Coolest Cooler je naďalej nočnou morou Kickstarteru

  • Aj keď získate na crowdfundingu pre svoj projekt niekoľko miliónov, nemusí to znamenať zaručený úspech. Presvedčil sa o tom aj Ryan Grepper, ktorého, na prvý pohľad skvelý projekt, sa dnes topí v problémoch.
coo
  • Aj keď získate na crowdfundingu pre svoj projekt niekoľko miliónov, nemusí to znamenať zaručený úspech. Presvedčil sa o tom aj Ryan Grepper, ktorého, na prvý pohľad skvelý projekt, sa dnes topí v problémoch.

Pre tých, ktorých nezasiahla vlna „najcoolovejšieho vynálezu“ s názvom Coolest Cooler – ide o najpopulárnejší projekt, aký kedy na Kickstarteri bol.  Raisol 13 miliónov dolárov. V zásade je to chladiaci box na kolieskach, ktorý má vstavaný mixér, vodotesné bluetooth reproduktory, USB nabíjačku a otvárak na pivo. Zoženiete ho na Amazone a doma ho môžete mať už o týždeň. To všetko za rozprávkovú sumu $399.99.

coo1

 

Táto cena pritom nie je pôvodná. Keď bol Coolest Cooler predstavený na Kickstarteri, jeho cena bola $165 a $225. Túto cenu navrhol Ryan Grepper – tvorca vynálezu. Avšak jeho výpočty sa ukázali, ako nepresné, kedže vybraný výrobca v Číne si vypýtal značne väčšiu sumu, ako sa predpokladalo. To samozrejme skomplikovalo výrobu a aj dodanie super chladničky investorom.

coool3

 

Minulý mesiac Grepper povedal, že firma potrebuje najmenej ďalších 15 miliónov, aby splnila svoj sľub a doručila Cooler svojim podporovateľom. Spoločnosť zvažuje vypýtať si po ďalších 97 dolárov od ľudí, ktorí už za produkt raz zaplatili. Sľubuje im však „expresné doručenie.“

Firma stále nemá peniaze na výrobu nových produktov a preto zotrváva v predaji ich zvyšných zásob na Amazone. Svoju vytúženú multifunkčnú chladničku obdržalo okolo 20 tisíc ľudí, ktorí do nej vložili nádej, ale aj peniaze. Problémom je však zvyšných 36 tisíc, ktorí stále čakajú a veria, že sa ich investícia vráti.

cb2

 

Ani doterajšie recenzie nie sú zrovna ružové. Väčšina zákazníkov má z produktu zmiešané pocity. Na jednej strane je to naozaj „cool“ výrobok ale zároveň je ťažký, neskladný a hlavne nemá hodnotu 400 dolárov. Aby toho nebolo málo, Grepper musí čeliť mailom s vyhrážkami smrti a nepríjemným telefonátom od nespokojných investorov.

 

coo6

Kickstarter a spoločnosť Coolest sa snažia stále prízvukovať, že investíciou do hocijakého projektu v Kickstarteri podporujete len samotnú myšlienku a nápad, nie však výrobu toho daného produktu. Je však ťažké vysvetliť hlavne začínajúcim crowdfunderom, prečo je spoločnosť schopná dodať produkt ľuďom, ktorí si ho kúpia za maloobchodnú cenu a nie tým, ktorí riskovali a vložili do nej väčšie financie a nádej.

Avšak je tu aj mnoho ľudí, ktorí situáciu spoločnosti chápu a dávajú firme čas. Tí ostatní kašlú na všetky problémy, ktoré Cooler má a jednoducho chcú mať doma svoju oranžovú chladničku s reprákom.

 

zdroj:motherboard.vice.com zdroj fotografií: cnet.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK