Prezidentka spojila sily s reťazcami na Slovensku. Poskytnú mimoriadnu pomoc ľuďom zasiahnutým pandémiou

  • Prezidentka Zuzana Čaputová oslovila zástupcov potravinových reťazcov v našej krajine
  • Požiadala ich o mimoriadnu pomoc pre ľudí v núdzi
čaputová, lidl
TASR/Martin Baumann, Radovan Stoklasa
  • Prezidentka Zuzana Čaputová oslovila zástupcov potravinových reťazcov v našej krajine
  • Požiadala ich o mimoriadnu pomoc pre ľudí v núdzi

Počet ľudí, ktorí sa ocitli v dôsledku pandémie v existenčných problémoch, narastá. Aktuálne jedným z mála efektívnych prostriedkov pomoci je Potravinová banka Slovenska. Reťazce, ktoré s ňou spolupracujú, preto v spolupráci s prezidentkou ponúkli pre ľudí v núdzi produkty v objeme až 170 ton. Ide o základné trvanlivé potraviny či drogériu.

Zuzana Čaputová poukázala na to, že charitatívne organizácie z rôznych častí Slovenska dôrazne upozorňujú, že so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou sa zhoršuje aj sociálna situácia značnej časti obyvateľov Slovenska. O pomoc žiadajú nielen organizácie, ale aj samotné rodiny, ktoré v dôsledku karantény či straty zamestnania nemajú finančné prostriedky ani na základné potraviny.

Bill Gates tvrdí, že ukončenie pandémie COVID-19 je veľmi jednoduché oproti tomu, čo ľudstvo čaká najbližšie

Hlava štátu uviedla, že z ponúknutých potravín je možné pripraviť takmer 425-tisíc jedál. „Pomoc bude distribuovaná okamžite a pomôže ľuďom najviac ohrozeným nedostatkom potravín, prioritne matkám samoživiteľkám, týraným ženám s deťmi, rodinám v krízových centrách, chudobným rodinám s malými deťmi, ľuďom bez domova a dôchodcom v núdzi. Ďakujem aj všetkým tým, ktorí pomáhajú, a nie je im ľahostajné to, čo sa v ich okolí deje,“ doplnila prezidentka.

Posted by Potravinová banka Slovenska – Food Bank Slovakia on Saturday, February 6, 2021

„Veľmi si vážime túto iniciatívu pani prezidentky a tiež reakciu našich dlhodobých partnerov, ktorí pravidelne dodávajú potraviny pre Potravinovú banku Slovenska. Naša snaha bude, aby sa táto mimoriadna pomoc prostredníctvom našich partnerských organizácií čím skôr dostala k tým, ktorí ju najviac potrebujú. Vyhrnieme si rukávy a dáme sa do toho,“ napísal tím Potravinovej banky Slovenska.

Len v minulom roku Tesco na pomoc ľuďom v núdzi odovzdalo doposiaľ najväčší jednorazový potravinový dar v hodnote 172 000 tisíc eur. Reťazec tiež zorganizoval dve potravinové zbierky a daroval viac ako milión eur na podporu lokálnych projektov.

Na Slovensku pribudlo viac ako 2 500 ľudí nakazených COVID-19. Ochoreniu podľahlo viac ako 100 pacientov

Reťazec sa pritom aj v roku 2021 zameria napríklad na každodenné darovanie nepredaných potravín zo všetkých jeho obchodov či na produktovú podporu pre najzraniteľnejších.

„Momentálne už pracujeme na tom, aby sme prvé balíky potravín z našej aktuálnej podpory dokázali odovzdať v najbližších dňoch. Okrem toho budeme aj naďalej intenzívne komunikovať s Potravinovou bankou Slovenska, aby sme dokázali promptne zareagovať na jej potreby s cieľom ešte viac zefektívniť pomoc ľuďom v núdzi,“ objasnil reťazec.

Zbierka potravín prebieha aj vo všetkých 147 predajniach Lidl na Slovensku. Zákazníci majú možnosť po zaplatení svojho nákupu venovať časť nakúpených trvanlivých a suchých potravín do špeciálne označeného koša, ktorý nájdeš priamo v predajni, v zóne za pokladnicami.

Prispel si niekedy do potravinovej banky?

Každý kôš je označený nielen názvom projektu „Podeľ sa pomôž“, ale aj názvom organizácie, ktorej budú zozbierané potraviny pravidelne odovzdané. Každý, kto do zbierky prispeje, tak podporí komunitu priamo vo svojom meste, respektíve v jeho blízkom okolí.

Aktuálna situácia na Slovensku

Rizikom chudoby alebo sociálneho vylúčenia bolo v roku 2018 na Slovensku ohrozených 16,3 % obyvateľstva. Napriek tomu, že sa ako krajina nachádzame pod priemerom Európskej únie (21,5 %), niektoré skupiny obyvateľstva sú vystavené väčšiemu riziku.

Ide primárne o deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, osoby z marginalizovaných rómskych komunít, osamelých rodičov či jednotlivcov so zdravotným postihnutím. Medzi najzraniteľnejšie skupiny tiež možno zaradiť ľudí bez domova.

Tieto informácie vyplývajú z komplexnej správy Ministerstva financií Slovenskej republiky a ďalších partnerov, ktorá bola vydaná v marci 2020 v rámci projektu Hodnota za peniaze pod názvom „Groups at Risk of Povery or Social Exclusion – Spending Review“.

Zdroje: Lidl Slovensko, Tesco, Potravinová banka Slovensko, MFSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech