Čoraz viac krajín odmieta vakcínu od AstraZeneca. Pravý dôvod prečo ju nechcú je zarážajúci

  • Švajčiarsko pozdržalo rozhodnutie o schválení vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca
  • Švajčiari žiadajú viac údajov o účinnosti a kvalite predtým ako vakcíne udelia zelenú
  • Krajina si počká na dáta z rozsiahlej štúdie. Rovnaké rozhodnutie urobili aj Spojené štáty
  • Rozširuje sa aj skupina krajín, ktoré nebudú vakcínou testovať seniorov pre nedostatočné dáta
AstraZeneca
SITA/AP,Frank Augstein, Scott Heppell
  • Švajčiarsko pozdržalo rozhodnutie o schválení vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca
  • Švajčiari žiadajú viac údajov o účinnosti a kvalite predtým ako vakcíne udelia zelenú
  • Krajina si počká na dáta z rozsiahlej štúdie. Rovnaké rozhodnutie urobili aj Spojené štáty
  • Rozširuje sa aj skupina krajín, ktoré nebudú vakcínou testovať seniorov pre nedostatočné dáta

Švajčiarsko pozdržalo rozhodnutie o schválení vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, uviedol v stredu regulačný úrad pre lieky Swissmedic. Informuje agentúra Reuters.

Švajčiari žiadajú viac údajov o účinnosti a kvalite skôr ako vakcíne udelia zelenú, ako to spravila minulý týždeň, 29. januára, Európska lieková agentúra (EMA). Krajina sa tak pridala k Spojeným štátom, ktoré tiež požadujú viac dát od spoločnosti. Američania uviedli, že AstraZenecu plánujú schváliť až na jar. Obe krajiny zatiaľ preferujú vakcíny od iných spoločností. Švajčiarsko objednalo ďalšie milióny od iných výrobcov.

Výborná správa pre Slovákov: Vakcína, ktorou sa budeme čoskoro očkovať, vykázala 76 % ochranu po prvej dávke

Švajčiarsko požaduje ďalšie údaje 

Švajčiarsko, ktoré si u spoločnosti AstraZeneca už objednalo 5,3 milióna dávok, uviedlo, že čaká na výsledky štúdie o vakcinácii v Severnej a Južnej Amerike. Štúdie sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Doteraz zverejnené výsledky podľa Švajčiarov nezodpovedajú dostatočne na otázku o účinnosti vakcíny, ktorá môže byť 62 % ale aj 90 %.

 „Hneď po získaní výsledkov bude možné vo veľmi krátkom čase vydať dočasné povolenie podľa priebežného postupu,“ uviedol vo vyhlásení Swissmedic. „Údaje, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, nepoukazujú na pozitívne rozhodnutie týkajúce sa prínosov a rizík.“

Spoločnosť AstaZeneca uviedla, že je v kontakte so švajčiarskymi regulačnými orgánmi a nové dáta dodá hneď ako budú k dispozícii. „Sme presvedčení, že naša vakcína je účinná, dobre znášaná a môže mať skutočný dopad na pandémiu,“ uviedla spoločnosť.

vakcína
zdroj: Cecilia Faboiano/LaPresse via AP

Opatrnosť pri vekových skupinách 

S očkovaním obyvateľstva vakcínou od AstraZeneca sú opatrné aj krajiny Európskej únie. Pre nedostatočné dáta a slabé zastúpenie vyššej vekovej skupiny obyvateľov na klinických testoch niektoré krajiny zaviedli vekový limit vakcinácie.

Dánsko a Nórsko zatiaľ nebudú očkovať svojich obyvateľov vo veku nad 65 rokov vakcínou proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Nemci chcú dať pri očkovaní seniorov stopku jednej z vakcín, nedôverujú jej

„Nie je to preto, že vakcína nie je účinná u starších ľudí, ale preto, že (účinnosť) je nedostatočne zdokumentovaná,“ povedala Camila Stoltenbergová z nórskeho ústavu verejného zdravia.

Vo štvrtok vydalo podobné odporúčanie v súvislosti s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca aj dánsky úrad verejného zdravia.

V Nórsku a Dánsku sa na očkovanie zatiaľ používajú  vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Vekové obmedzenie naznačil aj Krajčí 

Úrady vo Švédsku, Fínsku, Nemecku, Francúzsku či niektorých ďalších krajinách, ktoré vydali rovnaké odporúčania, taktiež konštatovali, že neexistuje dostatok údajov, ktoré by sa týkali účinnosti vakcíny od spoločnosti AstraZeneca u osôb nad 65 rokov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí naznačil, že vakcína od britskej firmy by mala byť určená vekovo mladším. “Vakcína bola zatiaľ testovaná na ľuďoch do 55 rokov s dobrými výsledkami, niektoré krajiny uvažujú, že ich nebudú používať pri ľuďoch vo vyššej vekovej kategórii. Ja uvažujem rovnako,“ priznal minister.

Európska agentúra pre lieky schválila používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca pre osoby nad 18 rokov v celej Európskej únii bez horného vekového limitu.

Zdroje: Reuters, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech