Colné a daňové podvody si užívali 4 podniky. Slovenské úrady im idú po krku

  • Krádeže sa mali diať cez machinácie pri deklarovaní dovozu tovaru z tretích krajín
  • Odhadované škody predstavujú 48 miliónov eur
peniaze financie euro úplatok
Pixabay/janeb13
  • Krádeže sa mali diať cez machinácie pri deklarovaní dovozu tovaru z tretích krajín
  • Odhadované škody predstavujú 48 miliónov eur

Európska prokuratúra (EPPO) oznámila, že slovenská kancelária EPPO v utorok (11. 1.) na území Slovenska a Českej republiky zakročila proti štyrom spoločnostiam podozrivým z porušovania daňových a colných predpisov pri dovoze spotrebného tovaru z tretích krajín. Celkové škody EPPO odhaduje na 48 miliónov eur.

Podľa oficiálneho vyhlásenia EPPO Kriminálny úrad finančnej správy SR počas utorňajšej akcie prehľadal domy a priestory firiem, ktoré by mohli mať dôkazy k predmetnému vyšetrovaniu.

Štyri nemenované spoločnosti využili zástupcov slovenských dovozcov na deklarovanie dovozu tovaru z tretích krajín (mimo Únie) na jednotný trh EÚ. Colné konanie sa vykonalo na Slovensku.

Logo

Hodnota tovaru bola podľa EPPO zámerne podhodnotená a tovar bol deklarovaný v režime tranzitu, ktorý znížil colné poplatky a oslobodil ho od platieb DPH. Tovar sa však následne prepravil do iných konečných miest určenia, ako bolo pôvodne deklarované.

Škoda spôsobená únikom DPH sa odhaduje približne na 30 miliónov eur a škoda spôsobená únikom na cle sa odhaduje približne na 18 miliónov eur.

Európska prokuratúra spresnila, že vyšetrovanie tohto prípadu pokračuje a ďalšie informácie o ňom budú poskytnuté v nasledujúcich mesiacoch.

EPPO so sídlom v Luxemburgu je nezávislý orgán EÚ zodpovedný za vyšetrovanie, trestné stíhanie a za podávanie obžaloby na páchateľov trestných činov proti finančným záujmom EÚ vrátane podvodov, korupcie, prania špinavých peňazí a cezhraničných podvodov v oblasti DPH. Do činností Európskej prokuratúry je zapojených 22 členských štátov EÚ.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie