Čoraz viac ľudí si nemôže dovoliť kúpiť potraviny. Ich ceny ešte porastú, hrozí nám potravinová kríza

  • Globálne ceny potravín naďalej prudko rastú. Ide už o deviaty po sebe idúci mesiac neustáleho rastu
  • Objavujú sa čoraz väčšie obavy z potravinovej chudoby, ktorá môže nastať v nasledujúcich mesiacoch
  • Bloomberg uvádza, že ceny komodít, ako je ropa a zrná, sú poháňané očakávaniami zotavenia ekonomiky
Miletička
TASR / Martin Baumann
  • Globálne ceny potravín naďalej prudko rastú. Ide už o deviaty po sebe idúci mesiac neustáleho rastu
  • Objavujú sa čoraz väčšie obavy z potravinovej chudoby, ktorá môže nastať v nasledujúcich mesiacoch
  • Bloomberg uvádza, že ceny komodít, ako je ropa a zrná, sú poháňané očakávaniami zotavenia ekonomiky

Globálne ceny potravín naďalej prudko rastú a objavujú sa čoraz väčšie obavy z globálnej a širokej potravinovej chudoby, ktorá môže nastať v nasledujúcich mesiacoch.

Podľa SITA Index cien potravín (FFPI) Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) dosiahol vo februári tohto roka priemerne 116 bodov, čo je o 2,4 % viac ako v januári. Ide už o deviaty po sebe idúci mesiac neustáleho rastu. Zároveň index dosahuje najvyššiu hodnotu od júla 2014. Februárový nárast majú na svedomí podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) najmä ceny cukru a rastlinných olejov. V menšej miere rástli aj svetové ceny obilnín, mliečnych výrobkov a mäsa. Informoval o tom na webovej stránke SPPK Matej Korpáš z tlačového odboru komory.

zdroj: Unsplash/Bimo Luki

Bloomberg uvádza, že ceny komodít, ako je ropa a zrná, sú poháňané pandémiou a očakávaniami zotavenia ekonomiky po „COVID-19“, ako aj „ultravoľnou monetárnou politikou“.

Potravinové banky zívajú prázdnotou 

Independent upozorňuje, že charitatívne organizácie a medzinárodné varujú, že hrozí prehlbovanie potravinovej neistoty v najchudobnejších a najzraniteľnejších krajinách a ak sa ceny potravín budú naďalej zvyšovať, kríza sa bude zhoršovať. Vysokú cenu potravín a neustále zvyšujúcu mieru nezamestnanosti už pociťujú aj potravinové banky a organizácie, ktoré sa zaoberajú potravinovou pomocou.

Prezidentka spojila sily s reťazcami na Slovensku. Poskytnú mimoriadnu pomoc ľuďom zasiahnutým pandémiou

Problémy hlásila aj Potravinová banka Slovenska. Prezidentka Zuzana Čaputová sa preto spojila s reťazcami, aby ľudom najviac zasiahnutých pandémiou poskytla pomoc. „Vieme všetci, že situácia na Slovensku nie je jednoduchá. COVID-19 má svoje dosahy aj na sociálnu a ekonomickú situáciu rodín a jednotlivcov. Mnohí z ľudí prišli o prácu, o príjmy, 36 percent ľudí žije takpovediac ‚od výplaty do výplaty‘. Situácia nie je jednoduchá,“ priblížila prezidentka. Reťazce, ktoré s ňou spolupracujú, preto v spolupráci s prezidentkou ponúkli pre ľudí v núdzi produkty v objeme až 170 ton. Ide o základné trvanlivé potraviny či drogériu. Hlava štátu uviedla, že z ponúknutých potravín je možné pripraviť takmer 425-tisíc jedál.

Dolár bude naďalej oslabený 

Zistenia FAO sa zhodujú z novou analýzou holandskej spoločnosti Rabobank, ktorá sa zaoberá financovaním potravín a poľnohospodárstva. Informuje austrálska ABC News. Vysoké ceny komodít, podporujú špekulantov na trhu, rast dopytu dovážajúcich krajín ale aj oslabenie amerického dolára. Ceny ovplyvňuje aj La Niňa, ktorý Slovenský hydrometeorologický ústav opísal ako „pokles teploty vody v povrchových vrstvách oceánu v rozsiahlej oblasti centrálneho a východného tropického Tichého oceánu, ktorý je spojený so zmenami v tropickej atmosférickej cirkulácii, predovšetkým smeru a rýchlosti vetra, atmosférického tlaku a priestorovej distribúcie zrážok.“

potraviny
zdroj: TASR/AP

Analytik Rabobank, ktorý sa venuje komoditám Charles Clack uviedol, že vyššie ceny budú ešte nejaký čas. „Neočakávame, že americký dolár v blízkej dobe posilní (a) očakávame, že La Niňa bude naďalej spôsobovať suchšie podmienky na severnej pologuli, zatiaľ čo globálny dopyt zostane silný. Okrem toho neočakávame, že zmiznú aj špekulanti, ktorí boli motorom zvyšovania týchto cien komodít,“ uviedol pre ABC News.

Zdroje: SITA, Bloomberg, TASR, Independent, ABC NEWS, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá