Čoskoro budú mať všetci zrak ako superhrdinovia

Martin Bohunický / 27. septembra 2015 / Biznis

Nosenie okuliarov môže byť minulosťou skôr, ako by si si možno myslel. Bionické šošovky, ktoré vynašiel Dr. Garth Webb z Ocumetics Technology Corp, sú presne to, na čo všetci ľudia s poškodeným zrakom čakajú. Bez bolesti aplikovaný implantát ti zaručí orlí zrak po zvyšok života. Webb totiž nejde tvoj zrak len napraviť, on ho dokonca ide “vytuningovať” – s touto šošovkou údajne môžeš vidieť až trikrát lepšie ako bežný človek!

 

Dr. Webb predstavil svoj vynález minulý mesiac, bionické šošovky vyvinul po ôsmych rokoch výskumu a experimentov. Náklady na projekt, ktoré zahŕňali výskum, medzinárodné patenty a testovanie vyčíslili na 3 milióny dolárov. No stálo to za to. Podľa Webba trvá celá aplikácia len osem minút, pri ktorých necítiš absolútne nič. A tvoj zrak? Tvoj zrak bude zázrak. Touto šošovkou dokážeš vyriešiť prakticky všetky problémy s videním, aké môžeš mať.

 

 

Miesto bežných kontaktných šošoviek využíva “Bionic lens” priamu aplikáciu na skutočnú očnú šošovku. Túto procedúru možno pritom vykonať prakticky kdekoľvek, nie je ani nutné navštíviť kliniku. Pri aplikácií sa zložená šošovka aplikuje s pomocou soľného roztoku do oka, kde sa po desiatich sekundách sama otvorí a automaticky sa aplikuje priamo na ľudskú šošovku. Webb tvrdí, že zrak je ostrý ako britva okamžite po procedúre. Existujú však aj určité obmedzenia, aplikáciu napríklad môžeš podstúpiť až po dovŕšení veku 25 rokov. To je práve vek, kedy sa štruktúra oka úplne vyformuje.

 

Ľudská šošovka by sa vďaka bionickej stane silnejšou a odolnejšou voči rozkladu. Celý vynález je pochopiteľne tvorený z materiálov, ktoré oku nijak neublížia a kvalita videnia sa v priebehu času nebude ani znižovať. Doktor avizuje, že takáto šošovka vydrží celých sto rokov. Predpokladaná cena aplikácie šošovky by sa mala pohybovať na úrovni okolo 1000 dolárov.

 

Webb dúfa, že celý patent by sa po nasledujúcej sérií testov mohol dostať do obehu v roku 2017.

 

zdroj: inhabitat.com

Pridať komentár (0)