho materiálu na to, aby sa vytváral recyklovateľný obsah, zredukuje množstvo surových PET fliaš, ktoré sa vyrábajú z fosílnych palív. Výsledkom toho je následne znižovanie uhlíkovej stopy.

Ak by sa v takýchto výrobných postupoch pokračovalo, oficiálne by to tiež znamenalo zníženie surového plastu o 200-tisíc ton ročne, čo je skvelá štatistika.

Príliš veľa obnoviteľných materiálov je v dnešnej dobe vyhadzovaných do komunálneho odpadu,“ hovorí Tim Brett z Coca-Coly. Preto je dôležité jednotlivé odpady správne vyhodnotiť a následne recyklovať podľa kľúča, ktorý nájdeš priložený pri svojej recyklačnej nádobe. Už aj to, že nevyhodíš všetko do komunálu, pomôže planéte.

Pomôžu aj ostatným firmám znižovať surové plasty

Vytvorená technológia nevznikla preto, aby si ju spoločnosť nechala len pre seba. „Vyvinuté recyklačné technológie sú fantastické. Urýchľujú perspektívu uzavretého cyklu plastov, preto sme ich vynašli,“ hovorí o potenciále stále prebiehajúceho a evidentne veľmi funkčného vývoja Bruno van Gompel, Technical and Supply Chain Director Coca-Coly pre západnú Európu. Je otázkou času, kedy sa tento druh recyklovaného plastu dostane aj do tej strednej.

Zdroj: dailymail.co.uk , TS Coca-Cola Company

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech